آرامیس مشاور
اگر خانواده با انتخاب ما برای ازدواج مخالفت کند چه کار کنیم؟

این روزها ممکن است برای بسیاری از جوانان پیش بیاید که فردی را برای ازدواج می پسندند و مناسب می بینند، اما خانواده ها با انتخاب شان مخالفت می کنند.
این موضوع چند دلیل دارد. نخست این که والدین همیشه این تصور را دارند که خودشان می توانند انتخاب بهتری برای فرزندانشان داشته باشند. حتی گاهی اوقات بدون این که طرف مقابل را ببینند چنین طرز فکری از خود بروز می دهند. این موضوع در بین خانواده های ایرانی زیاد دیده می شود و در فرهنگ ما ریشه دارد. دوم این که پدر و مادرها تصور می کنند فرزندشان به بلوغ فکری و عقلانیت کافی نرسیده است تا بتواند شخص مناسبی را برای ازدواج انتخاب کند. در این مطلب هم به خانواده ها و هم به جوانان توصیه هایی برای بیرون رفتن از بحران مخالفت پیشنهاد شده است.

خانواده ها مخالفت خود با ازدواج فرزندانشان را به شکل های مختلف نشان می دهند:
گروهای از خانواده ها از همان وهله ی نخست نسبت به انتخاب فرزندشان و حتی حرف زدن در این زمینه واکنش نشان می دهند.
برخی دیگر در ابتدا مخالفت شان را نشان نمی دهند، اما پس از دیدن دختر یا پسر با قصد و نیت طوری حرکت می کنند که مخالفت شان را اعلام کنند.
بعضی وقت ها خانواده ها افرادی را در بین خانواده یا فامیل برای فرزندشان پسندیده اند و به همین دلیل با انتخاب او مخالفت می کنند.
واکنش دیگر والدین این است که حرفی می زنند که جوان را بر سر دوراهی قرار می دهد. به طور مثال می گویند (خودت انتخاب کردی، میل خودت است، ما نظری نداریم. ) بدین ترتیب به طور ضمنی به او می گویند (ما با این قضیه مخالف هستیم و اگر اتفاقی افتاد به ما ربطی ندارد. ) در نتیجه جوان در بن بست قرار می گیرد و نمی داند به کدام سمت برود.
جوان ها برای کاهش مخالفت ها چه کار کنند؟
برای این که مسئله مخالفت والدین حل شود توصیه های زیر برای جوانان کار ساز است:
1.صحبت کنید
بهترین کار این است که اگر جوان ها می دانند امکان صحبت با والدین شان وجود دارد، با آنها مشورت کنند. با لجبازی و قهر کاری پیش نمی رود. بهتر است درباره ی شخص مورد نظرشان به والدین اطلاعاتی دهند و آنها را تشویق کنند که فرد را ببینند. دیده ها با شنیده ها متفاوت است. ممکن است از فردی یک تصور کلی وجود داشته باشد اما زمانی که او را می بینند شرایط متفاوت می شود
2.واسطه انتخاب کنید
در صورتی که فرزندان می دانند بزرگ تری در فامیل وجود دارد که به والدین نزدیک است و پدر و مادر به نظراتش اهمیت می دهند، می توانند از نظر مشورتی او کمک بگیرید. در غیر این صورت توصیه می شود نزد مشاور بروند.
3.دلایل منطقی را بپذیرید
بعضی وقت ها خانواده ها به عمده با انتخاب فرزندشان مخالفت نمی کنند و نظرشان منطقی است. چندی پیش مراجه کننده ای داشتم که می خواست با دختری ازدواج کند اما مادر و خواهرش مخالف بودند. این دختر لکنت زبان داشت و دلیل مخالفت خانواده هم به همین موضوع مربوط می شد. والدین پسر معتقد بودند او فردی اجتماعی است و ازدواج با این فرد می تواند روابط اجتماعی اش را محدود کند. پسر به اصرار والدینش به مشاور مراجعه کرده بود. نکته ی جالب این بود که در ابتدا تصور کردم خانواده به عمد اشکال تراشی می کنند اما پس از دیدن دختر متوجه شدم حق دارند. دختر خانم لکنت زبان داشت و خیلی جاها حرف زدنش نامعلوم بود. به گونه ای که حتی من به عنوان دکتر متوجه صحبت هایش نمی شدم. سپس باپسر صحبت کردم و به او گفتم چنین مسئله ای وجود دارد. فک و صورت او نیاز به جراحی دارند و افرادی که لکنت دارند عزت نفس شان پایین است. پسر به من گفت فکر می کردم مادر و خواهرم به عمد با من مخالفت می کنند. در واقع این موضوع برای فردی اجتماعی یا کسی که می خواهد با دیگران ارتباط برقرار کند مسئله ساز می شود. بنابراین اگر والدین ایراداتی می بینند شرایطی را به وجود آورند که جوان خودش این موضوع را حس کند. واقعیت این است که آدم ها از افراد غریبه بیشتر حرف شنوی دارند. مهم است که خانواده بدون غرض ورزی مخالفت شان را ابراز کنند. ابتدا فرد مورد نظر را بشناسند و سپس با دلایل منطقی مخالفت شان را اعلام کنند.
4.بدون رضایت خانواده ازدواج نکنید
توصیه می شود در خانواده های ایرانی ازدواج بدون رضایت خانواده انجام نشود و حداقل یک رضایت نسبی وجود داشته باشد. باوجود حرکت جامعه ی ایرانی به سمت مدرنیزه شدن، ذات پنهان خانواده ها هنوز گسترده است و دختر یا پسری که بدون رضایت وارد خانواده ای می شوند، متاسفانه از نظر آن خانواده مطرود هستند. خانم ها زیر نگاه تند و تیز مادر شوهر و خواهر شوهر قرار دارند و ممکن است نگاه تحقیر آمیزی به آقایان دیده شود. جوانان باید بدانند خانواده ی ایرانی غربی نیست. هر چند در جوامع غربی هم رضایت والدین اهمیت دارد، به دلیل روحیه ی فرد گرایی شان خیلی در مسائل یکدیگر دخالت نمی کنند. در ایران خانواده ها گسترده هستند و در واقع فرد با ایل و تباری ازدواج می کند. بنابراین اگر بخواهد بدون نظر والدین همسری داشته باشد مشکلاتی برایش ایجاد می شود.
5.از پیله ی زناشویی پیشگیری کنید
وقتی زوج ها بدون رضایت والدین وارد زندگی مشترک می شوند مشکلی برای شان پیش می آید که به آن ( پیله ی زناشویی ) می گویند. در این حالت زوج ها از هیچ حمایتی برخوردار نیستند و اگر مشکلات اقتصادی و عاطفی برایشان پیش بیاید یا در زمینه ی نگهداری فرزندان دچار مشکل شوند، نمی توانند روی کمک خانواده ها حساب کنند. زن و شوهر باید همه ی مشکلات اقتصادی و اجتماعی را خودشان حل کنند. این افراد در سنین میانسالی به شدت از نظر جسمی، روحی و ظاهری شکسته می شوند و تنش های زندگی شان افزایش می یابد. ممکن است در دعواها و اختلافات به هم بگویند من به خاطر تو از خانواده ام گذشتم.
به دلیل این که افراد به مرور زمان حمایت ها را از دست می دهند آستانه ی تحمل شان پایین می آید و ممکن است این تنش ها منجربه جدایی شود.

دکتر آناهیتا خدا بخش کولایی، مشاور و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی