آرامیس مشاور
با مشکلات دائمی در روابط زناشویی چه کنیم؟

حتماً شما هم با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنید و آن را تجربه کرده اید، مشکلاتی که گویا از همان روزهای آغازین ازدواج، خود را نشان داده اند و همواره نیز همراه ما هستند. همچنین تلاش فراوانی برای از بین بردن و حل آن کرده اید، ولی نتوانسته اید به نتیجه ای برسید. به نظر دکتر گاتمن، مشاور خانواده و ازدواج: به شکایت هایی که معمولاً از ابتدای زندگی خود داشته اید و تغییر نکرده اند مشکلات دائمی می گویند، در واقع مشکلات دائمی رویاهایی هستند که توسط طرف مقابل مورد احترام واقع نمی شوند. اکنون وقت آن رسیده است که مطلب جدیدی درباره زندگی زناشویی خود بیاموزید: آنچه اهمیت دارد این است که شما آگاهی یابید که با مشکلات دائمی خود چه کنید؟

نخست باید به این آگاهی برسید و بپذیرید که بعضی از مشکلات حل شدنی نیستند و خواه ناخواه همیشه وجود دارند، ولی با آنها می توان سازگار شد و زندگی کرد و حتی از آنها برای تجربه ای متفاوت و رشد و بالندگی بهره برد. این تفکر که باید همه مشکلات در ازدواج حل شود منطقی نیست. به عبارت دیگر ، ازدواج برای رشد و پویایی نیاز به مسائلی حل نشدنی دارد تا زوج خود را در برابر آن بیازمایند؛ بنابراین قبول کنید وارد حیطه مشکلات دائمی خود شده اید، آن حیطه را برای خود مشخص کنید و آن را بپذیرید.
در مرحله دوم، همان طور که می دانید ، انسان ها به دلایلی که قلب و عقل آنها می گوید ازدواج می کنند و یکی از دلایلی که در همه انسان ها وجود دارد این است که به رویاهای خود جامه عمل بپوشانند، بتوانند آرزوهای خود را در واقعیت ببینند و جالب اینجاست که زن و مرد معمولاً این قول را قبل از ازدواج به یکدیگر می دهند ؛ ولی آنها را چه می شود که پس از ازدواج نه تنها نمی توانند به قول خود عمل کنند، بلکه این مسئله تبدیل به چالش و تعارض بزرگی برای آنها می شود؟ و معمولاً شکایت می کند که مثلا چرا همسر من این قدر احساساتی است؟ چرا همیشه دوست دارد به مهمانی برود؟ و یا چرا منزوی و گوشه گیر است؟ آری رویاهایی که افراد با خود به ازدواج می آورند، تبدیل به تعارضی حل ناشدنی می شود و در بعضی از روابط مانند سلول سرطانی در رگ و پی زندگی رناشویی نفوذ می کند و سلول های رابطه و عشق را می میراند . بنابراین هر گاه دچار مشکلات درازمدت شدید، از خود بپرسید رویاهای شما در پس این درخواست چیست؟ می خواهید چه چیزی را به دست آورید؟ نگران از دست دادن چه چیزی هستید؟
بکوشید رویای نهفته خود را مشخص کنید ؛ برای این کار به گذشته و دوران کودکی و بافت زندگی خانوادگی خود برگردید و با خود روراست باشید ، خوب است در این باره با یک متخصص هم صحبت کنید. زمانی که زندگی مشترک خود را با دفن یک رویا منطبق می کنید، این رویا شکل دیگری به خود می گیرد و به صورت مشکلی حل نشدنی در می آید؛ بنابراین در این مرحله به کشف رویاهای خود در پس تعارضات دائمی بپردازید.
مرحله بعد به تجربه ای بر می گردد که حتما در زندگی مشترک خود داشته اید؛ در پس دست و پنجه نرم کردن با یک مشکل دائمی، حتما هیجان زده، عصبی و تحریک پذیر شده اید. در این لحظات می دانید که کاری از پیش نخواهید برد، ولی با پافشاری به تلاش خود ادامه می دهید ؛ اما آنچه به شما کمک می کند این است که چند دقیقه ای شکیبا باشید و یکدیگر را ارام کنید . در پس تقلا برای یافتن رویاهایتان و آگاه شدن از ریشه مشکلاتتان به آرامش و صبوری نیازمندید و در هنگامه جر و بحث ، ارامش ، بهترین هدیه ای است که به یکدیگر می دهید.
در مرحله چهارم، بکوشید با پذیرش و در نظر گرفتن رویاهای یکدیگر ، زندگی مشترک را به زمینه ای برای تجربه عمیق ترین آرزوهای خود تبدیل کنید. اما در نگاهی واقع بینانه ، تعارض ممکن است به صورت کامل نشود بنابراین به مرحله آخر بروید:
در این مرحله حوزه هایی قرار دارد که شما نمی توانید در برابر آن تسلیم شوید، به قلب خود مراجعه کنید و خیلی واقع بینانه دایره عدم توافق ها را مشخص کنید . در واقع در این حوزه ها نمی توانید نیازها و ارزش های اساسی خود را نادیده بگیرید. همچنین در کنار آن، دایره موافقت ها را روشن کنید. در چه مواردی می توانید پذیرا باشید . به هرحال ، این تصمیم گیری همسران است که در برابر چه نوع رفتاری، می خواهند چه چیزی را دریافت کنند و می خواهند چقدر در گذشت و پذیرش زندگی مشترک سهم داشته باشند. تا می توانید دایره توافق ها و سازش ها را بزرگ تر کنید و دایره عدم توافق ها را کوچک تر کنید. آنچه می توانید برای تجربه ارامش در زندگی شما ضروری باشد، دو مسئله مهم است: ابتدا در هر زمان و هرجایی تعارض های ریشه ای خود را باز نکنید و اجازه دهید فضایی آماده برای مطرح کردن آن فراهم شود. دوم به دنبال تغییر یکدیگر نباشید . در اغلب موارد آنچه شما را ازار می دهد، بزرگ ترین رویاهای همسرتان است، پس بدیهی است که نمی توانید همه آن را برآورده کنید، ولی می توانید در کنارش قدم بزنید و همراه با او رویا و آرزویش را با قلبتان تجربه کنید. وقتی همسرتان پذیرش و گشاده رویی شما را در مورد رویاهایش مشاهده می کند، در حقیقت نیمی از رویاهایش به واقعیت پیوسته است.
به این ترتیب با هر تعارض و یا مشکلی دائمی می توانید با رضایت به زندگی مشترک خود ادامه دهید.

راضیه جلوانی – دانشجوی دکترای مشاوره خانواده