آرامیس مشاور
شش ویژگی روان شناختی زنان که دانستنش برای هر مردی در زندگی مشترک واجب است

ذهن زنانه
کتاب های بسیاری در مورد تفاوت مردان و زنان نوشته شده است. از مردان مریخی، زنان ونوسی گرفته تا زن چیست، مرد کیست. اما هنوز هم خیلی از آقایان و خانم های متاهل در مورد ویژگی های جنسیتی فردی که با او زیر یک سقف می کنند چیز زیادی نمی دانند. دانستن نکات ساده ای در مورد جنس مخالف و توانایی نگاه کرن به دنیا از دیدگاه آنها، یک مهارت ارتباطی است که با یاد گرفتنش می توانیم جلوی خیلی از تعارض های داخل خانواده را بگیریم. چون همیشه خانم ها مقدم اند. در این مقاله ویژگی های زنانه گفته ایم این شش ویژگی از مهم ترین ویژگی های روان شناختی زنان است.

1- پیوند جویی
روان شناس ها می گویند اگر فقط یک فرق بین زن ها و مردها باشد این است که برای زن ها ارتباط برقرار کردن با دیگران مهم ترین چیز است و برای مردها استقلال و اقتدار . این که زن ها خیلی بیشتر به ارتباط با دیگران اهمیت می دهند، از همان کودکی شروع می شود. حتما همه شما دیده اید دخترها عروسک را به عنوان اسباب بازی اصلی انتخاب و با آن ارتباط برقرار می کنند. روان شناس ها به این ویژگی زنانه «پیوند جویی» می گویند.
پیوند با خانواده پدری
زن ها از مردها پیوند جوتر هستند و برای رابطه با دیگران اهمیت بیشتری از مردان قائل اند. یکی از مهم ترین کسانی که زن ها برای رابطه با آنها انرژی می گذارند، خانواده پدری شان است. از خواهر، مادر، برادر و پدر گرفته تا بچه های خواهر و برادرها و دایی و عمو و عمه و خاله همه و همه می توانند در دایره دغدغه های یک زن قرار بگیرند و از همه آنها خبر بگیرند. معمولاً مردها این رفتار همسران شان را در تقابل با قدرت خودشان می دانند و برای همین از زن ها می خواهند بین خانواده و شوهرشان به یکی اولویت بدهد.
راز داری نکردن
یکی از مسائلی که بین مردها و زن ها همیشه اختلاف است مرز بین چیزی است که باید برای بیرون از خانه گفته شود و چیزهایی که نباید گقته شود. زن ها به خاطر ویژگی پیوند جویی معمولاً هم مرزها را بازتر می گیرند و هم تعداد آدم هایی که می توان چیزهایی را که در ذهن مردها خصوصی است به آنها گفت.
2- عاطفی بودن
زن ها عاطفی تر از مردها هستند. این یک باور عمومی است که اتفاقاً پایه های علمی هم دارد. البته روان شناس ها کمی جزئی تر در این مورد اظهارنظر می کنند. آنها می گویند مردها می توانند جنبه های عقلانی و احساسی یک ماجرا را از هم جدا کنند، اما زن ها حتی در یک بحث منطقی زود احساساتی می شوند . عصب شناس ها می گویند دلیل این قضیه می تواند این باشد که مرکز عاطفه در مردها فقط در نیم کره راست مغز آنهاست در صورتی که مراکز عاطفه در زن ها هم در سمت چپ و هم در سمت مغز پراکنده است. حتما می دانید سمت چپ مغز مسئول تلکم و تفکر منطقی است. برای همین احتمالاً خیلی از مردها تعجب می کنند چرا وقتی یک بحث منطقی را با زنان شان پیش می برند، آنها ناگهان احساساتی می شوند.البته در مقابل خانم ها هم از این مردان حتی در یک بحث احساسی می توانند خونسردی خودشان را حفظ کنند و با منطق خودشان پیش بروند تعجب می کنند.
اگر بخواهیم کلی تر نگاه کنیم، مخصوصاً مردهایی که زنان موفقی دارند، ممکن است به این اشتباه بیفتند که چون همسرشان در جمع آدم هایی است که خیلی خوب از پس خودشان و کارهای شان بر می آیند دیگر نیازی به حمایت عاطفی ندارد. اما روان شناسی زنان دقیقاً برعکس این را می گوید. حتی زنانی که اسطوره اعتمادبنفس هستند در مقابل شما دوست دارند زنانه رفتار کنند و از حمایت عاطفی تان برخوردار شوند.
3- خوش صحبتی
زن ها و مردها هم در میزان صحبت کردن و هم در شیوه صحبت کردن با هم فرق دارند. مادرهای با تجربه می دانند دختر بچه ها زودتر از پسر بچه ها زبان باز می کنند. دختر بچه ها حتی در دوران شیرخوارگی صداها بیشتری ازخودشان در می آورند و صداهای زبان اصلی را هم زودتر یاد می گیرند. متوسط سنی که دخترها اولین کلمه را به زبان می آورند در دخترها چهار تا 11 ماهگی و در پسرها دوازده ماهگی است. دخترها کلمات بعدی را هم زودتر یاد می گیرند. یک دختر سه ساله دو برابر یک پسر سه ساله، کلمه بلد است این جلو بردن را در سال های اولیه دبستان هم ادامه می دهند اما ظاهراً هر چه بزرگ می شویم این تفاوت ها پر رنگ تر و پر رنگ تر می شود. دختران دبیرستانی به نسبت پسران همسن و سال خودشان، در هجی کردن، نقطه گذاری، سخنوری، فهم متن های پیچیده و درک روابط منطقی نمره های بیشتری می گیرند.
در بزرگسالی این تفاوت از همیشه عیان تر است. زن ها روزانه شش هزار تا هشت هزار لغت، دو هزار تا سه هزار صوت و آوا و هشت هزار تا 10 هزار ژست در چهره خودشان ارائه می کنند. این میزان در مردها یک سوم است. زن ها می توانند برای عوض کردن موضوع یا تاکید بر بعضی موضوع ها، از پنج لحن متفاوت استفاده کنند که مردها فقط سه نوع لحنش را تشخیص می دهند. اما چرا این تفاوت ها وجود دارد؟
عصب شناس ها می گویند مردان برای حرف زدن فقط از نیمکره چپشان استفاده می کنند اما زن ها از هر دو نیمکره . روان شناسان رشد می گویند تجهیزات سخن گفتن (مثلا تارهای صوتی) در زن ها زودتر از مردان رشد می کند.
روان شناس های تکاملی هم می گویند، در طول قرن ها مردها یاد گرفت اند ساکت تر باشند و زن ها یاد گرفته اند که بیشتر حرف بزنند. آنها می گویند هزاران سال پیش زنان به صورت گروهی با زنان دیگر حرکت می کردند و در حالی که بچه های شان را در بغل داشتند پا را از محدوده غار فراتر نمی گذاشتند. اگر آنها با همدیگر رابطه برقرار می کردند احتمال بقای شان بیشتر بود. اما مردها باید خاموش در بالای تپه به انتظار شکار می نشستند . اگر آنها حرف می زدند شکار فرار می کرد و بقای شان به خطر می افتاد.
گذشته از میزان حرف زدن مشکلاتی که تفاوت در نحوه حرف زدن خانم ها و آقایان ایجاد می کند خودش را به شکل های متفاوتی در محیط خانواده نشان می دهد که در ادامه با ذکر مثال آن ها را توضیح می دهیم.
گزارش توصیفی خانم ها
روان شناس می گویند اگر دو دسته بندی کلی در مورد گزارش روزمره باشد یکی از گزارش توصیفی و یکی گزارش علمی است. زن ها معمولا از حرف زدشان گزارش توصیفی و با جزئیات، اما مردها از گزارش علمی و منطقی استفاده می کنند. این تفاوت از همان بچگی هم در مورد دخترها و پسرها وجود دارد. حتما یادتان هست خواهرتان چه طور با آب و تاب در مورد اتفاق های مدرسه برای مادرتان حرف می زد اما شما به عنوان یک پسر حس می کردید اتفاق خاصی در مدرسه نیفتاده است که قابل تعریف کردن باشد. در واقع نه گزارش توصیفی زن ها نشانه پرحرفی آنهاست و نه تیتروار ردیف کردن وقایع روزانه مردها، نشانه بی توجهی شان، بهترین راهکار برای مردها این است که بگذارند زن ها طبق طبیعت شان رفتار کنند و حرف خودشان را بزنند و آنها گوش بدهند . همین!
غیر مستقیم حرف زدن خانم ها
سبک بیان زن ها و مردها با هم فرق می کنند. مردها حرف شان را شفاف و مستقیم می زند، اما زن ها غیرمستقیم می خواهند منظورشان را برسانند. البته شیوه حرف زدن زن ها خیلی هوشمندانه است. وقتی همسر شما غیر مستقیم حرف بزند، حتی اگر شما با او مخالفت کنید، رابطه موقتا به هم نمی خورد . همه اینها به همان پیوند جویی و عاطفی بودن زن ها مربوط است که به ان اشاره شد. در واقع مردها نباید فکر کنند که حرف های زن ها کلمه به کلمه همان است که می گویند. آنها باید با توجه به قضای عاطفی و اتفاق های قبلی حرف زن ها را رمز گشایی کنند. ممکن است معنای حرف همسر شما دقیقاً عکس آن چیزی باشد که می گوید یا می خواهد.
مبالغه زنان
زن ها به خاطر عاطفی بودن شان بیشتر از مبالغه در جمله های شان استفاده می کنند. وقتی آنها می گویند هیچ وقت، همیشه، بهترین، بدترین، همه یا هیچ واقعاً منظورشان دقیقاً آن جمله ها نیست. اما شما به عنوان یک مرد احتمالا منطقی فکر می کنید و می بینید واقعاً آن طور که همسرتان گفته نیست و وارد یک جدل بی حاصل منطقی با او می شوید.
4- شم زنانه
زن ها و مردها زبان بدن متفاوتی دارند و زن ها لبخند بیشتری می زنند. فضای شخصی کمتری لازم دارند و معمولا نزدیک تر به هم می ایستند. زن ها حالت بدنی متفاوتی می گیرند و معمولا دست های شان را به حالت مودبی به هم قفل می کنند یا حالت دست به سینه می گیرند و پاهای شان را هم به هم نزدیک تر می کنند و موقع نشستن آنها را به یک طرف می گیرند
اما از همه اینها مهم تر این است که زن ها توانایی کشف نشانه های زبان بدن دیگران را دارند . چیزی که روان شناس ها به آن می گویند «رمز گشایی» زن ها بیشتر از شما می توانند از حالت صورت و بدن تان بفهمید چه منظور یا احساسی دارید. بنابراین سعی نکنید به انها دروغ بگویید.
5- حسادت زنانه
زنان دوست دارند آخرین کسی باشند که به قلب شوهرشان وارد می شوند . بعد از آن هم به وسیله های مختلفی می خواهند در از پشت سرشان ببندند و نگذارند کسی وارد شود. برای زن ها حتی از اولین لحظه آشنایی مهم این است آیا این مرد تا آخر عمر به من وفادار خواهد ماند.
عصب شناس ها می گویند «احساس خاص بودن» و این که «من تنها زنی هستم که در زندگی شوهرم وجود دارد.» تاثیر فوق العاده ای روی شیمی و مغز زنان می گذارد . روان شناس های تکاملی می گویند نیاز به تعهد مردها در طول سالیان دراز ایجاد شده است. زن ها برای منتقل کردن ژن ها به بچه های شان باید مردی را انتخاب می کردند که در دوره بارداری و شیر دادن به بچه از او مراقبت کند. مردان متعهد با احتمال بیشتری این کار را انجام می دهند.
انحصار طلبی زن ها آن قدر قوی است که حتی می تواند باعث یک اضطراب دائمی و ترس از خیانت شوهرتان شود.
اگر خیانت جنسی زن برای مردان ی فاجعه باشد، خیانت عاطفی مردان برای زن ها فاجعه است، بنابرانی حسادت زن ها هم بیشتر از نوع عاطفی است تا جنسی. بهترین راه برای شما به عنوان یک مرد یک جمله است. «همسرتان را حساس نکنید.»
6- تنوع طلبی زنانه
زن ها در بسیاری از موارد از مردها تنوع طلب ترند. از مبلمان منزل گرفته تا لباس و آرایش و عصب شناس ها می گویند این به جنسیت آنها برمی گردد.
در مغز مردها برای هر چیزی تقریباً یک مرکز در یک نیمکره وجود دارد، اما مغز زن ها حالت عمومی تری دارد و برای هر کار چندین مرکز پراکنده در دو نیمکره وجود دارد . غیر از این جسم پنبه ای که دو نیمکره را به هم متصل می کند در زن ها ضخیم تر است. همین می تواند باعث تنوع طلبی آنها شود. علاوه براین، تنوع سلول های مخروطی در چشم زن ها باعث می شود آنها رنگ های بیشتر و دقیق تری را درک کنند یک زن بیشتر احتمال دارد رنگ فیروزه ای و لاجوردی را از هم تشخیص دهد، مردها به هر دو می گویند آبی. روان شناسان می گویند احساسات گسترده زنان و تفاوت های مغزی شان باعث می شود حسابی تنوع طلب باشند.
تنوع طلبی خانم ها معمولا خودش را در پوشش، آرایش، گرایش به مد، پاساژ گردی و تغییر مبلمان نشان می دهد. چزی که شما به نوان یک مرد ممکن است حوصله اش را نداشته باشید.
ممکن است شما این رفتارها را پای ولخرجی ، بی ملاحظگی یابیکاری همسرتان بگذارید اما در واقع آنها دارند طب طبیعا تنوع طلب خودشان رفتار می کنند.

سعیده غنی پرو، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی