آرامیس مشاور
مردان واقعی به مشاوره می روند مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

مردان می توانند حمایت، هدایت و شجاعت را از راه مشاوره به دست آورند.
اگر چه گفته می شود که مردان به نسبت زنان کمتر از خدمات مشاوره استفاده می کنند، با این حال این نکته در مورد بیماران من صادق نیست. در واقع، من زمان زیادی را در طول 25 سال فعالیت حرفه ای ام ، چه به صورت انفرادی و چه مشاوره همسران، با مردان سپری کرده ام. در طول این سالیان نکات فراوانی نیز از آنها آموخته ام. باید بگویم که تجربه های من با مردان بسیار ارزشمند بوده است. در اینجا بخشی از مشاهدات من در مورد مردان آمده است.

به طور مشخص به تعداد مردان موجود روی زمین، دلایلی برای اینکه چرا مردان به دنبال خدمات مشاوره ای هستند وجود دارد. برای نمونه ، برخی به دنبال مشاوره هستند به این دلیل که دوره گذرا را سپری می کنند، انها می کوشند تا خودشان را با تغییرات و تجربیات جدید هماهنگ نمایند. این سوال را از خودتان بپرسید.
آیا توجه کرده اید که حتی گذارهای مثبتی مانند بازنشستگی یا یک ارتباط جدید می تواند چالش انگیز باشد؟ وآیا تا به حال از احساس سردرگمی تان به دلیل تغییرات زندگی متعجب شده اید؟
مردان دیگر بنابر دستور دادگاه ، تشویق پزشک یا همسر یا فرزندانشان به خدمات مشاوره ای روی آورده اند. حتی در مواردی شرکت در جلسات مشاوره به خواست یا راهنمایی دیگری انجام شده، من موارد بسیاری دیده ام که مردان تلاش شگفت آوری را انجام داده اند. گاه پیش می آید که مردان به جلسات مشاوره می آیند زیرا که خسته و سردرگم هستند؛ بسیاری از آنها عزیزی را از دست داده اند . واقعیت این است که گاهی زندگی روی دیگر خودش را نشان می دهد، اتفاقات بدی که برای سلامتی ، شغل، خانواده و روابط مهم ما می افتد، می تواند ما را دچار ناتوانی کند. بسیاری از مردان در جریان اجتماعی شدن، عقب نشینی کردن را در رویارویی با مشکلات زندگی درونی کرده اند. متاسفانه قطع ارتباط به مدت طولانی با دیگران در مواقعی که فرد دچار مشکل شده، معمولاً مشکل را عمیق تر و بدتر می کند؛ و مردانی که چنین شرایطی را دارند ممکن اسن به شدت احساس انزوا کنند. آیا تا به حال پس از وارد شدن خسارتی، احساس تنهای و سردگمی داشته اید؟ این یک تجربه مشترک است. نکته مثبت این است که ما می توانیم توانمان را با همه دشواری هایی که دارد، به دست اوریم. برای نمونه ، در دورانی که مردان بیش از هر زمان اسیب پذیرند، می توانند به شکل های ارزشمندی از قدرت و توان درونی دست یابند.
مردان با شرکت در جلسات مشاوره باید چه چیزی به دست آورند؟
خودآگاهی عمیق تر، هنگاهی که مردان متوجه انگیزه بخش ها در خود می شوند، کنترل و اعتمادبنفس به دست می آورند. با عمیق تر کردن خودآگاهی ، مردان فرصتی برای دستیابی به اهدافشان پیدا می کنند. مهارت هایی ارتباطی، مشاوره می تواند کمکی به مردان باشد تا بتوانند توان و قدرتشان را شناسایی کنند و از آن برای ارتقای سلامتی شان بهره ببرند. آنها همچنین می توانند راه های تازه ای برای واکنش نشان دادن به موقعیت های جدید در ارتباط با دیگران پیدا کنند. در این راه، آنها به احتمال زیاد دیگران را پذیرا، علاقه مند و درگیر خواهند یافت. افزایش شفافیت و توازن . همزمان با اینکه مردان در دیدگاهایشان نسبت به وضعیت های چالش برانگیز زندگی شفافیت به دست می آورند، احتمال اینکه بهتر نسبت به توان شخصی شان آگاه شوند و از آن استفاده کنند، افزایش می یابد.
افزایش احساس مهر با خود و همدلی با دیگری. برای دست یافتن به احساس شفقت با دیگران؛ ما باید در گام نخست بدانیم که معنای مهر نسبت به خود و همدلی با دیگران چیست. این اساس عشق واقعی به پیشرفت است.
ارتباط با خود و دیگران. بسیاری از ما حتی برای نجات خود از تنهایی ای که در دنیا احساس می کنیم کمتر می کوشیم. تنهایی از احساس قطع ارتباط با دیگران و با مرکز وجود خودمان به وجود می آید. اعتیاد ، پرکاری، تمرین اضافه و کمبود توازن از جمله راه هایی هستند که مردم برای جبران کمبود ارتباطشان به آنها روی می آورند. مشاوره برای مردان کمک می کند تا احساسات انزوا گرایانه خود را به «کلمات » تبدیل کنند و از راه مشاوره بتوانند استراتژی هایی بیابند که به ایجاد ارتباط شکل دهنده روح زندگی و انرژی در این دنیا یاری رساند. جامعه می تواند انتظاراتی غیر واقعی از جمله استقلال و خوداتکایی بر مردان تحمیل کند؛ اما به عنوان انسان ، همه ما در بسیاری مواقع نیاز به حمایت ، هدایت و تشویق داریم. با فراهم کردن مشاوره ای مرتبط با نیاز مردان، ما برای مشارکت در ایجاد امکانات جدید برای مردان و آنهایی که دوستشان داریم، فرصت های تازه می سازیم.


دکتر تلمادووفی، نوامبر 2014 ، مترجم هما فلاح

بازدید 2115 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.