آرامیس مشاور
راهکارهایی برای رهایی از هرزه نگاری

متفکران و متخصصان علوم رفتاری با تحقیقات گسترده در زمینه اثرات و پیامدهای روانی – اجتماعی هرزه نگاری خواستار وضع محدودیت های قانونی در این زمینه هستند. گرچه این محدودیت ها و فیلترینگ میتواند در دسترسی افراد به موارد هرزه نگاری نقش داشته باشد، کافی نیست و افراد زیادی به راحتی از این محدودیت ها تخطی می کنند. بنابراین باید به دنبال راهکارهای فراتر از قانون باشیم. اگر شما یا همسرتان به سمت هرزه نگاری رفته اید و می خواهید برای رهایی از ان راهکاری بیابید، خواندن این متن را پیشنهاد می کنیم.

تصمیمی محکم بگیرید
قدم اول این است که تصمیم بگیرید؛ تصمیمی که می تواند از این مسئله ناشی شده باشد که «هرزه نگاری برای من و خانواده ام ضرر دارد.» بنابراین لیستی از مضرات و پیامدهای منفی هرزه نگاری تهیه کنید. این کار هم شما را مصمم به ادامه راه می کند و هم اگر در مرحله ای یا زمانی پای تان لغزید، می تواند به کمک شما بیاید تا دوباره برای ادامه راه مصمم بشوید.
در کنار این لیست، لیست دیگری از فواید ترک هرزه نگاری نیز تهیه کنید تا شما را تشویق کند و به شما انگیزه دهد.
اهداف خود را بنویسید
برای ترک هرزه نگاری باید اهدافی دقیق، رفتاری، عینی و دست یافتنی بنویسید تا بتوانید برای راه خود یک الگو داشته باشید. پس قلم و کاغذ بردارید و بنویسید که چگونه و در چه زمانی می توانید هرزه نگاری را ترک کنید. مثلا می توانید بنویسید «من تا پایان شهریور از هیچ فیلم، عکس، متن و صوتی که هرزه نگاری باشد استفاده نمی کنم.» این جمله و هدف ، خط پایه شما خواهد بود و مسیر را روشن می کند. این هدف خود را بنویسید و در مکانی که جلو چشم خودتان است، بگذارید تا بتوانید مداوم ان را ببینید.
راه های هرزه نگاری خود را بیابید و ببندید
چرخی در اطراف خود بزنید و ببینید از چه روش هایی برای دریافت محصولات هرزه نگاری استفاده می کنید؛ دوست نزدیک تان، اینترنت، هنگامی که از فلان خیابان می گذرید یا ... همه را بنویسید. سپس بین خودتان و دسترسی به این منابع فاصله بیندازید.
مثلا اگر منبع شما اینترنت است، مدتی از اینترنت استفاده نکنید یا رایانه را در مکانی عمومی مثل اتاق نشیمن قرار دهید؛ یا اگر منبع شما دوست تان است سعی کنید ارتباط خود را با او کم و حتی قطع کنید. دقت کنید بهتر است از روش هایی استفاده کنید که امکان برگشت نیست؛ مثلا DVD های حاوی مطالب هرزه نگاری را بشکنید. نه اینکه در جایی پنهان کنید، چرا که احتمال بازگشت هست.
برای خود جایگزینی بیابید.
بسیاری از جوانان برای گذر اوقات و پر کردن وقت، به سمت هرزه نگاری می روند و بعد به آن وابسته می شوند، علاوه بر این رها کردن هرزه نگاری ممکن است وقت های آزادی را در اختیار شما قرار دهد، بنابراین برای پر کردن این اوقات با فعالیت های سودمند برنامه ریزی کنید تا علاوه بر پیشگیری از بازگشت، با فعالیت های لذت بخش دیگر، زندگی خود را شادتر و فعال تر کنید.
به خودتان پاداش بدهید
یکی برنامه زمان بندی شده تهیه کنید و هر موقع طبق این پیش رفتید، خودتان را تشویق کنید. این تشویق ها می تواند تماشای برنامه دلخواه تان، سینما رفتن، خرید تنقلات و حتی آفرین به خودتان باشد.
با یک نفر صحبت کنید
قبل از این که برنامه را شروع کنید با شخصی درباره چیزی که شما را اذیت می کند و قصد رهایی از آن را دارید، یعنی هرزه نگاری، صحبت کنید.
این عمل چند قایده دارد، نخست صحبت کردن کمک می کند بهتر بتوانید با هیجانات منفی خود کنار بیایید؛ دوم، بیان قصد کنترل و رهایی از هرزه نگاری به شخصی دیگر، در شما نوعی تعهد ایجاد می کند تا احساس مسئولیت بیشتری برای رهایی از هرزه نگاری داشته باشید؛ زیرا به خود می گویید «اگر برگردم، پیش طرف خجالت می کشم.» به طور قطع این فرد خاص باید مورد اعتماد هم باشد.
برخی مهارت های زندگی را فرا بگیرید.
تصمیم برای ترک هرزه نگاری نیازمند مهارت های خاصی است، شاید کمبود در همین مهارت ها باعث سوق دادن شما به سمت هرزه نگاری شده است؛ مهارت هایی مانند برقراری روابط موثر، نه گفتن و مدیریت استرس. توانمند شدن شما در این زمینه ها می تواند سدی باشد که از بازگشت جلوگیری کند. مثلا این بار دوست تان به شما پیشنهاد کرد با هم دیدن یک فیلم مستهجن بپردازید، یک نه محکم می گویید و خیال خودتان را راحت می کنید.
معنویت خود را بالا ببرید
گرایش به اعمال مذهبی و معنویت، می تواند مانع و سدی بزرگ و البته تاثیرگذار در جلوگیری از هرزه نگاری باشد؛ زیرا یکی از تاکیدات دین و معنویت، پایبندی به اخلاقیات است و از آنجایی که هرزه نگاری امری غیراخلاقی محسوب می شود، به نظر می رسد، افرادی که از معنویت و دینداری بالاتری برخوردارند، خود را ملزم به رعایت بیشتر اخلاقیات از جمله پرهیز از هرزه نگاری خواهند کرد.
برای پیدا کردن منابع درست وقت بگذارید
همسران به خصوص در اوایل ارتباط خود ممکن است برای کسب اطلاعات جنسی و افزایش میل جنسی به تماشای فیلم های هرزه نگاری بپردازد. در حالی که بارها تاکید شده است این محصولات نه تنها اطلاعات جنسی صحیح را انتقال نمی دهد، بلکه در ایجاد باورها و نگرش های غلط جنسی نقش اساسی دارد.
پس برای دریافت اطلاعات صحیح درباره روابط جنسی می توانید به کتاب های مفیدی که در این زمینه در بازار موجود است مراجعه کنید .
زود قضاوت نکنید
اگر همسرتان را در حین استفاده از محصولات هرزه نگاری دیدید، شتابزده عمل نکنید و زود نتیجه نگیرید، چون شاید همسرتان اولین بار است هرزه نگاری می کند یا صرفا هدفش کنجکاوی است و این رفتار او ادامه نخواهد یافت. البته می توانید در زمان دیگری و با لحنی مناسب در این مورد با همسرتان صحبت کنید؛ پس قبل از این که از این ماجرا یک بحران بسازید، خوب مسئله و موقعیت را تجزیه و تحلیل کنید.


محمد ترکمان، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی