آرامیس مشاور
راه کارهایی برای ابروالد در هنگام جدایی

وظایف ابَر والد


راه کارهایی برای والدینی که به تنهایی سرپرستی فرزند شان را بر عهده گرفته دارند
روان شناس برای مواجهه منطقی کودکان با طلاق والدین و کاهش عوامل آسیب زای زندگی تک والدی، راهکارها و توصیه هایی به پدران و مادرانی که به واسطه طلاق مجبور به سرپرستی فرزند به تنهایی هستند، ارائه کرده اند که در ذیل به آنها اشاره می شود.

 علل جدایی را برای فرزندتان شرح دهید.
در گذشته، خانواده خود را موظف می دانست گه برای تأمین آرامش وسلامت روانی فرزندان حرفی از علل جدایی به میان نیاورد، اما امروزه روانشناسان معتقدند که شرح علل جدایی تا حدی می تواند از آسیب وارده به کودک بکاهد. صحبت کردن درباره این موضوع باعث تقویت رابطه پدر و مادر با فرزندشان می شود. بزرگسالان بر این باورند که «بچه ها نمی فهمند» حال آنکه مشکل از اینجاست که آنها نمی دانستند چگونه باید با کودکانشان صحبت کنند آنچه ثابت شده این است که کودکان زمانی کاملاً امور را درک می کنند که به زبان خودشان شرح داده شود. پس شیوه صحبت کردنتان را تغییر دهید و به دادن اطلاعات کلی بسنده نمایید با توجه به اینکه کودکان طلاق از آینده می ترسند، به آنان پیرامون زندگی آینده شان اطمینان دهید. که مثلاً چه کسی از آنها مراقبت می کند و یا کجا زندگی خواهند کرد. به فرزندتان اطمینان دهید که دوستشان دارید و از آنها مراقبت و حمایت خواهید کرد. توجه داشته باشید که هر کدام از والد به صورت جداگانه با فرزندش صحبت کند و اینکه به او گوشزد کنید که تصمیم جدایی را با یکدیگر گرفته اید.
 به فرزندتان کمک کنید تا عواطف و احساساتش را بیان کند
فرزندان شما نیاز دارند صحبت کنند به کودکتان یاد دهید تا از طریق گفتار، نقاشی و نوشتن احساساتش را نشان دهد. به عواطف او احترام بگذارید. البته باید توجه داشته باشید که فرزندتان مجبور نیست به طور مشخص درباره طلاق صحبت کند و شما نیز نباید موضوع گفت و گو را به طور مسثقیم به بحث طلاق بکشانید. به عنوان نمونه، اگر کودک درباره احساس خشم صحبت می کند، همین که او ازاین احساس نام می برد، درباره خشم با او گپ بزنید
 از جنجال و درگیری با همسر سابقتان بپرهیزید
والدین با جدایی از یکدیگر بر چگونگی عملکرد کودکشان، چه در زمان حال و چه در آینده تأثیر بسزایی دارند و این را بدانید که برای بچه ها نتیجه خوب طلاق، پایان یافتن دعوای پدر و مادرش است؛ چرا که تشنج و درگیری های شما با همسر سابقتان باعث برهم خوردن آرامش فرزندتان می شود. و علاوه برتشدید استرس و اضطراب، کودک شما دچار احساس ناامیدی می شود و ممکن است به درد های جسمانی نظیر سر درد و معده درد مبتلا شود، سعی کنید با همسر قبلی خود رابطه ای خالی از جنجال و دعوا داشته باشید و فرزندتان را نسبت به والد دیگرش بدبین نکنید.
 به رابطه میان فرزند و همسر سابقتان احترام بگذارید
شما به عنوان یکی از والدین نباید فضایی را به وجود آورید که فرزندتان مجبور به قضاوت درباره والد دیگرش شود و یا بخواهد از آنها در مقابل والد دیگر جانبداری کند رابطه خاص کودکتان را با همسر گذشته تان محترم بشمارید و در آن دخالت نکنید، درست همان گونه که دوست دارید او در رابطه شما با فرزندتان مداخله نکند. به فرزندتان بیاموزید که هر دو والد را دوست داشته باشد و از همسر قبلی تان انتقاد و بد گویی نکنید. کودکان باریک بین هستند و معنای پشت کلمات را به خوبی درک می کنند. برای احترام گذاشتن به این رابطه باید در درجه اول بر روی رفتار خودتان نظارت کنید؛ چراکه این مسئله تنها به بیان و گفتار شما محدود نمی شود، بلکه ممکن است زمانی که صحبت از همسر سابقتان پیش آید، به طور ناخودآگاه حرکات چهره و بدنتان تغییر کند.
 سعی کنید تا فرزندتان به یک اندازه با هر دو والد اوقاتش را سپری کند
پژوهش ها نشان داده است کودکانی که پس از جدایی والدینشان می توانند با هر دو والد ارتباط نزدیک داشته باشند و در هر دو محیط احساس امنیت و آرامش کنند، کمترین آسیب روحی را می بینید، تعادل و توانایی شما برای نزدیک ماندن کودکتان به هر دو طرف بعد از جدایی، از مهارت های لازم زندگی بعد از طلاق به شمار می رود. البته نا گفته نماند که شرایط دیدار از والد در هر خانواده بر حسب سن فرزندی که به مدرسه می رود یا کودک خردسال مسلماً متفاوت است.
• برای فرزندتان نقش دو والد پدر و مادر را بازی نکنید.
والدی که از همسرش جدا شده است و سرپرستی بچه را بر عهده دارد و به اصطلاح روان شناسی « ابروالد» است، سعی می کند. برای جبران طلاق علاوه بر مادر بودن، نقش پدر را نیز ایفا کند یا برعکس، در این هنگام والد غیر سرپرست احساس می کند که فرزندش دیگر به او توجه نمی کند و احساس نزدیکی و نیاز بیشتری را به والد سرپرست دارد؛ در نتیجه چتر حمایتی خود را از سر کودکش برمی دارد و در این باور است که کودکش دیگر او را دوست ندارد و حمایت ها و توجهات وی را نمی بیند در این زمینه کودک بیشترین آسیب را می بیند. زن و مرد باید بدانند که حد وسط را رعایت نمایند و هر کدام وظایف پدر و مادری خود را انجام دهند؛ چراکه نقش هر کدام متفاوت از دیگری است و کودک می تواند به هردو طرف عادلانه عشق بورزد و توجه و علاقه یکسان نسبت به والدینش نشان دهد.
• ثبات و نظم را برای فرزندتان فراهم نمایید.
از آسیب هایی که به کودک در هنگام جدایی وارد می شود، احساس ناامنی است. برای اینکه کودکتان در زندگی احساس امنیت بیشتری داشته باشد، سعی کنید نظم را در زندگی پیاده کنید؛ چرا که نامنظم به احساس عدم امنیت کودک دامن می زند. تدوین یک برنامه روزانه منظم برای کودک در طول جدایی تا حدی به خنثی شدن اثر تغییرات ناشی از طلاق مانع از شرکت کودکان در فعالیت گروهی و اجتماعی و سایر همسالان نشود با توجه به اینکه بچه زمانی را در کنار شما و زمان دیگری را در کنار والد دیگر سپری می کند، نباید زمان خواب، غذا خوردن، درس خواندن و ... تغییر کند. حتی اگر با برنامه ریزی همسر سابقتان موافق نیستید، به خود بگویید: «این کار را می کنم چون همسر سابقم می خواهد»
• پس از طلاق و جدایی، بالا فاصله به ازدواج مجدد نیندیشید.
زنان و مردانی که از یکدیگر جدا شده اند، با توجه به اینکه زندگی زناشویی دشواری را پشت سر گذاشته اند ممکن است به ازدواج دوم فکر کنند. اما باید بدانید که شما و فرزندتان برای التیام دردهای گذشته به زمان نیاز دارید. در وضعیت جدایی، فرزند شما بیش از گذشته به شما نیاز دارد و تحمل این واقعه خارج از توانش است. خودداری از آشنا شدن و معاشرت با فرد جدیدحداقل تا یک سال پس از جدایی، این فرصت را در اختیار شما قرار می دهد که خود را با شرایط انطباق دهید و به این مسئله توجه کنید که استحکام خانواده بعدی شما به قدرت تک تک اعضای آن بستگی دارد. فرزند شما در هر رده سنی که باشد و همسر آتی شما نیز هر چقدر که مناسب باشد، اما ارتباط شما با او برای فرزندتان بسیار مهم است. وی نمی تواند به زودی آن شخص را جانشین والد دیگرش ببیند؛ چرا که فرد جدید برای کودک تهدیدی است که رویای آشتی و زندگی سعادتمند دوباره پدر و مادرش را به هم بریزد. بعد از گذشت مدت زمان کافی از طلاق، هنگامی که تصمیم گرفتید وارد یک زندگی جدید بشوید باید در این باره با فرزندتان گفت و گو کنید و او را در جریان تصمیم تان بگذارید و سعی کنید برایش توضیح دهید که شما و همسر سابقتان به دلیل مشکلاتی که داشته اید و نتوانسته اید به زندگی ادامه دهید، هر دو تصمیم به جدایی گرفته اید و امکان برگشت به زندگی گذشته وجود ندارد و سپس از او بخواهید که احساسات و افکارش را بیان کند.


فرزانه نیک روح متین
گردآوری : مرکز مشاوره روان شناسی آرامیس