آرامیس مشاور
چالش های ازدواج مجدد با فرد فرزند دار

به همین سادگی نیست!!
شاید شما نخستین یا چندمین باری است که قصد ازدواج دارید و فرزندی نیز ندارید. در این بین گزینه انتخابی شما که توانسته معیارهای شما را برآورده کند، فرزند یا فرزندانی از زندگی قبلی خود دارد! در مباحث روان شناسی، به این خانواده ها اصطلاحاً «خانواده مخلوط » گفته می شود که تحقیقات حاکی از وجود چالش های فراوان در این خانواده هاست! در این موقعیت چگونه می توان به درستی تصمیم گرفت؟ بهتر است بیش از اینکه به دنبال راهکار باشید، شرایط و موقعیت را خوب بسنجید که آیا شما می توانید از پس مشکلات آن بربیاید یا نه؟ در این زمینه بهتر است پیش از تصمیم جدی برای ازدواج با فردی دارای فرزند، موارد زیر را در نظر بگیرید.

احساس خود را نسبت به بچه مشخص کنید.
نخست لازم است احساس و نگرش خودتان را نسبت به بچه را در نظر بگیرید، در این فرآیند با چهار نوع احساس روبه روییم:
1. احساس شما به صورت کلی نسبت به بچه ها؛ 2. احساس شما نسبت به فرزند داشتن؛3 . احساس شما نسبت به سرپرستی فرزند شخص دیگر 4. احساس شما نسبت به فرزند شخصی که برای ازدواج انتخاب کرده اید. کار سختی است و شاید با احساسات متناقضی روبه رو شود؛ مثلا اگر نسبت به بچه به طور کلی و فرزندار شدن احساس خوبی دارید ، اما نگرش مثبتی به سرپرستی فرزند شخص دیگر ندارید. اما در کل برای ازدواج با فردی دارای فرزند، باید نسبت به هر چهار نوع احساس خود، نگرشی مثبت داشته باشید تا در آینده بتوانید به درستی زندگی مشترک خود را مدیریت کنید، وگرنه ممکن است دچار اختلافات شدیدی با همسرتان که دارای فرزند است، شوید.

احساس بچه نسبت به خود را مشخص کنید
زمانی که می خواهید با فردی دارای فرزند ازدواج کنید، این بسیار مهم است که بدانید آن فرزند نسبت به شما به عنوان جایگاه همسر والدش و ناپدری یا نامادری چه احساسی دارد. یعنی اگر چه شاید در حین زندگی مسترک با والد فرزند، به مرور ارتباط بهتری برقرار کنید، اما فرآیند بسیار سختی را باید طی کنید؛ زیرا آن فرزند شما را به رسمیت نخواهد شناخت. پس بهتر است پیش از شروع زندگی مشترک ، از احساس فرزند همسر آینده تان نسبت به خودتان مطمئن شوید و اگر لازم شد زمانی را پیش از ازدواج برای بهبود رابطه با فرزند بگذارید.

توانایی خود برای مدیریت مشکلات احتمالی را بسنجید.
زندگی با شخصی که فرزندی از رابطه قبلی خود دارد، چالش های خاص خود را می طلبد. چالش هایی مانند اختلاف و درگیری با فرزند وی؛ تحمل رابطه همسر با همسر قبلی اش؛ زیرا فرزند باعث ارتباطات مجدد این دو خواهد شد؛ کمبود وقت و فضاهای شخصی با همسر؛ زیرا همسرتان باید برای فرزندش وقت بگذارد؛ انتظارات معقول و غیر معقول همسرتان نسبت به سرپرستی شما از فرزندش؛ و از همه مهمتر اینکه شما تنها فرد مورد علاقه همسرتان نیستید و در واقع عموماً نفر اول زندگی او نخواهید بود. از همین ابتدا بگوییم که شما می توانید این چالش ها را مدیریت کنید، به شرطی که شما آمادگی های لازم را برای رویارویی با آنها را داشته باشید و البته شما می توانید از کمک مشاوران در این زمینه ها استفاده کنید، به شرط آنکه ابتدا مبنا را بر حل این چالش ها گذاشته باشید.

میزان مسئولیت خود نسبت به فرزند را مشخص کنید
بفهمید که همسرتان از شما به عنوان والد جدید این کودک تا چه میزان توقع دارد اگر بچه دل درد گرفت ، به خاطر او نیمه شب از خواب بیدار شوید؟ آیا باید هر شب برای او غذای مخصوص درست کنید؟ برایش شب ها قصه بخوانید تا خوابش ببرد؟ اگر شیطنت کرد او را تنبیه کنید؟ ممکن است همسرتان همه مسئولیت های پدر یا مادری را از شما توقع داشته باشد، اما اینکه هیچ مسئولیتی هم به شما در برابر بچه واگذار نکند، به همین اندازه بد است.

قضاوت منفی دیگران را هم در نظر بگیرید.
اگر ازدواج اولتان باشد که به احتمال زیاد با مخالفت های شدید خانواده و اطرافیان روبه رو خواهید شد که به هر شکلی از جمله سرزنش و تهدید و دعوا، بخواهند شما را از ازدواج با فرد دارای فرزند منصرف کنند. اگر هم ازدواج دوم و سوم شما باشد، بازهم مخالفت های دیگران روبه رو خواهید بود که البته شدت این مخالفت ها به اندازه حالت اول نیست. طعنه، کنایه، تحقیر، تهدید، تمسخر، قضاوت نابجا و عدم حمایت دیگران ، شاید آنقدر توان فرسا باشد که به مرور شما را از پای درآورد. بنابراین خوب است از ابتدا نظر دیگران را درباره این ازدواج بدانید؛ مخصوصاً خانواده خودتان. اما اگر مخالفت کردند، باید پی خیلی چیزها را به خود بمالید.

تکلیف تعداد فرزند داشتن را مشخص کنید.
همیشه این احتمال وجود دارد که همسرتان به اندازه که می خواسته بچه دار شده است. اگر شما هم قصد بچه دار شدن دارید، حتماً باید در این مورد با هم صحبت کنید. ممکن است مجبور شوید آرزوی همیشگی داشتن دو یا سه بچه را به یک بچه کاهش دهید. بنابراین از ابتدا تکلیف این مسئله را مشخص کنید.
با این حال، متاسفانه مشاهده می شود که افراد بدون در نظر گرفتن موارد یاد شده، به صورت هیجانی و غیرعقلانی وارد زندگی مشترک با شخص دارای فرزند می شوند و پش از مدت کوتاهی و ناتوانی در رویارویی با مشکلات ، اقدام به طلاق می کنند. طلاقی که علاوه بر ایجاد مشکلاتی برای خودشان ، ضربه مهلک و سهمگینی نیز به طرف مقابل می زند؛ زیرا طرف مقابل ، دست کم برای بار دوم مجبور به چشیدن طعم تلخ طلاق خواهد بود. لذا اگر موارد یاد شده (البته در کنار شرایط طبیعی یک ازدواج سالم مانند بلوغ جنسی، بلوغ مالی، بلوغ عاطفی و بلوغ اجتماعی ) را در نظر دارید و می توانید از پس انها بربیایید، انتخاب خوبی کرده اید ، اما اگر جواب شما منفی است ، برای سلامت روان خود و طرف مقابل ، از این ازدواج چشم پوشی کنید.

مهدی سعیدی شکیب – کارشناس ارشد مشاروه خانواده