آرامیس مشاور
شباهت همسران از لحاظ اعتقادی تا کجا؟ مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

همسران تا چه اندازه لازم است از لحاظ مذهبی و اعتقادی به همدیگر شباهت داشته باشند؟
همیشه گفته اند در ازدواج هم کفوی و هم شآنی باید در اولویت قرار گیرد. کفو در لغت به معنای شبیه و مانند است. عده ای آن را در هم سطح بودن وضعیت مالی و گروهی آن را در تناسبات تحصیلی و یا شغلی می پندارند، در حالی که بالاترین هم کفوی را می توان در تناسب باورهای دینی و فرهنگی در نظر گرفت.

به فرموده قرآن مجید:«وَالَّطیِّباتُ لِلطَّیبینَ» زنان پاک لایق مردان پاکند. رسول خدا (ص) در روایتی می فرمایند: آن کس که اخلاق و دینش مورد رضایت و پسند شما بود، به او دختر بدهید، چنانچه از تحقق این ازدواج جلوگیری کنید موجب فتنه و فساد بزرگ در زمین شده اید. (کافی، ج 5، ص 347)
البته شاید بتوان کفویت را در سه گروه دینی و کفویت مذهبی و کفویت عقیدتی دسته بندی نمود.


کفویت دینی: طبق این کفویت، دختر و پسر باید با هم دین خود ازدواج کنند. اسلام در شرایط خاصی به مرد مسلمان اجازه می دهد که با زن اهل کتاب ازدواج کند، اما به زن مسلمان اجازه ازدواج چه با اهل کتاب و چه با غیر آنها و چه به صورت دائم و چه بصورت موقت نمی دهد.


کفویت مدهبی: کفویت مذهبی مربوط به ازدواج شیعه و سنی است. ازدواج با فرد سنی به شرط اینکه ناصبی (دشمن اهل بیت) نباشد، اشکالی ندارد. اگر مرد شیعی با زن سنی ازدواج کند اشکالی ندارد. اما اگر زن شیعی با مرد سنی ازدواج کند، طبق نظر برخی علما خلاف احتیاط است. (امام خمینی (ره)، تحریر الوسیله ، ج2، ص 682، مسئله 8)


کفویت عقیدتی: علاوه بر اینکه دختر و پسر لازم است به لحاظ دین و مذهب با هم تناسب و همانندی داشته باشند، ضروری است تا هر دو در سطوح اعتقادی و عملی و اجرایی دین نیز دارای تشابه و تناسب باشند چرا که فردی که در اجرای فرایض دینی و انجام واجبات و ترک محرمات التزام خاصی دارد، نمی تواند با شخصی ازدواج کند که در انجام واجبات اهمال کار بوده و سستی به خرج می دهد و انتظار زندگی خوبی داشته باشد.

ماهنامه سپیده دانایی، گردآوری: مرکز مشاوره روانشناسی آرامیس

بازدید 1806 بار
آخرین ویرایش در جمعه, 12 مهر 1392 ساعت 23:39

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.