آرامیس مشاور
چهار ویژگی روان شناختی مردانه که لازم است هر زنی در مورد شوهرش بداند.

ذهن مردانه
نوبتی هم باشد حالا دیگر نوبت آقایان است که بروند زیر زره بین و در مورد ویژگی های روان شناختی آن ها برای خانم ها بگوییم .معمولاً خانم ها می گویند ما یک سرزمین ناشناخته ایم که اقایان در مورد ما چیزی نمی دانند ، اما احتمالاً با خواندن این مطلب متوجه می شوید سرزمین ذهن آقایان هم چندان برای تان شناخته شده نبوده است. یادتان باشد دانستن این تفاوت های جنسیتی مانع خیلی از دعواهای بی مورد میان همسران می شود و به انان کمک می کند اختلاف های شان را بهتر مدیریت کنند. پس این شما و این بعضی چیزهایی که می خواستید در مورد مردان بدانید ، اما روی آن را نداشتید از خودشان بپرشید.

1- اقتدار طلبی مردان
روان شناس ها می گویند اگر یک چیز مردها را از زن ها متفاوت کند، آن ویژگی رقابت جویی و اقتدار طلبی مردهاست. مردها از اول بچگی یاد می گیرند رقابت طلب باشند تا موفق شوند . حتماً شما هم پسر بچه هایی را دیده اید که در بازی همدیگر را هل می دهند و به هم دستور می دهند. حتماً هم می دانید تفنگ، ماشین و البته بازی های رایانه ای رقابتی محبوب ترین وسایل بازی پسر بچه ها هستند؛ چیزهایی که انها را برای نشان دادن اقتدارشان و پیروزی بر رقیب آماده می کند.
از طرف دیگر هورمون تستستورون، یا هورمون مردانه، هم انان را برای این رقابت جویی ، که گاهی به پرخاشگری تبدیل می شود، آماده می کند.

نصیحت پذیر نبودن مردها
مردها به خاطر ویژگی اقتدار طلبی شان با هر چیزی که نشان دهنده این باشد که توانایی شان زیر سوال رفته است، مقابله می کنند. یکی از چیزهایی که به نظر مردان نشان دهنده زیر سئوال رفتن اقتدار است، نصیحت کردن همسران شان خواهد بود. حتما شما هم تجربه این را داشته اید هه اگر روی چیزی بیش از حد اصرار کنید، شوهرتان آن را انجام نمی دهد یا با نق زدن و نارضایتی انجامش می دهد. هدف مردها در این مواقع این نیست که شما را ناراحت کنند یا با حرف تان موافق نباشند، مسئله این است که لحن نصیحت گرانه شما باعث موضع گیری او شده است. کافی است لحن تان را جوری عوض کنید انگار که دارید در زمین او بازی می کنید.

راه حل دادن سریع مردها
وقتی برای مرها مشکلی را تعریف می کنید، بیشتر از هر چیزی در سرشان به فکر راه حل آن مشکل هستند. برای شما به عنوان یک زن احتمالاً از همه مهم تر این است که شوهرتان مشکل شما را بشنود و با شما همدردی کند. اما برای آنان مهم این است که به عنوان کمک، راه حل مشکل شما را بگویند. ضمن اینکه پیدا کردن راه حل نشان دهنده توانایی آنهاست. به هر حال راه حل دادن سریع اصلاً به معنای نادیده گرفتن حس شما و حوصله نداشتن حرف های شما نیست. آنان فکر می کنند شما به این خاطر مشکل تان را تعریف کرده اید تا راه حلی پیدا کنید . گاهی سکوت مردها م به همین معناست . سکوت می کنند چون راه حلی ندارند!

2- خونسردی مردان
«مردها اصلاً عاطفه حالی شان نمی شود» این اتهامی است که خیلی از خانم ها به آقایان می زنند. اما روان شناسان حرف دیگری دارند. آنها می گویند چیزی که خانم ها و آقایان را در این مورد از هم متفاوت می کند این است که اقایان می توانند جنبه های عاطفی و عقلانی یک موضوع را از هم جدا کنند، اما برای خانم ها تقریباً همه چیز می تواند عاطفی باشد . به این معنا که خانم ها احساسات شان را در خیلی از چیزها دخیل می کنند اما آقایان می توانند خیلی جاها احساسات شان را کنترل کنند.
عصب شناس ها می گویند دلیل این قضیه این است که مرکز عاطفه در مردها فقط در نیمکره راست مغز است، اما در خانم ها مراکز عاطفی در هر دو بخش چپ و راست مغز پراکنده اند. مرکز صحبت کردن و تفکر منطقی سمت چپ مغز است برای همین تفکر منطقی خانم ها با عواطف شان در هم امیخته است اما مردها می توانند این دو را از هم جدا کنند. این تفاوت جنسیتی ، در دعواهای بین خانم ها و اقایان خیلی خوب خودش را نشان می دهد. وقتی خانم ها وسط بحث با شوهرشان داغ می کنند یا عصبانی می شوند یا گریه می کنند یا هر دو، معمولاً همزمان بهت می کنند چه طور شوهرشان همچنان خونسرد ایستاده و منطقی بحث را پیش می برد. در واقع آقایان غیر عاطفی نیستند. گواه عاطفی بودن آنها این همه دیوان شعر که توسط مردها سروده شده است. البته این به معنای این نیست که مردها هرگز در بحث ها احساسی نمی شوند . انان هر وقت احساس کنند قلمروشان زیر سوال رفته است احساساتی و معمولاً عصبانی می شوند.

3- سکوت مردان
مردها کم حرف تر از زن ها هستند. این راه هم عامه مردم قبول دارند و هم تحقیق های روان شناس ها آن را ثابت کرده است. روان شناس ها می گویند زن ها روزانه 6 هزار تا 8 هزار لغت به کار می برند اما مردها یک سوم این تعداد کلمات را می گویند . دلیل این پدیده آن جور که عصب شناس ها می گویند این است که مرز تکلم در مردها فقط در سمت چپ مغزشان واقع شده است، اما مرکز تکلم در زن ها هم در سمت راست و هم در سمت چپ مغز وجود دارد. البته روان شناس های تکاملی می گویند مردها در طول هزاران سال یاد گرفته اند کم حرف باشند. آنها می گویند هزاران سال پیش مردها برای شکار باید ساکت کمین می کردند وگرنه شکار در می رفت و بقای خانواده به خطر می افتاد. از آن طرف زن ها باید با هم گروهی های خانم خودشان حرف می زدند و از بچه های شان مراقبت می کردند. بقای آنها به همین رابطه داشتن بر می گشت. مردها در طول رشد هم دیرتر زبان باز می کنند و مهارت های کلامی شان از زن ها کمتر است. در ادامه به این شکل های متفاوت حرف زدن مردان و زنان می پردازیم.

تیتروار حرف زدن مردها
اگر صحبت کردن در مورد مسائل روزمره را به دو شیوه گزارش توصیفی و گزارش علمی تقسیم کینم ، زن ها به شیوه توصیفی و مردها به شیوه علمی حرف می زنند . در واقع خانم ها، بیشتر در مورد جزئیات حرف می زنند، اما حرف زدن مردها بیشتر منطقی و علمی است . آنها آن چیزی که فکر می کنند گفتنش لازم است را می گویند. برای همین به نظر می رسد مردها فقط تیتر اتفاقات را می گویند و نه شرح آنها را. این اصلا به این معنا نیست که شوهرتان ، نمی خواهد شما از اتفاقات روزمره خبردار شوید، یا شما را لایق دانستن نمی داند . مردها به طبیعت خودشان رفتار می کنند و شما نباید با دید زنانه خودتان حرف های آنها را تفسیر می کنید.

صراحت مردان
زن ها معمولاً غیرمستقیم حرف خودشان را می زنند و گلایه دارند، چرا مردها حرف های شان را نمی فهمند . مثلا ممکن است شما به همسرتان بگویید چایی نمی خوری و منظورتان این باشد که بیا با هم چایی بخوریم. اما مردها معمولا به درون خودشان مراجعه می کنند و اگر چایی میل نداشته باشند با صراحت این را می گویند. این صراحت نشانه بی ادبی و یا بی توجهی همسرتان نسبت به شما نیست . او فقط طبق طبیعت مردانه اش به شما گوش می دهد.

دستور دادن مردان
مردها از بچگی به امری حرف زدن عادت می کنند و دخترها به پیشنهادی حرف زدن . پسرها در بازی هاشان می گویند: «توپ را بنداز برای من!» اما دخترها می گویند: «می یایی با هم خالی بازی کنیم؟» هم دخترها و هم پسرها به خاطر شیوه خاص حرف زدن خودشان تشویق می شوند و این نحوه حرف زدن در آنها نهادینه می شود. اگرمردی از جمله های امری زیادی استفاده می کند به این معنا نیست که صبح تا شب دستور می دهد و قصدش ریاست کردن است، فقط طبق طبیعت مردانه اش رفتار می کند . این که در دنیای زنانه و ظریف خودتان که همه جمله ها را ترجیحاً به صورت پیشنهاد می گویید تا به صورت امر، جملات مردانه را تفسیر کنید چیزی را حل نمی کند.

کج بودن دوزاری مردان
زن ها راحت تر می توانند ذهن دیگران را بخوانند. مردها در این مورد خیلی ضعیف تر عمل می کنند. انها کمتر از زن ها از روی چهره به قصد یا احساس پشت آن پی می برند. شما به عنوان یک زن احتمالاً از این ناتوانی مردها خیلی شاکی هستید و آن را به پای بی توجهی می گذارید . اما واقعاً این شم زنانه شما را ندارند و بهتر است احساسات تان را به زبان بیاورید تا آنها متوجه شوند.

سعید بی نیاز، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی