آرامیس مشاور
ازدواج به وصال نرسیده و عوامل بروز آن

معمولا به دنبال ازدواج ، انتظار مقاربت و فعالیت جنسی بصورت طبیعی و با خواست هر دو طرف وجود دارد. اما مطالعات نشان می دهد که گاه مقاربت نه تنها در اولین تلاش بلکه حتی تا سال ها به تعویق می افتد و گاه هرگز مقاربت صورت نمی پذیرد و در اصطلاح ازدواج به وصال نرسیده شکل می گیرد.
اگر چه آماری در خصوص تاخیر وصال در ازدواج ، به دلیل مراجعه نکردن افراد به هنگام شکست در انجام مقاربت در دست نیست، اما در برخی پژوهش ها شیوع ازدواج به وصال نرسیده بین 2 تا 20 درصد تخمین زده شده است. با توجه به اینکه بسیاری از افراد یا همسران مبتلا به اختلالات جنسی به دلیل احساس گناه و شرم مشکل شان را با دیگران در میان نگذاشته و درصدد بهره گیری از کمک تخصصی برنمی آیند، باید در میزان دقیق بودن آمارهای گزارش شده تردید کرد.

هیلدا آبراهام (1956) روان پزشک انگلیسی یک از اولین متخصصانی است که به درمان زوج های مبتلا به این احتلال پرداخته است. وی اختلال ازدواج به وصال نرسیده (UCM) را این گونه تعریف کرده است: ازدواج قادر به انجام ارتباط جنسی طبیعی نیستند. نتایج پژوهش هایی که از زمان آبراهام تا کنون در این مورد انجام گرفته، نشان داده است که پیشرفت تکنولوژی نه تنها موجب کاهش این اختلال نشده، بلکه در برخی موارد موجب افزایش آن نیز شده است.
اختلال در ازدواج به وصال نرسیده تنها یک دلیل خاص ندارد بلکه معلول عوامل مختلف، جسمانی، روانی، اجتماعی و فرهنگی است. متاسفانه بسیاری از افراد برای درمان این اختلال از روش های غیرعلمی و غیرتخصصی استفاده می کنند، که نتیجه در برندارد. با توجه به چند بعدی بودن این اختلال، معمولا درمان تخصصی این اختلال، معمولا با کمک تیمی از درمان گران صورت می گیرد. اعضای این تیم عبارتنداز: ارولوژیست، متخصص زنان، روان پزشک و روان شناس متخصص در زمینه جنسی. با توجه به نقش عوامل فرهنگی در بروز این اختلال، تفاوت شیوع آن در کشورهای مختلف تعجب انگیز نیست. این اختلال در کشور انگلستان حدود 15 درصد و در ترکیه 30 درصد گزارش شده است. اما نکته جالب توجه اینجاست که دلایل اصلی ابتلا به این اختلال در کشورهای مختلف یکسان بوده است. از جمله مهم ترین عوامل جسمانی ، روانی و فرهنگی – اجتماعی دخیل در بروز اختلال ازدواج وصال نرسیده می توان به این موارد اشاره کرد:


1- انزال زودرس
نشانه اصلی انزال زودرس، انزالی غیرقابل کنترل است که قبل از انجام گرفتن رابطه زناشویی و یا مدت بسیار کمی از آن با میزان تحریک کم و خلاف میل فرد اتفاق بیفتد. این مسئله می تواند باعث نارضایتی جنسی در هر دو طرف شده و اضطراب ناشی از آن مشکل را بیشتر کند.
انزال زودرس یکی از متداول ترین اختلالات جنسی در مردان است و ممکن است برای هر مردی در برهه ای از زندگی رخ دهد. اکثر موارد انزال زودرس در اثر ترکیب عوامل جسمی، روانی تاثیر گذار می توان به اضطراب، احساس گناه یا افسردگی اشاره کرد.
در برخی موارد، انزال زودرس ممکن است به علت عوامل جسمانی و یا عوارض جانبی بعضی داروها روی دهد. فشارهای اجتماعی در مورد ایجاد رابطه جنسی در زمان و شرایط خاص ( مانند شب عروسی) و وجود رسومی که به موجب آن دیگران عملکرد زناشویی همسران آگاه می شوند، از جمله عوامل فرهنگی موثر بر بروز این اختلال و دیگر اختلالات جنسی است.
ابتلا به این عارضه منجر به بروز اختلالات روانی مانند اضطراب، افسردگی و سردی روابط همسران می شود بنابراین درمان زودهنگام آن توصیه می شود.
2- اختلال نعوظ
اختلال نغوظ زمانی رخ می دهد که مرد نتواند به نغوظ لازم برای رابطه جنسی برسد و یا نتواند نغوظ کامل خود را که برای رابطه جنسی لازم است، طی مقاربت حفظ کند. این اختلال شکایت اصلی بیش از 50 درصد مردانی است که به دلیل گژکاری جنسی تحت درمان قرار می گیرند و شایع ترین اختلال جنسی مردان بالای 40 سال است. اختلال نعوظ در سراسر عمر نادر است ولی نوع اکتسابی در 10 تا 20 درصد مردان گزارش شده است و میزان بروز آن با افزایش سن زیاد می شود. معمولا عوامل فیزیولوژیک و روانی در بروز این اختلال دخیل هستند.
3- واژینیسم
واژینیسم یکی از اختلالات جنسی شایع در زنان است که از عوامل اصلی ایجاد اختلال ازدواج به وصال نرسیده نیز به شمار می رود. ویژگی اصلی این اختلال انقباض غیرارادی عضلات آلت تناسلی در زن است که موجب می شود آمیزش جنسی صورت نگیرد. این واکنش تنها به رابطه جنسی محدود نشده و ممکن است فرد هنگام مراجعه به متخصصان زنان نیز دچار این مشکل شود. این اختلال اغلب در زنان جوان، در زنانی که نسبت به عمل جنسی نگرش منفی دارند و در زنانی که سابقه تحمل بدرفتاری جنسی یا سوء استفاده جنسی دارند، شایع تر است.
4- میل جنسی کم کار
کمبود میل جنسی در هر دو جنس، یکی دیگر از اختلالاتی است که به ازدواج به وصال نرسیده می انجامد. ویژگی اصلی اختلال میل جنسی کم کار کمبود یا فقدان خیال پردازی های جنسی و میل برای فعالیت جنسی است. میل جنسی کم ممکن است کلی باشد و همه شکل های فعالیت های جنسی را در بر بگیرد، یا ممکن است موقعیتی محدود بوده و محدود به یک شریک جنسی یا یک فعالیت جنسی خاص باشد (مثلا فرد نسبت به آمیزش جنسی میلی نداشته باشد، اما نسبت به استمناء تمایل داشته باشد.) این افراد خود برای فعالیت جنسی پیشقدم نمی شوند و در صورت اصرار همسر ممکن است با اکراه درگیر فعالیت جنسی شوند. بیماری های جسمانی ممکن است به دلیل ضعف، درد، مشکلات مربوط به تصویر بدنی، یا نگرانی درباره زنده ماندن، تاثیر زیانباری روی میل جنسی داشته باشند. همچنین میزان افسردگی در افراد مبتلا به این اختلال بیشتر از افراد عادی است.
5-اضطراب عملکرد جنسی
ارتباط جنسی به صورت طبیعی یک فرآیند لذت بخش است. اما هنگامی که یکی از همسران یا هر دوی آنها در این مورد دچار استرس شود، رابطه جنسی جذاب خود را از دست خواهد داد. اضطراب در مورد عملکرد جنسی می تواند ابعاد مختلفی داشته باشد. رسومات مربوط به ازدواج و ترس فرد از واکنش دیگران، فشار اطرافیان برای آمیزش جنسی، نارضایتی فرد از ظاهر فیزیکی، ترس از طردشدن، نداشتن اطلاعات کافی درباره رابطه جنسی، وجود نداشتن رابطه عاطفی بین همسران و ابتلا به اختلالات اضطرابی از جمله عواملی هستند که می توانند موجب اضطراب عملکرد جنسی شوند. هنگامی که ما مضطرب می شویم، تغییراتی در بدن ما رخ می دهند که آمیزش جنسی را ناممکن می سازد.
6- نداشتن اطلاعات جنسی کافی
گاهی اوقات آگاهی نداشتن درباره رابطه و آمیزش جنسی موجب بروز انواع اختلالات جنسی از جمله ازدواج به وصال نرسیده می شود. برخی از جوانان سعی می کنند این خلا را به وسیله دیدن برنامه ها و فیلم های نامناسب پر کنند، غافل از اینکه با دیدن این برنامه ها فقط بر میزان اطلاعات نادرست آنها اضافه شده و احتمالا مشکلات شان بیشتر می شود.
7- عوامل فرهنگی و اجتماعی
قوانین سخت مذهبی، محدودیت های جنسی که توسط خانواده و جامعه اعمال می شود و همچنین رسومات خاص مربوط به اولین رابطه جنسی، مهم ترین عوامل فرهنگی مرتبط با اختلال ازدواج به وصال نرسیده هستند. بعضی از والدین به منظور حفاظت از فرزندان خود در برابر روابط جنسی پیش از ازدواج از اوان کودکی در مورد زشت و ناپسند بودن رابطه جنسی با فرزندان خود صحبت می کنند، در صورت تکرار این گفته ها، فرد آنها را پذیرفته و به آنها اعتقاد پیدا می کند، چنین فردی ممکن است این باور را به رابطه با همسرش نیز تعمیم داده و نتواند با وی رابطه جنسی برقرار کند. همان طور که پیشتر اشاره شد، فشارهای اجتماعی به منظور هر چه زودتر روی دادن مقاربت جنسی و اعلام آن به اطرافیان نیز می تواند به اختلالات جنسی منجر شود.
8- نداشتن حریم خصوصی
در شهرهای کوچک و مناطق روستایی هنوز بعضی از همسران با والدین در یک خانه زندگی می کنند. زندگی در خانه مشترک، موجب می شود که زن احساس کند زندگی وی فاقد حریم خصوصی است. پژوهش ها نشان داده اند از جمله خصوصیاتی که سبب فقدان یا از دست دادن احساسات جنسی می شود، نداشتن حریم خصوصی است.
9- ترس هاس غیرواقعی
ترس یکی از هیجان هایی طبیعی است که ما تجربه می کنیم. این واکنش به ما کمک می کند هنگام مواجهه با خطر واکنش مناسب (جنگ یا گریز) نشان دهیم. اما هنگامی که ترس به دلیلی یک موضوع خیالی یا واقعه ای که ماهیت تهدید کننده ای ندارد به وجود آید، ما با ترس غیرواقع بینانه روبه رو هستیم. براساس نتایج پژوهش ها مهم ترین ترس مشاهده شده مرتبط یا اختلال ازدواج به وصال نرسیده در مردان ترس از ناکامی و در زنان ترس از درد به هنگام اولین مقاربت جنسی است. از آنجایی که معمولا مردان باید برای آغاز رابطه جنسی پیش قدم شوند و بیشتر کنترل رابطه نیز در دست آنهاست، به وجود آمدن ترس از ناکامی در مردان طبیعی است. ترس از درد در زنان نیز ممکن است در اثر داستان های شنیده و باورهای غلط درباره اولین مقاربت جنسی به وجود آمده باشد.
10- روابط جنسی نابهنجار پیشین
اقدام به فعالیت های جنسی غیرطبیعی پیش از ازدواج نیز می تواند موجب پایین آمدن اعتیاد به نفس جنسی فرد شده و منجر به ناتوانی وی در برقراری رابطه جنسی بهنجار شود. این امر به ویژه در افرادی که به ارضای جنسی از طریق استمناء عادت کرده اند و مردانی که تجربه فعالیت جنسی همجنس گرایانه داشته اند، بیشتر مشاهده می شود.

منبع: ماهنامه سپیده دانایی؛ دی 92، شماره 73