آرامیس مشاور
چند تکنینک برای ترک مقایسه همسران

آنچه برای خود نمی پسندیم...
هر چند ترک کردن عادت مقایسه همسر با دیگران مأموریت آسانی نیست، اما مطمئن باشید غیر ممکن هم نیست!
بسیاری از ما به رغم اینکه می دانیم مقایسه کردن همسرمان با دیگران موجب می شود، مشکلاتی در زندگی مشترک ما ایجاد شود، اما باز به این کار ادامه می دهیم. بهانه ها و دلایل دیگر شما را راضی نمی کند و احساس می کنید این کار به درد سرش نمی ارزد و در نتیجه به دنبال اصلاح هستید، نکات زیر می تواند به شما در این راه کمک کند.

اکر به تازگی ازدواج کرده اید، احتمال دارد که خود شما از اینکه همسرتان را با بقیه مقایسه می کنید، احساس نامطلوبی داشته و با خود تصور کنید آخر چطور نمی توانید جلوی خود را بگیرید و کسی را که خود انتخاب کرده و البته به او نیز علاقه زیادی دارید، آزار ندهید. شاید هم هنوز مقایسه هایی را که می کنید بیان نمی کنید اما این کار را این قدر در ذهن خود انجام داده اید که کم کم دارید به وحشت می افتید که چرا دچار این عادت بد شده اید، اول از همه بد نیست بدانید کمی تردید در انتخاب همسر بعد از ازدواج طبیعی است و این تردید. نیز غالباً مقایسه کردن همسر با دیگران همراه است با توجه به این مسئله لازم نیست خیلی احساس گناه کرده و تصور کنید انسان بدی هستید؛ هر چند قطعاً این نکته نمی تواند بهانه ای برای ادامه این رفتار باشد. البته اگر احساس تردید در شما بسیار قوی است، بهتر است برای یافتن چرایی آن و مقابله ای اصولی با این مسئله به متخصص مراجعه کرده و از چنین روش های مخربی استفاده نکنید.
مقایسه کردن همسر با دیگران درست مانند سایر رفتارهای ما یک انتخاب است. می توانیم این رفتار را انتخاب کرده و ادامه دهیم و یا اینکه تصمیم بگیریم تا از میزان آن کاسته و آن را در طولانی مدت ترک کنیم. اگر شما نیز چنین دیدی در رابطه با این رفتار خود داشته باشید، می بینید که داستان اینکه «دست خودم نیست» ، «عادت کرده ام» و ... کم کم رنگ می بازد، اما شاید با خود فکر کنید خب چطور می توانم به این نتیجه برسم؟ کافی است یک بار تلاش کنید و در موقعیتی که تمایل زیادی برای انجام این کار دارید، مقاومت کرده و آن را انجام ندهید. وقتی یک بار، تنها یک بار خلاف قانونی اثبات شد، ثابت نبودن آن قانون اثبات شده است و آن وقت بهتر می توانید با خودتان برای ترک این کار تمرین کنید.
درست است گه صرف انجام این عمل چه به صورت ذهنی و روانی و چه به صورت گفتاری و عملی می تواند عوارض بدی را در زندگی شما ایجاد کند، اما برای کاهش عوارض و در قدم های اول می توانید تلاش کنید تا این کار را به صورت گفتاری و عملی محدود کرده و در ابتدا محدودیتی برای انجام آن در حوزه روان برای خودتان در نظر بگیرید. با کنار گذاشتن این عادت در حوزه گفتاری و موفقیت در این زمینه، آن وقت متوجه خواهید شد که ترک آن در حوزه روانی نیز کار چندان دشواری برای شما نخواهد بود.
در بسیار ی از مواقع ما همسرمان را از جنسی متفاوت از خود و حتی متفاوت از سایر افراد در نظر می گیریم. ما به خود حق می دهیم که انسان کاملی نباشیم و گاهی اوقات مرتکب اشتباهاتی کوچک شویم، اما وقتی نوبت به همسرمان می رسد، نمی توانیم چشم پوشی کنیم. حتی چنین رفتاری را ممکن است در مقابل دوستان، اقوام و یا همکاران خود داشته باشیم اما در مقابل همسرمان همچنان سخت گیر هستیم، بیایید کمی در مقابل همسرمان نیز واقع بینانه تر برخورد کنیم و یادمان نرود که او نیز مانند ما انسان کامل و بی عیب و نقصی نیست، به این شکل احتمالاً بهتر می توانیم تمایل خود برای مقایسه کردن و پر رنگ جلوه دادن اشتباهات او را نادیده بگیریم.
گاهی اوقات و زمانی که این عادت شکلی افراطی به خود می گیرد و البته عوارض آن به صورت جدی زندگی مشترک ما را تهدید می کند، شاید استفاده از روش های کنترل رفتار بد نباشد. برای مثال، برای خود سقفی تعیین کنید و متعهد شوید که بیشتر از آن میزان طی یک روز همسر خود را در ذهن تان با دیگران مقایسه نکنید. برای مثال، سقف دوبار طی یک روز را مشخص کرده و موارد مقایسه را در جایی یادداشت کنید تا بیشتر از این حد نشود، و یا با خود قرار بگذارید که در رابطه با موضوعی خاص مانند رانندگی حق ندارید بیش از سه بار همسر خود را با دیگران مقایسه کنید. با انجام این کار و محدود شدن این رفتار به زودی متوجه خواهید شد که کنترل کردن خودتان آن قدر ها هم که تصور می کردید، دشوار و سخت نبوده است فقط کافی است برای قدم های ابتدایی، قول و قرار هایی عملی را برای خود در نظر بگیرید.
اگر به صورت دائمی ایرادها و اشتباهات همسرتان به نظر شما می آید و همین باعث می شود. علاوه بر احساس نارضایتی دست به مقایسه بزنید، بد نیست در فرصتی مناسب و زمانی که حوصله دارید، زمانی را اختصاص داده و به صورت ویژه تنها ویژگی های مثبت همسر خودتان را در جایی یادداشت کنید. داشتن چنین فهرستی و مراجعه گاهگاه به آن، می تواند موجب افزایش رضایت در شما و کاهش این رفتار مخرب شود.
اگر کمی با خود روراست باشید و در جایی خلوت کرده و فکر کنید، احتمالاً متوجه خواهید شد که داستان مقایسه کردن همسر با دیگران مسئله ای نیست که تنها به حجم ایرادهای او برگردد، بلکه گاهی اوقات این نقطه ضعف های ماست که باعث می شود برای لاپوشانی آنها دست به این کار بزنیم. اگر متوجه شده اید که اعتماد به نفس پایینی دارید، انتخاب های خود را قبول ندارید، برای احساس ارزشمندی در شما لازم است همسرتان تغییر کند و ... بهتر است پیش از اینکه عوارض این رفتار باعث تخریب رابطه تان و البته ایجاد احساسات ناخوشایند بیشتری در شما شود، برای حل این مسئله قدمی اصولی برداشته و از یک متخصص برای حل آنها کمک بخواهید.


شیوا امینی / کارشناس ارشد مشاوره خانواده
گرد آوری مرکز مشاوره روان شناسی آرامیس