آرامیس مشاور
گفت و گو با عزت الله کرد میرزا درباره «مولفه های یک ازدواج موفق»

ایرانی فکر کنید، ایرانی ازدواج کنید!
رسیدن به ازدواج موفق نیازمند شاخص های و مولفه هایی است که این مولفه ها ضریب ازدواج موفق را بالا می برد. ما در این گفت و گو در پی یافتن این شاخص ها و مولفه ها هستیم . در ادامه ، گفت و گوی ما را با دکتر کردمیرزا روان شناس و مدرس دانشگاه علامه طباطبایی درباره این شاخص ها و راهکار قدم به قدم رسیدن به ازدواج موفق را می خوانید.

مولفه های رسیدن به یک ازدواج موفق چیست؟
ازدواج موفق چند طبقه شاخص دارد: 1- شاخص جمعیت شناسی؛ 2- تعامل میان دو زوج
چند اصل می تواند ضریب ازدواج موفق را بالا ببرد ؛ اول این است که آدم ها آمادگی ازدواج را داشته باشند و در واقع به بلوغ اجتماعی و عاطفی رسیده باشند که معمولاً به طور میانگین برای دختران سن 22 سال به بعد و برای پسران سن 14 سال به بعد در نظر گرفته می شود. افرادی که زیر 20 سال ازدواج کرده اند و به بلوغ عاطفی و اجتماعی نرسیده اند، معمولا ازدواج موفقی ندارند، اما این یک نسخه کلی نیست. در زیر شاخه شاخص جمعیت شناختی، مسئله کفو بون بسیار مهم است و مورد دوم است. اگر زوجین در شرایط اجتماعی ، اقتصادی ، تحصیلاتی و ... هم طبقه و هم کفو باشند، ازدواج موفق تری خواهند داشت. سومین شاخص و سومین مورد که در زیر شاخه تعامل زوجین باید به آن توجه شود ، این است که باید هر یک از دو طرف بدانند که با هم ارتباط دارند و حسی از یکدیگر دریافت می کنند یا خیر. اگر فرد در ملزومات اخلاقی قرار گیرد و نتواند نه بگوید؛ با اینکه احساسی ندارد به جلو برود ، دچار خطا در ازدواج شده و این موضوع ضریب ازدواج موفق را پایین می آورد.
مورد چهارم ، این موضوع که طرفین در چه محیطی و بافتی با یکدیگر آشنا می شوند، بسیار مهم قلمداد می شود. اگر در فضای مجازی قرار گیرند و در همان فضا به ادامه رابطه تا حد ازدواج ادامه دهند ، معمولاً دچار خطا می شوند، بنابراین بهتر است جوانان ازکسانی که در فضای واقعی هستند ، مورد ازدواج خود را انتخاب کنند. اما مخرج مشترک تمام این موارد و مهم ترین راز خوشبختی و داشتن یک ازدواج موفق ، شناخت طرفین از یکدیگر است. منابع شناخت معمولاً مختلف است، اما کمک بزرگی به تشکیل یک خانواده موفق می کند.
منابع شناخت شامل موارد زیر است:
1- از خانواده های طرفین برای شناخت بیشتر استفاده شود.این موضوع امری اساسی است.
2- اگر در محلی کار می کند، در محل کار او پرس و جو شود.
3- اگر طلاق گرفته است، همسر اولش درباره وی پرس و جو شود.
4- حتما از مشاور ازدواج کمک بگیرند.
هر چند منابع شناخت بیشتر باشد، ضریب موفقیت بالاتر می رود.

آیا از لحاظ روان شناختی می توان به دختر و پسری که می خواهند با هم ازدواج کنند، تضمین داد ازدواجشان موفق خواهد بود؟
هیچ کس نمی تواند از قبل این تضمین را به هیچ کس بدهد. تنها می توان از لحاظ روان شناختی به آنها گفت با توجه به شاخص ها، ازدواج خوب یا توام با ریسکی است.
ازدواج به شرط چاقو نیست که اگر ازدواج موفق و شیرینی نبود، آن را پس داد و فرد بهتر دیگری انتخاب کرد . ازدواج این گونه نیست که آدم ها یکدیگر را تجربه کنند و بعد تصمیم بگیرند از هم جدا شوند . این مورد درباره خانم ها بسیار زیان آور است.
باید این کاریکاتور روشنفکری را در هم شکست . مردم کشورهای اروپایی هم آدم های با اخلاقی هستند. این گونه نیست که همدیگر را تجربه کنند و سپس تصمیم بگیرند ازدواج کنند یا از یکدیگر جدا شوند.

اما برخی بر این باورند که ازدوج هندوانه دربسته ای است، چقدر این نظر درست است؟
این تشبیه غلطی است . حتی اگر به عنوان آشنا بودن با زندگی ان را مطرح کنند، باز هم قیاس و مثالی نادرست است؛ چرا که ما در ازدواج با شی روبه رو نیستیم. ما نمی توانیم طوری برخورد کنیم که هیچ گونه حق انتخابی نداریم. سرانجام هندوانه خورده شدن است و برایش فرقی ندارد که توسط انسان یا حیوان باشد، اما برای انسان که تا انتها و پایان عمرش نیازمند خوشبختی است ، انتخاب طرف مقابل بسیار مهم است.
اگر فردی حتی یک شب از عمرش را با خوشبختی نگذراند ، باخته است . پس این قیاس نادرستی است که به کاربردن آن نیز درست نیست.

برای رسیدن به یک ازدواج موفق چه مراحلی باید طی شود؟
چند شاخص ضریب ازدواج موفق را بالا می برد، اما نیازمند طی مراحلی است که عبارتند از:
1- فرد انتخاب شده از بافت مطمئنی انتخاب شده باشد. آشنایی در دانشگاه با آشنایی در یک مهمانی یا فضای مجازی بسیار متفاوت است .
2- انتخاب، از منابع مطمئن و شناخته شده صورت گیرد و شناخت انجام شود. استفاده از تمام منابع در دسترس ، شناخت را کامل تر می کند.
3- پیش از اینکه از انتخاب مطمئن شوند، بهتر است از رابطه جسمی و حسی پرهیز کنند. آدم هایی که معمولاً پیش از ازدواج رابطه جسمی برقرار کرده اند ، ضریب ازدواج موفق پایین تری دارند.
4- به حس خود احترام بگذارند، صرفاً به دلیل امکاناتی که طرف مقابل دارد، تصمیم نگیرند و تنها به آن فکر نکنند.
5- پس از آنکه تمام چهار مرحله قبلی را با موفقیت طی کردند، مسئولیت انتخاب خود را بر عهده بگیرند. برای دل کسی ازدواج نکنند.
6- پیش از آنکه به طرف مقابل اعتماد کنند ، از حس خود نسبت به ان فرد مطمئن باشند، سپس برای ازدواج گام بردارند.
اما مهم ترین مسئله ای که باید به آن تاکید شود ، آن است که جوانان نباید فکر کنند ، ازدواج های اکنون خود را باید طبق کشورهای خارجی که ندیده اند، برگزار کنند.


بهار فرجی، ماهنامه سپیده دانایی، شماره 48