آرامیس مشاور
چطور می توانیم همسرمان را به خاطر اشتباهاتش ببخشیم...

چطور می توانیم همسرمان را به خاطر اشتباهاتش ببخشیم بدون این که خودمان کوچک شویم؟
روزهایی هست که همسرمان اشتباهاتی انجام داده و موجب دلخوری ما می شود. قبل از هر چیز باید توجه کنید اشتباهات و دلخوری های کوچک را نباید دست کم گرفت؛ چون اغلب همین بگومگوها، نیش زدن ها ، دخالت ها، ناسازگاری ها، ناکامی ها، غرورها و منت گذاشتن ها، هر چند هم که کوچک باشند ، می توانند سد راه خوشبختی همسران قرار گیرند . اما نکته بسیار مهم این است که اگر در برابر این مسائل کوچک از خود گذشت نشان دهید، راه های جدیدی برای دوست داشتن زندگی و همسرتان باز خواهد شد. در این جا با ارائه مطالبی به شما کمک می کنیم در راستای گذشت و بخشش بیشتر در زندگی مشترک تان گام بردارید

من را ببخش!
واقعاً بخشش چیست و چه معنایی دارد؟ چطور می توان دیگران را راحت تر بخشید؟ چرا گاهی اوقات با وجود اینکه واقعاً فکر می کنیم دیگران را بخشیده ایم ، باز هم رفتارهای انتقام جویانه از ما بروز می کند؟ برای پاسخ دادن به این سوالات لازم است ابتدا تعریفی از بخشش داشته باشیم.
به طور کلی بخشش عبارت است از رویارویی منطقی با ناراحتی ناشی از جراحت روحی و به سازی احساسات و باورهای شخصی، فرآیند بخشش شامل سه مرحله است که اگر این مراحل به درستی انجام نشوند، آسیب هایی با خود همراه خواهند داشت ، این مراحل عبارتند از:

مرحله اول : فراموش نکردن آنچه قبلا روی داده است
شاید یکی از دشوارترین مراحل بخشش، همین مرحله باشد . آیا تا به حال فکر کرده اید چرا عذرخواهی مشکل است؟ علت این که بعضی ها از عذرخواهی فرار می کنند، این است که می ترسند طرف مقابل شان عکس العملی نشان بدهد که موجب پشیمانی شان شود. گاه وقتی همسرمان از ما عذرخواهی می کند، چنان قیافه حق به جانبی به خود می گیریم که موجب دلشکستگی و آزردگی او می شود.
این درحالی است که اگر خیلی مؤدبانه و از ته دل، او را ببخشید و کارهای ناپسندی مثل زیر لب حرف زدن، آه کشیدن یا کنایه زدن را کنار بگذارید؛ به این ترتیب ؛ نه تنها به دلخوری ها ، تلخی ها و واکنش ها پایان داده اید؛ بلکه هر دو شما تاثیر مثبت عذرخواهی را نیز لمس خواهید کرد. بنابراین، اگر همسرتان از شما عذرخواهی کرد، بخشش را هم به او یاد دهید. فراموش نکنید بخشش و گذشت یکی از مهم ترین سفارشات دینی ماست و در این باره احادیث بسیاری ذکر شده است که معروف ترین آن ها این است: « لذتی که در عفو است در انتقام نیست.»
البته نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که برای فراموش کردن اشتباهات و دلخوری ها ، آیا باید منتظر عذرخواهی همسرتان باشید یا بهتر است بدون اینکه این مسئله را به روی همسرتان بیاورید، از آن بگذرید؟ نکته ظریفی در این تصمیم گیری وجود دارد .گاهی اشتباهی که از همسرتان سر شرایط حق دارد بداند رفتار یا گفتارش درست نبوده است؛ چون اگر آن را تکرار کند، ناراحتی شما شدت می یابد و باعث رنجش بیشتری می شود. پس بهتر است آنچه را حس می کنید تکراش می تواند شما را برنجاند و همسرتان هم از آن بی خبر است ، حتماً به او بگویید.
به عنوان مثال قطع کردن صحبت در مهمانی و بیان دیدگاهی مخالف، ممکن است از دید یکی از همسران بسیار آزار دهنده باشد؛ در حالی که همسر و ممکن است حتی متوجه نشده باشد این کار را انجام داده است و اگر در این باره با او صحبت نشود طبق عادت باز هم آن را تکرار خواهد کرد.

مرحله دوم : تشخیص آنچه فعلاً در حال روی دادن است
گاهی اوقات لازمه فراموش کردن آنچه در گذشته رخ داده، این است که همسران در فرصتی مناسب به گفت و گو درباره رفتار و احساسات خود بپردازند چرا که اگر زن یا شوهر با دید منفی ، اشتباه همسرش را بررسی و پیش داوری کند ، زمینه بخشش را برای خود سخت تر می سازد . بنابراین چنانچه قبل از همه این بدبینی ها و پیش فرض ها، در یک گفت و گوی دوستانه دو نفره، مسئله مورد نظر را مطرح و دلایل آن را جویا شوید، نه تنها دچار سوء تفاهم نخواهید شد، بلکه احتمال بروز این گونه اشتباهات و دلخوری ها در آینده نیز کمتر خواهد بود.
توجه داشته باشید گاهی اوقات متاسفانه لحن و روش ما می تواند همه چیز را وارونه کند. هنگام عنوان کردن اشتباهات همسرتان، ملایمت رفتاری و گفتاری را فراموش نکنید. سر او داد نکشید، با توهین یا کلمات نامناسب اشتباهش را یادآوری نکنید، سرکوفت نزنید و لحن تحقیر کننده در پیش نگیرید . گاهی فقط با تاکید روی واژه ای یا بالا بودن صدا هنگام ادای جمله ای ، به منظور سخن ما گم یا وارونه می شود. اگر می خواهید همسرتان را متوجه اشتباهی کنید که مرتکب شده ، آن را به شکل بد منتقل نکنید. البته فقط گفتن اینکه «من از این کارت خوشم نیومد» هم کافی نیست و ممکن است زمینه ساز لجبازی بشود. علت ناراحتی تان را به طور کامل عنوان کنید تا اگر سوء تفاهمی ایجاد شده است، برطرف شود. اگر همسرتان پی به اشتباهش برد، لازم نیست دیگر ادامه بدهیدو موضوع را پشت سر هم تکرار کنید. وقتی اشتباهی عنوان شد و همسرتان آن را پذیرفت، آن را پایان یافته بدانید و بار دیگر در مسئله ای دیگر و اشتباهی دیگر که ربطی به این موضوع ندارد، آن را پیش نکشید. علاوه بر این فرصت پاسخگویی به همسرتان هم بدهید و مانمد نصایح والدین به کودکان، بحث را یک طرفه جلو نبرید. چرا که شاید این شما هستید که اشتباه متوجه شده اید.

مرحله سوم : آینــده نگــری
اگر توانسته اید تا اینجا اشتباه همسرتان را فراموش کنید و به درستی سوء تفاهم و دلخوری ها را با گفت و گو از بین ببرید، هنوز مرحله ای دیگر از کار مانده است و آن این است که مراقب رفتار و احساسات خود در آینده باشید. همان اندازه که بخشش سریع و بی قید و شرط همسرتان مهم است، نحوه برخودر پس از آن نیز اط اهمیت بالایی برخودرار است.
اگر همسرتان را بخشیدید نباید طوری با او برخورد کنید که حس به رخ کشیدن اشتباه، سرکوفت و یا شرمندگی در او زنده شود. علاوه بر این یکی از مشکلاتی که بیشتر بین همسران جوان مشاهده می شود ، لجباری است . زن یا شوهر ممکن است به ظاهر از خطای همسرش گذشته باشد؛ اما چون معتقد است غرورش خدشه دار شده؛ منتظر است در فرصتی مناسب رفتار همسرش را جبران کند. به این ترتیب به یاد داشته باشید آرامش و خوشی بعد از انتقام ، بسیار کوتاه است اغلب بعد از زمان کوتاهی پشیمانی و احساس گناه جایگزین این خوشی کوتاه مدت خواهد شد.
نکات پایانی
سعی کنید بیشتر از آنکه به اشتباه همسرتان بیندیشید ، خوبی هایش را برای خود تکرار کنید. همانگونه که مرور اشتباه دیگران باعث بیشتر عصبانی شدن ما می شود، مرور خوبی های شان نیز باعث محبت بیشتر به آنها خواهد شد. این کار بخشش را برای تان راحت تر می کند.
وقتی همسرتان به خاطر اشتباهش از شما عذرخواهی کرد. برای بخشش وی خیلی سرسختی به خرج ندهید . بدانید که او با پذیرش اشتباهش و طلب عذرخواهی از شما، شجاعت بسیاری به خرج داده و در واقع با این کار غرورش را زیرپا گذاشته است. عدم بخشش شما یعنی له کردن غرور همسرتان.
سعی کنید با بخشش و برخورد مناسبتان همسرتان را در اصلاح اشتباهش یاری دهید.

سمیه عزیزی، کارشناس ارشد روان شناسی