آرامیس مشاور
والدین در زمینه بازی کودکان چه نقشی دارند؟ مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

آنچه والدین باید بدانند!
نقش والدین به عنوان همبازی و مربی در زندگی کودک، بسیار حائز اهمیت است. با خواندن این نوشته و عمل به توصیه های آن، شما به عنوان والدین کودک خود ، می توانید در اثربخش بودن نقش بازی در رشد کودک تان، تاثیر بسزایی داشته باشید.

کودک خود را هنگام بازی آزاد بگذارید
والدین نباید در بازی کودکان تا حدی دخالت کنند که نقش اصلی را برعهده بگیرند و آنها را از بازی کردن منع کنند، بلکه باید بازی آنها را به سوی اعمال خلاقانه هدایت کرد. همچنین خط مشی بازی کودک را باید با ظرافت تعیین و هدایت کرد؛ روان شناسان به والدین توصیه می کنند بدون آن که مستقیماً کودک را به نقاشی کردن یا بازی خاص سوق دهند، بازی با اسباب بازی یا وسیله ای خاص را خود شروع کنند. مثلا برای جلب نظر او با مداد رنگی شروع به نقاشی کنید، به این ترتیب کودک بدون توضیح ، کار شما را تکرار خواهد کرد و این تکرار به شیوه ای صحیح او را به سمتی که خواسته اید هدایت می کند.
در هر سنی بازی مناسب کودک را مدنظر داشته باشید.
کودک بسته به سن خود ، به بازی های خاصی گرایش پیدا می کنند؛ والدین باید این را مدنظر داشته باشند. برای اطلاع از بازی های مرتبط با هر سن، مطلب «باز وقت بازی آمد» را بخوانید.
در تهیه اسباب بازی دقت کنید
برای تهیه اسباب بازی باید اندکی دقت و حوصله به خرج داد. اسباب بازی نباید از قطعات کوچک و جا شدنی تشکیل شده باشد، چرا که ممکن است کودک آن را به دهان ببرد و ببلعد. توجه به این مورد به خصوص در سنین پایین بسیار مهم است. همچنین اسباب بازی نباید لبه های تیز و برنده داشته باشد. رنگ آن ثابت و قابل شستشو باشد. این مهم است که از اسباب بازی هایی که حالت کمک آموزشی برای بچه ها دارند استفاده کنیم، اما در عین حال نباید آنان را از اسباب بازی های مورد علاقه دوران کودکی دور ساخت. چنانچه کودک از یک نوع اسباب بازی زود خسته شد و به آن توجهی نشان نداد برای مدتی آن را پنهان کنید و بعد از چند هفته دوباره به او بدهید تا برایش جالب توجه باشد.
به رفتارها و احساسات کودک دقت کنید.
با دقت در تفکرات خلاق و پویایی کودکان در حال بازی می توانیم با چگونگی شخصیت آنها بیشتر آشنا شویم. برای مثال می بینیم بعضی از کودکان کمرو و کناره گیر هستند و نمی توانند خود را وارد گروه های بازی کنند، چنین مواردی بزرگ تر ها می توانند بازی چنین کودکانی شرایطی را فراهم بیاورند تا خود را وارد گروه کنند و از بازی های گروهی لذت ببرند.
برای بازی کردن با فرزند خود وقت بگذارید
شرکت مناسب والدین در بازی های کودکان موجب مستحکم تر شدن رابطه والد و فرزندی می شود و در عین حال موقعیت مناسبی پیش می آید که والدین به تربیت کودک بپردازند و نکات تربیتی را در خلال بازی به او آموزش دهند. همبازی شدن با کودک به جای راهنمایی او هنگام بازی بر طول مدت بازی او می افزاید و کودک از بازی لذت بیشتری می برد. در این مورد به والدین توصیه می شود روزانه دو نوبت ( هر نوبت نیم ساعت) را به بازی با کودکان خود اختصاص دهند و در جریان بازی ریاست کودک خود بر این جریان را بپذیرند.
برای تنها بازی کردن فرزندتان ، برنامه داشته باشید.
تنها بازی کردن تا حدودی باعث رشد استقلال و برخی قابلیت های شناختی می شود. اما برای این کار، چهار کلمه را به خاطر بسپارید: علاقه، ایجاد عادت، ساماندهی و جهت دهی. اول سعی کنید کودک تان را به فعالیتی مشغول کنید که به آن واقعاً علاقه دارد. همین برای اینجاد عادت، به تدریج و آرام آرام سعی کنید فاصله فیزیکی و ذهنی خود را از او بیشتر کنید و بیشتر پی کار خودتان باشید، اما هرگز کودک تان را بدون مراقبت رها نکنید. نکته دیگر، سازماندهی فعالیت کودک است. پر کردن اطراف کودک از اسباب بازی های جورواجوری که دوست شان دارد منجر به دستپاچگی و گیج شدن او می شود. به جای این کار ، هر بار فقط یک اسباب بازی در اختیار او بگذارید و به نوبت اسباب بازی ها را عوض کنید. همین مراقب سلامت و امنیت کودک باشید. کودک یک ساله نیاز به جهت دهی دارد، از این رو وقتی احساس می کنید کودک تان آرام آرام علاقه اش را به بازی با یک اسباب بازی از دست می دهد، با پرسیدن یک سوال دوباره او را تحریک کنید. کلید تقویت توانایی تنها بازی کردن در بچه ها این است که با افزیش تدریجی زمان تنها بازی کردن، او را به این کار عادت دهید. البته ممکن است اولین تلاش های شما برای وادار کردن کودک به تنها بازی کردن بیش از چند دقیقه نتیجه ندهد و کودک پس از دقایقی کوتاه داد و فریاد راه بیندازد و شما را بطلبد، در این هنگام سعی کنید سریع به او پاسخ ندهید ، به او فرصتی بدهید تا خودش با مسئله کنار بیاید.
در هر جایی می توان با کودک بازی کرد
یکی از برنامه های جالب در زمان های کشته شده مثل ترافیک سنگین یا حتی ترددهای طولانی بدون ترافیک، برای والدین می تواند بازی با کودکان شان در اتومبیل باشد. بازی در اتومبیل به کودک کمک می کند از کلافه شدن و مزاحمت های بی مورد در این زمان به دور بماند و در درجه بعد به شما به عنوان والد، این امکان را می دهد تا در ایجاد رابطه ای عاطفی با کودک خود موفق شوید. یک نمونه از این نوع بازی ها را که در داخل اتومبیل و در فضاهای شهری قابل اجرا است دنبال می کنیم. این بازی بدین گونه است که یکی از بازیکنان به چیزی که در خیابان قرار دارد، فکر می کند. دیگری سعی می کند حدس بزند که آن چه چیزی است و با پرسیدن سوال، با جواب های بله و خیر راهنمایی می شود. اگر بازیکنی موفق به حدس زدن شد، موضوع بعدی را او در نظر می گیرد.
بازی در فضای آزاد را فراموش نکنید.
امروزه حضور در محیط هایی مانند پارک، شهربازی و زمین بازی کودکان به یک ضرورت تبدیل شده است. در این گونه مکان ها، بگذارید کودک تان خود دوستانی بیابد و با آنها بازی کند و به طور جدی از وارد شدن به دنیای آنها بپرهیزید. با این کار کودک خود را به فردی اجتماعی و مستقل تبدیل کنید.
چند نکته کوچک اما مهم دیگر
اگر فرزندتان بخواهید اجازه دهد همبازی هایش از اسباب بازی او استفاده کنند، زیرا این کار موجب تقویت حس نوع دوستی می شود.
اگر کودکان در هنگام بازی با هم اختلاف پیدا کردند اجازه بدهیم خودشان مشکل را حل کنند. در صورتی که اختلاف تشدید شود فقط آنها را از هم جدا کنیم و هرگز از یکی از طرفین، جانبداری نکنیم.
برای تقویت حس همکاری و مسئولیت پذیری فرزندمان با او توافق کنیم پس از بازی، اسباب بازی های خود را جمع کند و سرجایش بگذارد و گرنه دفعه بعد اجازه استفاده از انها را نخواهد داشت.
این مهم نیست کودک اسباب بازی های گران قیمت و بسیار شیکی داشته باشد، بلکه آنچه اهمیت دارد این است که فرصت بازی با آنها را داشته باشد.

محمدترکمان، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

بازدید 1269 بار
آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 آذر 1393 ساعت 17:26

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.