آرامیس مشاور
پیامد های هرزه نگاری در بزرگسالان

چشمی که نظر نگه ندارد / بس فتنه که بر سر دل آرد
مطرح کردن اثرات و پیامد های هرزه نگاری بر جوانان، بزرگسالان و همسران، از این ایده سرچشمه می گیرد که سکوت درباره ی این مسئله به هیچ وجه راه حل مناسبی نیست و فقط بر پیچیدگی و گسترش مشکل می افزاید. از سویی کشور ما گرچه به جزء کشور های مطرح در استفاده و تولید اثرات هرزه نگاری نیست، اثرات منفی استفاده از آن بر افراد جامعه امری بدیهی است و نیاز به تحقیق و بررسی دارد. پس در این متن قصد داریم شما را با برخی اثرات و پیامد های هرزه نگاری یا همان پورنوگرافی آشنا کنیم.

لازم به ذکر است که در زمینه ی پیامد های هرزه نگاری منابع فارسی کمی وجود دارد اما بسیاری از متون خارجی ( متونی که عموما" به زبان کشور هایی است که در تهیه و استفاده از هرزه نگاری در رتبه های اول هستند ) نشان از فراوانی بالای اثرات منفی هرزه نگاری دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

پیامد هایی که در ابتدا آمده اند، بیشتر شامل جوانان و بزرگسالان می شوند و پیامد هایی که در انتها آمده اند، بیشتر شامل حال همسران و زندگی زناشویی است.


• وابستگی به هرزه نگاری

بسیاری از افرادی که به طرف هرزه نگاری می روند، به مرور زمان به هرزه نگاری وابسته می شوند؛ و به نظر می رسد هرزه نگاری به عنوان یک محرک قدرتمند جنسی در زندگی این افراد نقش بازی می کند. برای این افراد نسبت به هرزه نگاری مشغولیت ذهنی زیادی ایجاد می شود؛ دائما" در پی تصاویر جدید تر و گاهی خشن تر می گردند؛ تعداد دفعاتی که از مواد هرزه نگاری استفاده می کنند بیشتر می شود؛ نمی توانند جلو خودشان را بگیرند؛ در ساعاتی که امکان استفاده ندارند، دچار دلهره و اضطراب می شوند. این حالات یعنی فرد به هرزه نگاری وابسته شده است.


• ایجاد باور ها و نگرش های غلط جنسی

به باور برخی از متخصصان علوم رفتاری، هرزه نگاری این توان را دارد تا به گونه ای بنیادی، اعمال، نگرش ها و باور های جنسی افراد را تغییر دهد و حتی تعریف از رفتار جنسی را دگرگون سازد.


• خود ارضایی شدید

هرزه نگاری به اشکال مختلف آن به خصوص در مردان باعث تحریک شدید جنسی خواهد شد و در نهایت مشاهده می شود هر بار هرزه نگاری، حتی به صورت خفیف مانند تماشای یک عکس مستهجن، میل شدیدی برای خود ارضایی در فرد ایجاد می کند و تا زمانی که فرد خود ارضایی نکند، احساس تنش و اضطراب شدید خواهد داشت.


• انزوا و کاهش روابط اجتماعی

پژوهشگران معتقدند گرایش و وابستگی به هرزه نگاری، سبب انزوا و دوری فرد از اجتماع و کاهش روابط اجتماعی او می شود. این مشکل از آن رو است که فرد نیازهای جنسی خود را به واسطه ی استفاده از این تصاویر و خود ارضایی مرتفع می سازد و بنابراین نیاز و تمایلی برای ارتباطات اجتماعی نخواهد داشت.


• احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی

اقدام به دیدن و استفاده از مواد هرزه نگاری می تواند افراد را وارد رابطه های جنسی خطرناک و ناشناخته ای بکند که در آن احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند ایدز افزایش یابد.


• مشکلات کاری و کاهش تعهد شغلی

گرایش به هرزه نگاری برای بسیاری از افراد به حدی است که حتی در محیط کاری خود، بیشتر وقت شان را به یافتن و تماشای صحنه های مستهجن در اینترنت می پردازند و در نتیجه وقت کمتری برای انجام تعهدات شغلی خود خواهند داشت. از طرفی همیشه نگران این هستند که رئیس یا همکاران آنان از هرزه نگاری شان اطلاع پیدا کنند و در نتیجه مشکلاتی ایجاد شود. بنابراین کمبود وقت، استرس و تنش مخفی کاری و ... باعث کاهش تعهدات شغلی و ایجاد مشکلات کاری حتی در حد اخراج می شود.


• مشکلات قانونی

هنگامی که افراد به سمت هرزه نگاری می روند، در رویارویی با آن گاهی کنترل خود را از دست می دهند و اقدام به اعمالی مانند تهاجم جنسی، آزار کودکان، مزاحمت تلفنی و ... می کنند که نتیجه ی این اعمال، ایجاد مشکلات و مسائل قانونی خواهد بود. در واقع میزان تحریک جنسی برخی از فیلم ها، عکس ها و متن های مستهجن، به حدی است که فرد، واقعیت سنجی خود را از دست می دهد و مهار کنترل غرایز برای او به شدت ضعیف می شود و در نهایت تحت تأثیر هیجانات ممکن است دست به اعمال خارج از عرف و قوانین جامعه بزند.


• ابتلا به انواع اختلالات و انحرافات جنسی

گاهی مشاهده و شنیده می شود برخی افراد برای کاهش یا رفع اختلالات و بر عملکرد های جنسی خود به سمت تماشای فیلم های مستهجن و هرزه نگاری می روند. این در حالی است که تحقیقات بیانگر آن است که هرزه نگاری خود عامل ایجاد کننده یا تسهیل کننده ی بسیاری از اختلالات و انحرافات جنسی مانند کم میلی جنسی، بیزاری جنسی، انزال زودرس، عورت نمایی و ... است. در واقع وقتی فرد تمایل افراط گونه به فیلم، عکس، متن و اصوات مستهجن پیدا می کند، به مرور زمان برای به دست آوردن و تشدید توان جنسی خود دست به اعمالی می زند که انحراف گونه و بیمار گونه است یا زمینه ی رشد و تشدید انحراف و بد عملکردی را فراهم می کند.
فاطمه طالبی، کارشناس ارشد روان شناسی
گردآوری: مرکز مشاوره روان شناسی آرامیس