آرامیس مشاور
هشت گام برای «پرشور» کردن زندگی مشترک مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

به زندگیت حال بده!
چند سال از زندگی مشترکتان گذشته است .از شور و حال روزهای ابتداری آشنایی فقط خاطره ای در ذهنتان مانده و تکرار و یکتواختی، تک تک سلول های زندگی مشترکتان را در برگفته است. رابطه عاطفی تان معمولی و سردشده است. از زندگی مشترک دل زده شده اید و بهانه های بی مورد می گیرید. اگر این توصیف درباره زندگی شما هم صدق می کند ، زندگی مشترک شما «شور» خود را از دست داده است؛ چون رابطه، نیاز به «رسیدگی» دارد. در این مطلب راه هایی پیشنهاد می شود که از طریق آن ها، می توانید زندگیتان را از یکنواختی در بیاورید و ان را پرشور کنید.

1- فعالیت های تازه ای را شروع کنید
بسیاری از زوجین، بعد از مدتی به یک روند ثابت و یکنواخت در زندگی می رسند. روندی که در آن فعالیت های روزانه، کاملاً مشخص و ثابت است. هیچ فعالیت تازه ای در آن نیست و زندگی براساس یک الگوی مشخص از پیش تعیین شده (مثل حضور در محل کار، بودن در کنار هم ، دیدار خانواده ها، رسیدگی به فرزندان و ...) در جریان است. برای این که زندگی پرشوری داشته باشید، فعالیت های تازه ای را شروع کنید. سرگرمی و «تفریح» داشته باشید. برخلاف تصور رایج که تفریح و بازی را نوعی وقت تلف کردن می دانند، روان شناسان معتقدند که «تفریح » یکی از نیازهای اساسی انسان هاست و در کنار نیازهایی مثل نیازهای فیزیولوژیک (نیاز به آب و غذا) و نیازهایی مثل نیاز به «عزت نفس» و «تعلق خاطر» قرار می گیرد. برنامه های تفریحی داشته باشید، مثل کوهنوردی، خوردن شام در یک فضای شاداب ، پیاده روی و یا حتی انجام بازی های مختلف در خانه یا بیرون ازخانه.


2- مسافرت های کوتاه آخر هفته را فراموش نکنید
اغلب مردم وقتی از مسافرت حرف می زنند، تصور می کنند که مسافرت حتما باید چند روزه ، یا هفته ای، اسکان در هتل یا مسافرخانه، خرید، سوغاتی و خلاصه هزینه های بالا را در نظر می گیرند. ولی واقعیت این است که سفر می تواند با کمترین هزینه ها باشد. یک سفر کوتاه یک یا دو روره در آخر هفته، با غذاهای ساده خانگی و اسکان در محل هایی با کمترین هزینه های ممکن. اگر اهل اینترنت باشید، می توانید در سایت هایی که امکان مهمانی در شهرهای دیگر ار می دهند، عضو شوید و به یک مهمانی یکی دو روره رایگان بروید.


3- همسرتان را «سورپرایز» کنید
انگار کلمه «سورپرایز» همیشه با تولدها عجین شده است. ولی واقعیت این است که غافلگیر کردن همسرتان، می تواند زندگیتان را از یکنواختی دربیاورد و نیز به عاطفه تان شور تازه ای بدهد. می توانید با کارها و چیزهای ساده همسرتان را غافلگیر کنید. مثل یک هدیه کوچک، یک شام مفصل، یک شاخه گل بی مناسبت ، تعیین یک روز برای رسیدگی تمام وقت به علایق همسرتان و ...

4- از همسرتان قدردانی کنید
مطالعات نشان می دهند که قدردانی و تشکر کردن از رفتارها و اعمال پسندیده افراد، بهبود عمیق عاطفی را در بردارد. در ابراز محبت خسیس نباشید از همسرتان صادقانه تعریف کنید. این احساس خوب را با همدیگر به اشتراک بگذارید. قدردانی ، حس خوشی برای افراد هدیه می اورد و البته رنگ تازه ای هم به روابطتان می دهد. البته یادتان باشد که به موقع بازخوردهای اصیل را هم در نظر داشته باشید.

5- زمانی را برای بودن در کنار دوستان شخصیتان اختصاص دهید
بسیاری از زوجین ، بعد از ازدواج ارتباط های دوستانه خود را کاملا قطع می کنند . این در ابتدای رابطه عاطفی ، اتفاق رایجی است. طرفین بیشتر زمان خود را با هم می گذرانند و عاطفه مورد نیاز را از همدیگر دریافت می کنند. ولی بعد از مدتی ، نیاز به ارتباط با دوستان در طرفین احساس می شود. بنابراین زمان هایی را برای ارتباط با دوستانتان در نظر بگیرید و به زمان های شخصی همدیگر احترام بگذارید.

6- «پنج» سال بعدتان را پیش بینی کنید

گاهی وقت ها پیش بینی آینده و نگاه به گذشته، می تواند مسیرجالبی در زندگی شما باز کند. خودتان را در پنج سال اینده تصور کنید. چه کاره هستید؟ چه دغدغه های دارید؟ مشکلات آن روزهایتان چیست؟ وقتی پنج سال اینده به روزهایی که گذشت فکر کنید ، چه اشتباهایی در زندگی داشته اید؟ حالا من از شما می خواهم که اشتباه هایی که قرار است در پنج سال آینده، به خاطر انجام آن افسوس بخورید، از همین حالا انجام ندهید. به این فکر کنید که چه طور می توانید بدون ایجاد چنین پشیمانی هایی زندگی کنید.


7- به زندگیتان موج بیاندازید.
اگر از شما بپرسند ، هدف از زندگیتان چیست و برای چه زندگی کرده اید، چه جوابی می دهید؟ اگر شما هم از آن دسته آدم هایی هستید که احساس می کنید زندگی بیهوده ای داشته اید و هیچ تغییری در روند زندگی ایجاد نکرده اید، معطل نکنید. شروع کنید که به زندگیتان موج بیاندازید. یعنی کارهایی بکنید که وقتی چند سال بعد به زندگیتان فکر کنید، از این که زندگیتان را معنادار کرده اید، خوشحال شوید . یک پروژه شخصی یا مشترک با همسرتان شروع کنید، مثل انجام یک زبان دیگر، مثل ایجاد کمپین حمایت از کودکان کار یا یک پروژه کاری که برایتان معنادار است.

8- زندگیتان را مصرف کنید.
بله درست متوجه شدید، شما یک مصرف کننده هستید ، پس «زندگیتان را مصرف کنید ». شما یک شیشه عطر را تا آخرین قطره اش مصرف می کنید . چرا؟ چون ارزشمند است . زندگی خیلی ارزشمندتر از این حرف هاست. تلاش کنید زندگیتان را تا جای ممکن مصرف کنید. هیچ فرصتی از زندگی را برای «زندگی کردن» از دست ندهید . منظور من این نیست که فقط کار کنید یا مال اندوزی کنید ، نه! منظورم این است که لحظه لحظه زندگی را لمس کنید. از زندگیتان زباله درنیاورید، تا آن جا که جا دارد ، مصرف کنید. تمام استعدادهایی را که دارید، مصرف کنید و نگذارید استعدادها، توانایی و پنانسیلتان هدر برود.


غلامرضا میناخانی، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی
مشاور و روان درمانگر مرکز مشاوره آرامیس

بازدید 4804 بار
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 13 خرداد 1394 ساعت 13:35

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.