آرامیس مشاور
کلیدهای برای داشتن یک ازدواج شاد و موفق

اگر فرد مناسبی را برای ازدواج یافته اید و می خواهید با او ازدواج کنید. زمانی را برای بررسی چک لیست زیر کنار بگذارید. این چک لیست به شما کمک می کند تا یک ازدواج موفق و شاد داشته باشید. ابتدا به هر سوال پاسخ دهید و سپس پاسخ درستی که روان شناسان حوزه خانواده ان سوال را ارائه کرده اند، مطالعه کنید. پاسخ خودتان را با آن مقایسه کنید . در صورتی که تفاوت زیادی بین آنها وجود دارد، لازم است کمی تامل کرده و تصور یا اندیشه تان درباره آن سوال را مرور کنید. اگر می خواهید ازدواج موفق و زندگی مشترک شادی داشته باشید ، لازم است که ذیل هر سوال ارائه شده است را جدی بیگرید.

1- به نظر شما معنای ازدواج چیست؟
ازدواج اتحاد فیزیکی، ذهنی و روحی یک زن و مرد است. زوج برای تمامی عمرشان در همه چیز با هم شریک هستند و با هم زندگی می کنند. آنها تلاش می کنند تا مشکلاتشان را با هم حل کنند و شریک همه شادی ها و غم های همدیگر در زندگی شود. آنها باهم برای داشتن یک اینده بهتر تلاش می کنند.
ازدواج یک رابطه صمیمانه قانونی است و به گسترش خانواده کمک می کند.
رابطه هماهنگ ناشی از ازدواج به زوج احساس رضایت و موفقیت می دهد و در حقیقت ازدواج های سالم یک محیط نیرومند و پایدار برای پرورش بچه ها ایجاد می کنند.
نکته: برای داشتن یک ازدواج موفق، هم زن و هم مرد نیاز دارند که از لحاظ روانی بالغ باشند و قبل از ازدواج درک خوبی از همدیگر داشته باشند. در حقیقت ، آنها از لحاظ مالی پایدار در وضعیت نسبتاً باثباتی قرار داشته باشند و برنامه طولانی مدت را برای اداره خانواده طراحی کنند.

2- چقدر همدیگر را درک می کنید؟
پیش از ازدواج ، برای زن و مرد مهم است که درک خوبی از همدیگر داشته باشند. علاوه برکسب اطلاعات درباره توانمندی ها و نقاط قوت همسر آینده تان ، این نیز مهم است که یاد بگیرید نقاط ضعفش را
بپذیرید. این ه اجتناب از ناامیدی و تعارض در آینده کمک می کند.
نکته: مهم است که همسران یاد بگیرند با همدیگر به درستی ارتباط برقرار کنند. آنها باید یاد بگیرند در بحث کردن و حل مسائل خونسرد و با هدف باشند.

3- آیا شما می توانید ارتباط خوبی با خانواده و دوستان همسرآینده تان داشته باشید؟
علاوه بر آموختن اینکه چگونه ارتباط خوبی با همسرتان داشته باشید ، اینکه بتوانید یک رابطه خوب با خانواده و دوستان همسرتان ایجاد کنید نیز به همان اندازه مهم است.
نکته: برای شما مهم است که خانواده و دوستان همسرتان را بپذیرید و به جمع شان بپیوندید. این می تواند هم زندگی زناشویی تان را غنی کند و هم حلقه های ارتباطات اجتماعی تان را گسترش دهد.

4- چگونه می توانید بعد از ازدواج ، یک زن یا شوهر خوب باشید؟
امروزه هم مرد و هم زن معمولاً در زندگی تعدادی نقش و مسئولیت دارند. بنابراین، غیرمعمول نیست به افراد بعد از ازدواج در مورد نقش همسرشان انتظارات متفاوتی داشته باشند. از این رو، مهم است که پیش از ازدواج در مورد نقش ها و مسئولیت های همدیگر در خانواده بحث کنید. بسته به زمان، توانایی و علاه زن یا مرد مهم است که تلاش در خانواده را تقسیم کنید. برنامه ریزی و بحث با دقت در این مورد می تواند جلوی تعارضات غیر ضروری را در اینده بگیرد.
نکته: این برای همسران مهم است که حجم کار و مسئولیت هایشان را در خانواده تقسیم کنند.

5- چگونه مخارج اداره خانواده را مدیریت می کنید؟
یک برنامه مالی قابل قبول و انعطاف پذیر برای هر خانواده ای ضروری است . پیش از ازدواج مهم است که در مورد هزینه های اداره خانواده با همسر آینده تان بحث کنید. یک برنامه مالی طراحی کنید که هر دوی شما با آن موافق باشید. این هزینه ها باید مقرون به صرفه باشد.
نکته:بحث پیش از ازدواج با همسر آینده تان در مورد برنامه مالی زندگی مشترک، می تواند به شما کمک کند تا از تعارضات مربوط به مسائل مالی در آینده اجتناب کنید. علاوه براین، می تواند کمک کند تا متوجه نگرش ها و ارزش های همدیگر در مورد مسائل مالی شوید. 

6- آیا بعد از ازدواج، زندگی اجتماعی خودتان را خواهید داشت؟
ما از بدو تولد در کنار افراد دیگر بزرگ شده ایم. زندگی اجتماعی یک بخش حیاتی از زندگی روزمره مان است. بنابراین، مهم است که بعد از ازدواجتان زندگی اجتماعی تان را حفظ کنید.
نکته : بعد از ازدواج، دوستان صمیمی تان را به همسرتان معرفی کنید و ارتباطات اجتماعی تان را با آنان حفظ کنید. این می تواند به شما کمک کند تعارضات احتمالی مربوط به مدیریت زمان اختصاص داده شده به دوستان تان را کاهش دهید.

7- آیا ضروری است که پیش از ازدواج مسائل مربوط به سلامت تان را بررسی کنید؟
برای سلامت هر دوی شما و فرزندتان مهم است که سلامت تان را پیش از ازدواج بررسی کنید. اگر بیماری در مرحله فقدان علامت آن شناسایی شود، درمان اولیه و مداخله ممکن خواهد بود.
نکته: اگر در خانواده تان سابقه ناهنجاری های ژنتیکی وجود دارد. مهم است که پیش از ازدواج، از مشاوره یک پزشک متخصص بهره مند شوید.

8- آیا چیزی در مورد رابطه جنسی می دانید؟
رابطه جنسی یک نیاز اساسی برای هر فرد است. علاوه بر این، این یکی از مهم ترین شیوه هایی است که می توانید عشقتان را به همسرتان ابراز کنید. یک رابطه جنسی هماهنگ به این معنی است که زن و شوهر می توانند نیازهای جنسی همدیگر را بر آورده سازند. این به آموزش پیش از ازدواج بستگی دارد.
نکته: در مورد تفاوت های جنسی مرد و زن اطلاعات کسب کنید.

مهدی ملک محمد، ، کارشناس ارشد روان شناسی