آرامیس مشاور
به خاطر یک مشت ریال

مسائل مالی این روزها به یکی از دلایل مهم دعواهای زن و شوهری تبدیل شده و باید جدی اش گرفت.
مسائل و بحران های مالی در خانواده را خیلی جدی بگیرید. این طور معلوم است حوزه مسائل مالی این روزها بدجوری قدتمند شده و در کنار حوزه های تهدید کننده دیگر در حال تاثیر گذاری عمیق روی اعصاب زوج های و خراب کاری در زندگی خانوادگی است. تاثیری که حتی اگر بی خیال آمارها شویم، می توانیم همین دور و برخودمان و در میان دوستان و آشنایانمان به وضوح ببینیم . بحران های مالی بیشتر شان محصول تفاوت دیدگاه بین زوج ها و برنامه ریزی نادرست و در یک کلام، دست کم گرفتن پول است. البته جای امیدواری اش باقی است که به گفته روان شناسان ، این مشکلات را می توان مثل بحران های دیگر و حتی ساده تر از آنها با فکر کردن، برنامه ریزی و مشاوره گرفتن حل کرد و از دامشان گریخت.این همه حرف هایی که در این حوزه می توان زد نیست و این مطلب قرار است ادامه داشته باشد.

مهم ترین منبع استرس
در حال حاضر، مدیریت مسائل مالی یکی از شایع ترین منابع استرس زا برای زوج هاست. اصلا هم عجیب نیست که این مسائل بتوانند این همه استرس را در زندگی یک زوج، مخصوصاً زوج جوان، ایجاد کنند. اگر کمی دقیق به زندگی فکر کنید، پذیرفتن این واقعیت برایتان بسیار ساده است؛ این واقعیت که 80 درصد از ساعت های بیداری ما در زندگی و 80 درصد از فکرمان در این ساعت ها صرف پول می شود و این که چطور خرج کنیم، بنابراین اصلا دور از ذهن نیست چنین مسئله ای که بیشترین وقت بیداری را به خودش اختصاص می دهد و مهم ترین عوامل اختلاف در خانواده هاست. بحث های بی پایان و اختلافاتی که به وجود می آیند ممکن است ساده به نظر برسند، اما در مدت کوتاهی می توانند به مسائل حل نشدنی تبدیل شوند و بنیان خانواده را با خطرات جدی مواجه کنند.

انواع دعواهای پولی
پول داشتن یا نداشتن مسئله ای نیست که نشود آن را درک کرد یا پذیرفت. دعواهایی که ریشه در پول دارند عمدتاً به خاطر داشتن یا نداشتن پول نیست. این دعواها معمولاً پیچیده تر این حرف ها هستند. یکی از مهم ترین دعواهای زوج ها بر سر پول مدیریت مالی خانواده است. این که قدرت تصمیم گیری و برنامه ریزی برای مسائل مالی و کی خرج کردن و کجا خرج کردن به عهده چه کسی باشد. کار که به این جا می رسد، مناقشات هم شروع می شود . دعواهایی مثل این که هر کس قدرت مالی بیشتری دارد باید حق تصیمیم گیری هم داشته باشد و یا این که هر کس فکر اقتصادی بهتر دارد باید تصمیم گیرنده باشد و مسائلی از این دست. مسئله هم این است که این دعواها همان وقتی رخ می دهند که زوج ها برای انتخاب کسی که قدرت مالی بیشتری دارد یا مغز اقتصادی اش بهتر کار می کند، توافق ندارند.
یکی دیگر از دعواها هم معمولاً بحث بر سر اولویت خرج کردن است، مخصوصاً وقتی که علایق یک زوج برای نوع خرج کردن پولشان شبیه هم نباشد. البته اصلاً غیر طبیعی نیست که موضوعات مورد علاقه مردان و زنان برای پول خرج کردن با هم متفاوت باشد. اما به هر حال می توان راه میانه ای پیدا کرد که علاقه های متفاوت باعث دعوا و دردسر نشود.
غیر از مدیریت کردن و خرج کردن، پس انداز کردن هم می تواند باعث دعوا شود. اگر بحث پس انداز «داشته باشیم» یا «نداشته باشیم» حل شود، تا زوج ها به این می رسند که کجا و چطور پس انداز کنند. نوع، مدت و مقدار سرمایه گذاری از آن موضوعات مناقشه انگیزی است که گاهی به جای دادن نتیجه خوب، پیامدهای منفی به بار می آورد. وقتی هر کدام از زوج ها فکر می کنند طرف مقابل در حال ارتکاب بزرگ ترین اشتباه است و خودشان بهتر می دانند که باید پولشان را که احتمالاً همه سرمایه شان است، کجا پس انداز کنند که جواب بهتری بگیرند.

چطور به پول نگاه می کنید؟
ریشه همه مشکلاتی که در خانواده ها بر سر پول به وجود می آید در نگاه متفاوت آدم ها به پول است. واقعیت این است که هر کسی با یک چشم به پول نگاه می کند. پول در نگاه و البته رفتار آدم ها، گاهی چرک کف دست است و زمانی دیگر ضامن خوشبختی . نگاه های متفاوتی که اگر هر کدامشان مربوط به یک زوج باشد می تواند باعث به وجود آمدن اختلاف های بی پایان شود. پس لازم است هر کسی با خودش روراست باشد و بداند که چطور به پول نگاه می کند و براساس ان شریک زندگی اش را انتخاب کرده بود، لااقل می تواند نگاه خودش و یا طرف مقابل را تعدیل کند، شناختی که در هر صورت باعث کمک می شود. اما این که چند نوع نگاه به پول وجود دارد، مسئله پیچیده ای نیست. با یک نگاه ساده به اطرافتان می توانید انواع نگاه ها را به پول ببینید. بعضی از آدم ها به پول به چشم عاملی برای حفظ برتری و قدرت نگاه می کنند. کسانی که احساس می کنند پول داشتن می تواند آنها را نسبت به اطرافیانشان برتر وبالاتر جلوه دهد.
این دسته از آدم ها مطمئناً می خواهند به شکلی زندگی کنند که پولدار بودن یا در نگاه خودشان، برتر بودنشان معلوم باشد، تجملی که نشانه پول داشتن است و به آنها احساس قدرت می دهد. عده ای دیگر به پول به چشم عاملی برای آرامش نگاه می کنند. این آدم ها از داشتن پولی که می تواند در هر زمان به کمکشان بیاید احساس آرامش می کنند و طبیعی است که به شدت در خرج کردن پول محافظه کارند و برای پس اندازش حسابی تلاش می کنند. عده ای از آدم ها هم اعتقاد دارند پول برای خرج کردن است. این عده احتمالاً از نوادگان کسانی هستند که ضرب المثل «پول چرک کف دست است» را سر زبان ها انداختند. واضح است که آدم هایی با این اعتقاد، توجه چندانی به پس انداز کردن ندارند و اگر در برابر کسانی قرار بگیرند که پول برایشان مایه ارامش است، با مشکلات بزرگی مواجه می شوند. یک دسته دیگر از آدم ها هم هستند که احساس می کنند وقتی پول دارند، می توانند زندگی را خودشان کنترل کنند. آدم هایی که به پول به عنوان ابزاری برای مستقل بودن نگاه می کنند . کسانی که فکر می کنند باید حتما یک منبع مستقل بودن نگاه می کنند. کسانی که فکر می کنند باید حتما یک منبع مستقل مالی داشته باشند، وگرنه نمی توانند زندگی شان را خوب و ان طور که دلشان می خواهد ، کنترل کنند. به همین دلیل ، همیشه فکر داشتن پس انداز مستقل و درآمد پنهانی هستند و که می تواند بحث کدورت و بروز اختلاف در زندگی باشد.

از پول نترسید
همیشه پیشگیری بهترین راه است. راه پیشگیری هم می تواند همان باشد که اول بحث گفتیم . یعنی این که دقت کنید و ببینید آدمی که قرار است با او زندگی کنید درباره پول چطور فکر می کند . اصلا هم نباید فکر کنید که این مسئله پیش پا افتاده است یا شما حساسیتی در این زمینه ندارید. وارد زندگی که بشوید، همه مسائل پررنگ می شوند و حساسیت های شما هم تازه خودشان را نشان می دهند. بنابراین، می توان همان اول کار با سوال های صریحی مثل «نوع نگاه شما به پول» و «نظرتان درباره پش انداز» تکلیفتان را مشخص کنید. اما اگر کار از این حرف ها گذشته بود و درگیر زندگی بودید، می توانید یک سری راهکار مناسب برای فرار از مشکلات مالی در زندگی تان اجرا کنید، راه هایی که خیلی ساده ، انجام پذیر و البته با نتیجه خوب هستند.
• توافق کنید. اولین کار این است که درباره دیدگاه های متفاوتتان به توافق برسید. اگر هم نظر بودید که چه بهتر، اما اگر نبودید ، باید با بحث منطقی در نهایت به نتیجه ای برسید که هر دو طرف راضی کند.
• هر ماه اهداف مالی خانواده را مشخص کنید. یعنی باید بدانید تا آخر ماه قرار است چقدر خرج و چقدر پس انداز کنید. بعد از چند وقت و بعد از رسیدن به یک نقطه ثابت، می توانید برای 6 ماه و در نهایت یک سال آینده برنامه ریزی کنید.
• الگو پس انداز داشته باشید.ممکن است این پس انداز خیلی ناچیز باشد، اما باید وجود داشته باشد. معمولاً 20 تا 30 درصد از درآمد ثابت خانواده می تواند پس انداز شود، مبلغی که بعد از حذف خرج های ثابت از درآمد باید به کنار گذاشتن ان برای روز مبادا فکر کرد.
• برای بدهکاری هایتان برنامه ریزی کنید. این بدهکاری می تواند وام، قرض، قسط و خیلی چیزهای دیگر باشد، مسئله ای که یکی از شایع ترین دلایل مشکلات مالی بین زوج هاست. بنابراین، بدهکاری ها زا دست کم نگیرید و برای پس دادنشان برنامه داشته باشید.
• از مشاور کمک بگیرید. همه این راه ها مربوط به زمانی است که در حال برنامه ریزی هستید. اما گر در شرایطی بودید که کار از برنامه ریزی گذشته بود و درگیری های مالی زندگی را برایتان سخت کرده بود، تسلیم آنها نشوید . شما می توانید برای بیرون آمدن از بن بستی که مسائل مالی برایتان درست کرده از مشاور کمک بگیرید. این مشکل کوچک نیست، اما یادتان باشد که حل نشدنی هم نیست.

دکتر آناهیتا خدابخشی کولایی، مشاوره خانواده