آرامیس مشاور




ملاک پاکدامنی برای انتخاب همسر چیست؟

اشاره های دین اسلام به ملاک پاکدامنی
انسان ، پاک و بدون هیچ گونه آلودگی قلبی، عقیدتی ، عملی و .. آفریده شده است . اما زمانی که به این فطرت پاک آسیب وارد می شود و آن را آلوده می کند؛ از آن جمله آسیب های خانوادگی ، تربیتی ، تعلیمی ، اجتماعی و ...
درباره انتخاب همسر نیز اسلام به انسان آموخته است که همسری می تواند شایسته باشد که از آلودگی های گوناگون پاک باشد، به ویژه پاکی های جنسی و اخلاقی.
بعضی ها زمانی که از پاکدامنی صحبت می شود، فکرشان تنها به سمت دخترها و خانم ها می رود، اما در تعالیم اسلامی پاکی برای هر دو جنس تعریف شده است. چنانچه در جایی خداوند می فرمایند: «پاکان برای پاکان» و «ناپاکان برای ناپاکان».

اما در امر ازدواج باید افراد به ویژه دخترها توجه کنند که فرد مقابلشان پاک باشد؛ چرا که انتخاب پاکی در فطرت انسان است، حتی انسان ناپاک،آدم پاک را بر ناپاک ترجیح می دهد. همه پاکی را می ستایند؛ هر چند خود پاک نباشند. فطرت انسان این گونه است. درنتیجه زمانی که فرد می خواهد همسر برگزیند، به ویژه آقایان به دنبال ضمیر پاک می گردند، ولو اینکه خودشان لغزش داشته باشند.
اگر قبل از ازدواج ناپاکی در فردی باشد، همسرش ولو با عشق های هوسی وی را انتخاب کرده باشد، بعد از مدتی از ناپاکی و فطرت وی دلسرد شده او را نمی پسندد. زمانیکه عشق هوسی فروکش می کند و فطرت پاکدامنی سر برمی اورد، دیگر ناپاکی نمی خواهد و حال اگر همسرش ناپاک باشد، دیگر نمی تواند به وی اعتماد کند و در نتیجه زندگی خوبی نخواهد داشت. این مشکل به دخترها بیشتر از پسرها آسیب وارد می کند؛ چنانچه به قول امیرالمومنین علی (ع) «المراة ریحانه» دختر گل خوشبو است.
اما یکی از اهداف ازدواج ، تشکیل خانواده سامان دار و بسامان است. از ناپاک زندگی سامان دار وجود نمی آید و کسی که ناپاک باشد،خانواده پاکی نخواهد داشت؛ مگر آنکه جبران و توبه کند و پاک شود.
هدف دیگر ازدواج ، فرزندآوری است. حتی ناپاکان فرزند پاک می خواهند ، هیچ کس پیدا نمی شود که فرزند ناپاک بخواهد یا بگویید که برایم فرقی نمی کند که فرزندم پاک باشد یا ناپاک. از آدم ناپاک فرزند پاک به وجود نمی آید مگر استثناهایی.
در قرآن دو تمثیل زیبا درباره فهم پاک و ناپاکی آورده شده است:

1- وَالْبَلَدُ الطَّيِّبُ يَخْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَالَّذِي خَبُثَ لاَ يَخْرُجُ إِلاَّ نَكِدًا كَذَلِكَ نُصَرِّفُ الآيَاتِ لِقَوْمٍ يَشْكُرُونَ )آیه 58 سوره اعراف)
و زمین پاک است که گیاهش به اذن پروردگار بیرون می آید و زمینی که ناپاک است ، جز گیاهی اندک و بی سود از آن بیرون نمی آید. این گونه نشانه ها را برای گروهی که سپاسگزارند ، بیان می کنم.
2- أَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاء ﴿۲۴﴾ تُؤْتِي أُكُلَهَا كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا وَيَضْرِبُ اللّهُ الأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ ﴿۲۵﴾ وَمَثلُ كَلِمَةٍ خَبِيثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبِيثَةٍ اجْتُثَّتْ مِن فَوْقِ الأَرْضِ مَا لَهَا مِن قَرَارٍ﴿۲۶﴾ (سوره ابراهیم)
«آیا ندانستی که خدا چگونه مثلی زده است؟ کلمه پاک مانند درخت پاک است، ریشه اش استوار و پا برجاست و شاخه اش در آسمان است.» ، «میوه اش را به اجازه پروردگارش در هر زمانی می دهد و خدا مثل ها را برای مردم می زند تا متذکر حقایق شوند.» « و مثل کلمه ناپاک مانند درخت ناپاک است که از زمین ریشه کن شده و هیچ قرار و ثباتی ندارد.»

چشم پوشی از گذشته فرد
در معارف دین اسلام آمده است که اسلام ماقبل از خود را پاک می کند. این قاعده کلی است. در واقع زمان حال مهم است. اگر فرد ناپاک باشد و توبه کند و تصمیم گرفته باشد که پاک باشد، پاک است.
«اگر کسی توبه کند، ایمان بیاورد و کارهای شایسته انجام دهد،پاک است.»
خداوند حتی گناه کافران را می بخشد. ناکرده گناه به جز معصوم در این دنیا نداریم ، اما تمام این موارد قابل بخشش به یک شرط است.
در انتخاب همسر نیز اگر آلودگی پیشین او چنان ریشه ندوانده باشد و در جامعه پخش نشده باشد؛ یعنی گناه او جزئی باشد و بدنامی ایجاد نکرده باشد، می توان از آن گذشت.
اما اگر فردی خوش نام و پاک است و می خواهد فردی خوش نام و پاک را نیز انتخاب کند، باید به سراغ کسی برد که آلودگی او آشکار نباشد ؛ البته احتیاط شرط اول است.
توصیه من به جوانان این است که در اصل ازدواج عجله کنند و مراسم را ساده برگزار کنند، اما در شناخت اصلا عجله نکنند. چنانچه ازدواج به هنگام باشد، در انتخاب باید دقت بیشتری به خرج دهد، فرآیند شناخت و انتخاب همسر را با یک و دو هفته انجام ندهد. این موضوع خیلی تلخ است که دختر و پسری به دلیل زود تصمیم گرفتن پشیمان شده ودچار آسیب های فراوانی می شوند.

بهترین راه شناخت
معطل کردن فرآیند شناخت یکی از بهترین راه برای شناخت از یکدیگر است. دختر و پسر باید با یکدیگر آشنا باشند. نباید پیش از مراسم عقد مسائل با اهمیت را ناگفته گذاشت . پاکی و ناپاکی یک از آن مسائل با اهمیت است. پیش از عقد بهتر است که صادقانه عیب و نقصی اگر هست بیان کنیم، ولو اینکه راز باشد.
اگر فرد این نقص را نپذیرفت، که دیگر خسارتی به طرفین وارد نمی شود و رابطه خاتمه می یابد و اگر پذیرفت که بعدها دیگر نمی تواند از فرد مقابل طلبکار باشد و رفتاری طلبکارانه داشته باشد.
باید هر عیب و نقصی ، ولو جسمی پیش از عقد برای همسر مکشوف باشد، چرا که اگر در این امر قصور ایجاد شود، فرد همسر خود را خائن می داند و فکر خیانت همسر ، عشق را نیز تباه می کند.
اما مهم ترین دلیل ناپاکی جوانان در حال حاضر تاخیر در ازدواج آنان است؛ چرا که غریزه جنسی فوق العاده نیرومند است و تا موقعی که ارضاء نشود، ظغیان می کند و اگر ظغیان کرد، خرابی به بار می آورد، بنابراین به صلاح افراد، خانواده ها و جامعه است که ازدواج به هنگام باشد.

حجت الاسلام علی اکبر مظاهری اصفهانی، مشاور