آرامیس مشاور
پیامدهای هرزه نگاری در همسران

به جای همسرم
مهین و امیر ده سال است باهم زندگی می کنند. مهین به تازگی احساس می کند دیگر به اندازه ی قبل برای امیر جذاب نیست و رابطه ی جنسی شان دیگر به خوبی گذشته نیست. مهین خیلی نگران است. حتی گاهی فکر می کند نکند امیر در خیابان یا در فضا های دیگر زنانی را ببیند و از آن ها بیش از مهین خوشش بیاید. مهناز، صمیمی ترین دوست مهین، وقتی درددل او را شنید به او پیشنهاد کرد که با دیدن فیلم های پورنو ( هرزه نگاری ) میزان بر انگیختگی جنسی شان را بیشتر کنند تا رابطه ی جنسی شان شور و حرارت بیشتری پیدا کند. این پیشنهاد ذهن مهین را خیلی به خودش مشغول کرده ...

مجتبی تازه ازدواج کرده است. قبل از ازدواج رابطه ی جنسی نداشته و حالا که قرار است با همسرش رابطه ی جنسی داشته باشد خیلی مضطرب است. نمی داند باید چه کار کند و از طرفی هم به او گفته اند باید بتواند همسرش را هم راضی نگه دارد و اگر نتواند این کار را درست انجام بدهد حتی ممکن است کارشان به طلاق بکشد. اگر چه با پدر و برادر بزرگ ترش صمیمی است، نمی تواند از آن ها چیزی بپرسد و دوستانش هم پیشنهاد هایی به او کرده اند که زیاد در موردشان مطمئن نیست. یکی از دوستانش به او گفت با دیدن فیلم های پورنو می تواند همه چیز را یاد بگیرد، اما او بعد از دیدن فقط قسمتی از یک فیلم پورنو چنان مضطرب شد که دیگر نتوانست بقیه اش را ببیند.
در میزان تمایل جنسی همسران به یکدیگر دو عامل نقش بسیار مهمی بازی می کنند. یکی از این دو عامل، میزان تمایل پایه برای رابطه ی جنسی ( یا لیبیدو ) است که در درون هر کسی به صورت خدادادی نهاده شده است. میزان لیبیدو تعیین می کند فرد بدون این که محرک تحریک کننده ای وجود داشته باشد، تا چه اندازه به رابطه ی جنسی تمایل دارد. عامل دیگر را تحریک پذیری جنسی می نامند، یعنی میزان تحریک جنسی وقتی که فردی در برابر محرک های تحریک کننده مانند فیلم ها یا تصاویر و ... قرار می گیرد. وقتی زوجی برای مدتی نسبتا" طولانی با یکدیگر زندگی می کنند، عامل تحریک پذیری به تدریج کاهش پیدا می کند و رابطه ی جنسی شان صرفا" تحت تأثیر لیبیدو اداره می شود. این کاملا" طبیعی است که همسران برای برگرداندن شور و شوق سابق به رابطه شان به دنبال راه حل باشند. در واقع سالانه فیلم ها، تصاویر، مجلات و حتی بازی های کامپیوتری بسیاری برای برانگیختن و تحریک میل جنسی ساخته می شود. اما این پرسش همیشه مطرح بوده است آیا تماشای این گونه فیلم ها به همراه همسر برای افزایش تمایلات جنسی و افزایش شور و حرارت جنسی کار درستی است یا خیر. پرسش دیگری که مطرح می شود این است که آیا می توان از این فیلم ها یا محتوا برای یاد گرفتن رابطه ی جنسی استفاده کرد؟


 این فیلم ها آموزشی نیست

ممکن است تصور بسیاری از افراد این باشد این فیلم ها می توانند اثر آموزشی مؤثری داشته باشند و برای جوانانی که منبعی برای یاد گرفتن مهارت های جنسی ندارند، مفید باشد. اما این طور نیست. این فیلم ها به منظور کسب درآمد ساخته شده اند و تقریبا" در هیچ کدام از آن ها اثری از آموزش مشاهده نمی شود. در حقیقت فیلم های آموزشی بسیار اندکی وجود دارند که روش برقراری رابطه ی جنسی را به درستی نشان داده باشند. از سوی دیگر برخی ممکن است بگویند زوج ها با دیدن این فیلم ها می توانند مهارت ها یا روش های جدیدی یاد بگیرند. با این حال در بسیاری از فیلم های پورن روش های غیر بهداشتی و ناسالم رابطه ی جنسی به نمایش گذاشته می شود که ممکن است همسران بدون توجه به این که این گونه فیلم ها، همانند هر فیلم دیگری ساخته شده اند و طبعا" برخی از صحنه های آن طبیعی نیست به تقلید از آن ها بپردازند و خودشان را با مشکلات متعددی رو به رو کنند.


فیلم های پورن و توقعات بالا

یکی از مهم ترین مشکلاتی که ممکن است این گونه فیلم ها برای زوج ها ایجاد کنند، بالا بردن سطح توقع همسران از عملکرد جنسی همدیگر است. بسیاری از کسانی که در این گونه فیلم ها بازی می کنند به دقت از لحاظ زیبایی ظاهری و توانایی بالای جسمانی دست چین شده اند و از آن جا که این فیلم ها برای اهداف تجاری ساخته می شوند، دست به کارهایی می زنند که احتمالا" در رابطه ی معمول زناشویی اتفاق نمی افتد. آن ها برای انجام این کارها پول می گیرند و برای کسب درآمد بیشتری ممکن است دست به هر کاری بزنند. تماشای آن ها می تواند به صورت ناخود آگاه این تصور را ایجاد کند که برای مثال اندام همسرمان بایستی شبیه چنین افرادی باشد یا همسرمان باید بتواند همه ی کار هایی را که بازیگران این فیلم ها انجام می دهند، انجام بدهد. تأثیر این فیلم ها بر روی افراد در پژوهش های مختلفی بررسی شده است. برای مثال پژوهشگران در یک مطالعه نشان دادند مردان پس از دیدن فقط 26 عکس و یک فیلم ویدیویی 6 دقیقه ای از خانم های برهنه، میزان جذابیت همسرشان را پایین تر ارزیابی کردند. دکتر زیلمن و دکتر بریانت نیز مشاهده کردند فقط پس از پنج ساعت تماشای فیلم های پورن در طی شش هفته، میزان رضایت جنسی زنان و مردان کاهش یافت. کسانی که در این پژوهش شرکت کرده بودند پس از شش هفته از ظاهر جسمانی، عواطف و عملکرد جنسی همسرشان رضایت کمتری داشتند.
 فیلم های پورن زن و مرد را به یک اندازه تحریک نمی کند

اصولا" صنعت تولید فیلم های پورن برای تحریک و لذت مردان به وجود آمده و حتی وقتی سازندگان این گونه فیلم ها متوجه درآمد بالای این صنعت شدند و تصمیم گرفتند برای خانم ها هم فیلم هایی بسازند، این فیلم ها آنقدر که باید و شاید مورد استقبال قرار نگرفت. دلیل این امر طبیعت و ماهیت متفاوت زنان و مردان است. در حالی که مردان دیدن تصاویر تحریک کننده به هر صورتی جذاب است، برای خانم ها دیدن صحنه هایی که در آن صرفا" به رابطه ی جنسی می پردازد و از عاطفه خبری نیست، جذابیتی ندارد. زنان در خیال پردازی های خود نیز بیش از آن که به صرف شرکت در رابطه ی جنسی فکر کنند، رویداد هایی مانند عاشق شدن یا وقت گذراندن با همسرشان را تصور می کنند. به همین دلیل است که زنان و مردان به یک اندازه تحت تأثیر این فیلم ها قرار نمی گیرند. تحریک نشدن از طریق دیدن این فیلم ها ممکن است باعث شود زن به اندازه ی همسرش برای برقراری رابطه ی جنسی آماده نباشد و به همین دلیل ناهماهنگی بین همسران آن ها را دچار مشکل کند. در حقیقت در جزوه ای آموزشی که توسط دانشگاه مینه سوتا منتشر شده است، عنوان می شود 21 درصد زنانی که مورد سوء استفاده ی جنسی قرار می گیرند، آن را نتیجه ی مستقیم استفاده ی همسرشان از فیلم های پورن می دانند.


فیلم های پورن و صمیمیت

پژوهشگران نشان داده اند تماشای فیلم های پورن در مردان با بی تفاوتی نسبت به زنان، بی ارزش تلقی کردن تک همسری، شک کردن درباره ی ارزش ازدواج و کاهش تمایل به بچه دار شدن همراه است. دکتر زیلمن و دکتر بریانت در سال 1988 پژوهشی انجام دادند که رویارویی با فیلم های پورن باعث می شود افراد برای رابطه ی جنسی بدون عاطفه اهمیت بیشتری قائل شوند. نکته ی جالب پژوهش آنها این بود که نتیجه ی پژوهش آنان هم درباره ی زنان و هم درباره ی مردان صدق می کرد. تماشای این گونه فیلم ها باعث می شود رابطه جنسی به جای تعاملی معنادار با همسر به یک رفتار بی معنا تبدیل شود. همچنین در پژوهش ها نشان داده شده که هم زنان و هم مردان استفاده از این فیلم ها را نوعی خیانت به رابطه می دانند که انحصاری بودن رابطه را از بین می برد. این فیلم ها به خصوص برای زوج هایی که درباره ی روابط جنسی با یکدیگر مشکل دارند یا نمی توانند به همدیگر اعتماد کنند می تواند بسیار مخرب باشد. دکتر گری بروکس بر این باور است که استفاده از پورنوگرافی در مردان باعث ایجاد ترس از صمیمیت می شود. این فیلم ها باعث می شود مرد برای تمایل به رابطه ی جنسی بیش از تمایل به برقراری رابطه ی واقعی اهمیت قائل شود توانایی اش برای صمیمیت عاطفی کاهش پیدا کند.


فیلم های پورن و مشکلات فردی

مارتین هانت، سرپرست پژوهشی که در دانمارک بر روی اثرات پورن صورت گرفت، معتقد است بسیاری از افراد خودشان را در برابر اثرات مخرب رسانه ها ایمن می دانند و برای توجیه کار خودشان، صرفا" بر جنبه های مثبت دیدن این گونه فیلم ها تکیه می کنند. با این وجود مطالعات بسیاری نشان داده است تماشای این فیلم ها باعث بروز مشکلاتی برای فرد، همسر و جامعه می شود. برای مثال متخصصان عصب شناسی به این نتیجه رسیده اند که تماشای زیاد این گونه فیلم ها باعث از بین رفتن واکنش های جنسی در مردان جوان سالم می شود. همچنین در سال 2006 موریسون و همکارانش به این نتیجه رسیدند رابطه ی معنا داری بین تماشای فیلم های پورن و اعتماد به نفس جنسی پسران دانشجو وجود دارد. همچنین دکتر اسکینر در پژوهشی که به صورت اینترنتی بر روی حدودا" 450 نفر انجام داد به این نتیجه رسید که بین تماشای این فیلم ها و افسردگی رابطه ای قوی وجود دارد. یعنی کسانی که چند بار در هفته یا روز به تماشای این فیلم ها می پردازند، نمره های بسیار بالایی در تست های افسردگی به دست می آورند. همچنین مطالعات متعددی نشان داده است تماشای این گونه فیلم ها باعث به وجود آمدن رفتار پر خاشگرانه می شود. تماشای این فیلم ها می تواند به نوعی اعتیاد تبدیل شود؛ به صورتی که زن یا مرد بدون دیدن این فیلم ها نتوانند با همسرشان رابطه ی جنسی برقرار کنند یا بدتر از آن تماشای این فیلم ها را به رابطه ی جنسی سالم با همسرشان ترجیح دهند.


نتیجه گیری
تماشای فیلم ها یا عکس های پورن نه تنها صمیمیت و شور و تمایل جنسی بین همسران را افزایش نمی دهد، بلکه به شیوه های گوناگون باعث تخریب رابطه ی عاطفی بین همسران هم می شود.

بنابراین برای بهتر کردن رابطه با همسرمان چه کار باید بکنیم؟
• کتاب بخوانید. کتاب های بسیار خوبی وجود دارند که اصول ابتدایی برقراری رابطه ی جنسی لذت بخش و پایدار را آموزش می دهند. از این کتاب ها می شود برای بهبود رابطه ی جنسی استفاده کرد.
• با همسرتان صحبت کنید. از همسرتان بخواهید روش هایی را که باعث افزایش لذت او می شود، برای تان توضیح دهد. شما نیز برای او توضیح دهید چه چیزی را بیشتر دوست دارید.
• در کلاس های آموزشی شرکت کنید. خوشبختانه کلاس هایی وجود دارند که به صورت جداگانه روش های بهبود رابطه ی جنسی را برای زنان و مردان آموزش می دهند. شرکت در چنین کلاس هایی باعث می شود بدون آسیب رساندن به صمیمیت رابطه تان اطلاعات آموزشی سالم و مناسب به دست بیاورید.
• با یک مشاور متخصص مشورت کنید. در صورتی که از روش های بالا نتیجه نگرفتید یا اگر به جز در حوزه ی مسائل جنسی در حوزه های دیگری نیز احساس مشکل می کنید، حتما" مشکل تان را با یک مشاور متخصص در میان بگذارید.
سپیده بخت، کارشناس ارشد روان شناسی
گردآوری: مرکز مشاوره روان شناسی آرامیس