آرامیس مشاور
هر کسی شخصیتی دارد مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

هر کسی شخصیتی دارد، و شخصیت شما به تعیین محدودیت های موفقیت، خوشی و خرسندی در زندگی شما کمک می کند. ما درباره شخصیت صحبت می کنیم، و اگر بگوئیم که شخصیت شما یکی از مهمترین موهبت های شماست گزافه گویی نکرده ایم. شخصیت شما تا حالا هم به شکل گیری بسیاری از جنبه های زندگی شما کمک کرده است و در آینده نیز به همین کار ادامه می دهد.همه چیزهایی را که تاکنون به دست آورده اید، تمام چیزهایی را که انتظار دارید در شغل خود به دست آورید، خواه همسر یا والد خوبی باشید و حتی حالت سلامتی عمومی شما می تواند تحت تاثیر شخصیت شما و شخصیت های افرادی که با آنها تعامل دارید قرار گیرد.

چند بار فردی را به عنوان کسی که شخصیتی فوق العاده دارد توصیف کرده اید؟ منظور شما از این توصیف معمولا این است که وی خوش برخورد و دلپذیر است و به راحتی می توان با او کنار آمد، فردی که ممکن است او را به عنوان دوست، هم اتاقی یا همکار انتخاب کنید . اگر شما برای سپردن یک تعهد برای رابطه ای شخصی خود را آماده کرده باشید، ممکن است بخواهید با او ازدواج کنید که در این صورت تصمیم خود را طبق برداشتی که از شخصیت او داشته اید قرار می دهید.
شما همچنین افرادی را می شناسید که به نظرتان شخصیت وحشتناکی دارند. امکان دارد این گونه اشخاص گوشه گیر، متخاصم، پرخاشگر، سرد، ناخوشایند باشند و کنار آمدن با آنها دشوار باشد. شما آنها را استخدام نخواهید کرد یا به همکاری با آنها علاقه نخواهید داشت و احتمالا دیگران نیز از انها دوری می کنند و آنها را منزوی می سازند.
شخصیت شما می تواند انتخابهای شما را محدود کند یا آنها را گسترش دهد و مانع از سهیم شدن شما در تجربه های خاص با دیگران شود یا شمار را قادر سازد تا اکثر این تجربه ها را داشته باشید.
شخصیت می تواند برخی از افراد را ملزوم و محدود کند و دیگران را در معرض تجربیات جدید قرار دهد.
در حالی که شما درباره شخصیت دیگران داوری می کنید، آنها نیز داوری های مشابهی درباره شما می کنند. این قضاوتهای دوجانبه که هم زندگی فرد داوری شده و هم داور را شکل می دهد، هربار که با یک موقعیت اجتماعی روبرو می شویم که ما را ملزوم به تعامل دیگران می کند، بارها تکرار می شوند. البته، تعداد و تنوع موقعیت اجتماعی که مشتاقانه در ان شرکت می کنید نیز توسط شخیت شما تعیین می شود، مثل مردم آمیزی یا کمرویی نسبی شما. درست همانگونه که بدون تردید شما تصویر روشنی از شخصیت کلی خود دارید، می دانید که آن عامل را در کجا ارزیابی کنید.

منبع:کتاب  نظریه های شخصیت، تالیف دوان شولتز و سیدنی الن شولتز، ترجمه یحیی سیدمحمدی

چاپ ششم 1988، انتشارات موسسه نشر ویرایش

بازدید 1362 بار
آخرین ویرایش در یکشنبه, 19 آبان 1392 ساعت 17:59

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.