آرامیس مشاور
سرمایه گذاری روی استحکام خانواده مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

اگر هر دو شاغل هستید و درامد دارید این فرصت را از دست ندهید

آشنایی با چند نکته می تواند به ما کمک کند تا از موضوع حساسی مانند درآمد بالاتر خانم ها در خانه، استفاده کنیم تا به همسرمان نزدیک تر شده و روابط مستحکم تری با او برقرار کنیم.

فرصی برای همدلی در خانواده
اول از همه بهتر است بدانید بدترین راه در مواجهه با موضوعاتی که هر دو همسر از نظر احساسی درگیر آن هستند، انکار آن احساسات و یا تلاش برای مخفی کردن آن است. در این شرایط بهتر است اول از همه با خود روراست بوده و احساسات خود را شناسایی کنید. در درجه بعدی به طور منطقی احساسات خود را با همسرتان در میان گذاشته و در مورد آنها صحبت کنید. در این صورت ضمن پرداختن به کدورت های احتمالی و رفع آنها، می توانید روش هایی را برای تغییر نگرش و تصورات خود نیز به کار برده و به تدریج باورهای متضاد و نادرست خود را اصلاح کنید. سرپوش گذاشتن روی احساسات منفی به دلیل نگرانی از عواقب آن، ممکن است به طور موقت آرامش ظاهری در خانواده برقرار کند، اما مثل فنری می ماند که به تدریج فشرده شده و با یک تلنگر ساده چنان از جای خود رها می شود که خرابی به بار می آورد. علاوه بر این، سعی کنید هر تصمیمی که به نوعی با اشتغال و درامد خانم خانه مرتبط است، با توافق کامل یکدیگر رفته ، و به شخصیت و حقوق همسرتان احترام بگذارید.
فرصتی برای حریم خانواده
برای جلوگیری از ایجاد مشکل در بسیاری از مواقع ، لازم است حد و مرز حریم خصوصی زندگی تان را برای اطرافیان مشخص کنید. به یاد داشته باشید که محافل خانوادگی میدان جنگ نیست، اما برای جلوگیری از روز یک جنگ واقعی، بهتر است همان موقع که شوخی های اطرافیان شروع می شود دست به کار شده و تذکراتی از باب شوخی بدهید! هرگز در این مواقع، شوخی ها را دنبال نکرده و ادامه ندهید بلکه با ملایمت و احترام ، بحث را متوقف کرده و یا ان را به موضوع دیگری تغییر دهید. به این ترتیب می توانید نارضایتی خود را از این موارد به صورتی غیرمستقیم ابراز کنید . البته اگر می بینید داستان شوخی ها همچنان ادامه دارد و آثار سوء آن بر روابط شما و همسرتان نیز در حال آشکار شدن است، شاید بهتر باشد به صورت خصوصی با نزدیکان خود صحبت کنید. در عین حال همیشه یادتان باشد که هیچ کس از بیان نکردن مسائل خصوصی خود با دیگران ضرر نکرده است!
فرصتی مالی برای خانواده
برخی افراد معتقدند که درآمد خانم، چه کم باشد یا زیاد، نقشی در زندگی مشترک و تامین هزینه های آن ندارد و خانم هر طور که بخواهد می تواند در مدت راخرج کند. اما این طرز تفکر اصلا درست نیست. این افراد فراموش کرده اند که خانواده یک «سیستم» است و ویژگی سیستم نیز آن است که تغییر در یک عضو ان، بر سایر اعضا و روابط آنها با یکدیگر تاثیر می گذارد. اشتغال خانم و تغییر درمیزان درامد او نیز می تواند تغییرات زیادی را در کل سیستم خانواده به وجود بیاورد و انکار این تغییرات به منزله پاک کردن صورت مسئله ای است که حل نشدن آن می تواند مشکلاتی را در روابط همسران به وجود بیاورد.
پس قدم اول این است که با در نظر گرفتن این تغییرات، خود را از قبل برای مواجهه منطقی با انها آماده سازید . لازمه برخورد منطقی با موضوع کنار گذاشتن این طرز فکر است که تنها آقایان هستند که موظف اند به تامین هزینه های زندگی بپردازند. درست است که خانم ها، چه از نظر شرعی و چه از نظر قانونی، وظیفه ای در قبال تامین مالی زندگی مشترک به عهده ندارند. ولی همان طور که قبلاً اشاره شد، زندگی مشترک تعهدی نیست که قانون به تنهایی بتواند ضامن خوشبختی و ارتقای کیفی رابطه اعضای آن با یکدیگر باشد. بلکه این اخلاق و انصاف است که می تواند پایه های زندگی را مستحکم کرده و کیفیت رابطه همسران را بالا ببرد. بنابراین اگر انتظار برخوردی اخلاقی و منصفانه را از همسرتان دارید، لازم است خود نیز حرکت روی مرز قانون را کنار گذارید. برخورد اخلاقی و منصفانه با اشتغال و درآمد خانم موجب می شود از یک طرف، آقایان همکاری بیشتری در این زمینه با همسر خود داشته و قدری از انتظارات خود بکاهند و از طرف دیگر، خانم ها، نیز با یک برنامه ریزی مناسب به راحتی بخشی از درآمد خود و یا همه آن را برای ارتقای سطح اقتصادی خانواده اختصاص بدهند. به این ترتیب، هم مشکل «پول من و پول تو» حل می شود و هم اشتغال خانم می تواند فرصتی به همسران می دهد تا با هم یکی شده و هر دو بیش از پیش برای بهبود زندگی شان تلاش کنند.

یوسف حمیدی، کارشناس ارشد روان شناسی

بازدید 1501 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.