آرامیس مشاور
مقالات عمومی

مقالات عمومی (333)

مسلم است دلیل هایی که شما برای ازدواجتان مطرح می کنید روی فرآیند تصمیم گیری، ازدواج و نوع روابطتان در زندگی مشترک، بسیار تاثیرگذار است. بعضی از این دلیل ها ناشی از تصورات نادرست شما از ازدواج است. آشنایی با این تصورات غیرمنطقی قبل از ازدواج، انتظارات غیرواقعی را کاهش می دهد و باعث شناخت بهتری در شما می شود.

تبلت آری، اعتیاد به تبلت نه
وقتی «آن» را در دستان کودکانه اش می گیرد، چشمان زیبا و انگشتان ظریفش دوان دوان در میان صفحات رنگارنگ «آن» به جست و جوی چیزی تازه و سرگرم کننده می دود و وقتی آن چیز را پیدا می کند، مغزش را با تمام نورون های سرزنده و کنجکاوش دو دستی به «آن» تقدیم می کند. تبلت را می گویم که امروز، از همان بدو تولد، تاثیرش را در زندگی فرزندان ما آغاز می کند.

آیا فرزند من به تبلت وابسته است؟
پیش از گفتن هر چیزی، باید به شما یک هشدار کوچک بدهم: ممکن است آن چه من در این متن نوشته ام را خیلی نپسندید . این برای همه ما سخت است که بپذیریم فرزندمان به چیزی وابسته است. آن هم به چیزی مثل تبلت که نه تنها بی خطر، بلکه خیلی اوقات مفید هم به نظر می رسد. به خصوص که تبلت ممکن است گاهی برای فرزند ما سرگرمی خوبی به حساب بیاید و زمان بیشتری به ما بدهد تا به کارهای دیگرمان رسیدگی کنیم . در این یادداشت می خواهم برای شما از نشانه هایی بگویم که می گویند فرزند شما به تبلت وابسته است یا خیر.

تعجب نکنید، خجالت نکشید، متهم نکنید
تربیت جنسی در کنار انواع تربیت اجتماعی، اخلاقی و مذهبی، یکی از مهم ترین موضوعات در خانواده است. تربیت جنسی ، تنها محدود به دوران کودکی و نوجوانی نیست. بلکه در تمام دوره های زندگی از جمله بزرگسالی و سالمندی هم نیازمند دریافت آموزش هایی در این باره هستیم. در این بحث ابتدا به تربیت جنسی و اهمیت آن در دوران کودکی می پردازیم.

به زندگیت حال بده!
چند سال از زندگی مشترکتان گذشته است .از شور و حال روزهای ابتداری آشنایی فقط خاطره ای در ذهنتان مانده و تکرار و یکتواختی، تک تک سلول های زندگی مشترکتان را در برگفته است. رابطه عاطفی تان معمولی و سردشده است. از زندگی مشترک دل زده شده اید و بهانه های بی مورد می گیرید. اگر این توصیف درباره زندگی شما هم صدق می کند ، زندگی مشترک شما «شور» خود را از دست داده است؛ چون رابطه، نیاز به «رسیدگی» دارد. در این مطلب راه هایی پیشنهاد می شود که از طریق آن ها، می توانید زندگیتان را از یکنواختی در بیاورید و ان را پرشور کنید.

قبل از امتحانات روش های صحیح درس خواندن را امتحان کنید:
ممکن است تا کنون روش های مطالعه مختلفی را امتحان کرده باشیم که گاهی برایمان نتیجه بخش بوده و گاهی هم خیر. به شما پیشنهاد می کینم روش زیر را امتحان کنید. یک روش موثر برای بهتر فهمیدن و بهتر حفظ کردن مفاهیم و اطلاعات کلیدی روش PQRST است که در زبان فارسی به آن روش «پس خبا» می گویند. نام این روش برگرفته از نخستین حرف نام هر یک از مراحل پنج گانه مطالعه متون است. در این مطلب هم پنج مرحله این روش را توضیح داده ایم و هم روش های دیگر درس خواندن را پیشنهاد کرده ایم.

برخی عادات در جامعه منجر به بروز بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور شده‌اند یکی از این عادات نادرست مصرف قلیان است که متأسفانه در کشور به وفور به چشم می‌خورد؛ مصرف یک بار قلیان معادل مصرف ۱۸۰ تا ۳۰۰ عدد سیگار است.

وقتی که این 20 نشانه را می بینیم، بهتر است شکست عاطفی بخوریم
نوشته ای که دارید می خوانید درباره شکست عاطفی است اما گاهی بهتر است خودمان یک رابطه نامناسب را تمام کنیم. این جور وقت ها شکست عاطفی خوردن ، بسیار بهتر از ماندن در یک رابطه با یک تلخی مزمن است. باورهای غلط زیادی در مورد رابطه ها وجود دارد و خیلی از آن ها در مورد تمام کردن رابطه است. متاسفانه بسیاری از ما فکر می کنیم هر رابطه ای ارزش این را دارد که فدارکارانه پایش بایستیم حتی به بهای تحقیر خودمان.

انتخاب اسم برای فرزندتان یکی از هیجان انگیزترین فعالیت ها پیش از تولد نوزاد شما به شمار می آید. از این گذشته یکی از مهم ترین تصمیمات شما هم هست؛ زیرا قرار است فرزندتان در تمام طول عمر، با آن اسم ندگی کند و این مسئولیت مهمی برای شماست. عوامل زیادی در این تصمیم نقش دارند و چالش های متعددی ممکن است پیش بیاید .

اگر چه پدر و مادرها همیشه با کودکانشان حرف می زنند ، با این حال داشتن گفت و گویی درباره موضوعات مهم همیشه چالش برانگیز است. برای داشتن چنین مکالماتی نیاز است که والدین هم رابطه ای عاطفی و هم ادراکی با فرزندان برقرار کنند . باید در مورد موضوعاتی صحبت شود که بچه ها از قبل انها را می دانند. هنگامی که پرسش های کلی از کودکان پرسیده می شود . معمولا ذهن آنها قادر به پاسخگویی نخواهد بود. اما اگر به جای یک سوال کلی ، یک سوال جزئی در مورد مسائل مربوط به ان از کودک پرسیده شود، می تواند نقطه آغازین برای یادآوری وقایع در مغز باشد و به شکل گیری گفت و گو بینجامد.

صفحه1 از34