آرامیس مشاور
چه تفکراتی باعث دشوار شدن اعلام طلاق به دیگران می شود؟

حلقه ازدواج در دست مهر طلاق در قبال!

اعلام موضوع طلاق به دیگران امری نیست که بتوانیم برای همه نسخه واحدی بپیچیم. در واقع قرار هم نیست تا افراد از هم جدا شدند، این موضوع را به اطلاع همه دوستان و آشنایان برسانند! اما واقعیت این است که گاهی افراد از سویی دیگر دچار افراط شده و ترجیح می دهند، موضوع طلاق خود را از همه ، حتی اقوام بسیار نزدیکشان نیز مخفی کنند. نفسِ مخفی نگاه داشتن موضوع طلاق امر مذمومی نیست، چرا که طلاق امری شخصی است که قرار هم نیست همه از آن خبردار شوند اما اگر قرار باشد به واسطه بیان نکردن این موضوع ، فرد دائم استرس داشته باشد، ناچار به دورغ گفتن شود و یا حتی ترجیح دهد برای گریز از سوالات احتمالی دیگران و برملا شدن موضوع، از جمع های دوستانه و خانوادگی دوری کند، دیگر داستان بیان نکردن امور شخصی با دیگران در میان نیست. در واقع در این شرایط این پنهان کاری ، خود بهداشت روانی فرد را نشانه رفته است.

نکته دوم این که اعلام موضوع طلاق به صورت حساب شده و با مدیریتی درست نه تنها می تواند از سویی باعث آرامش فرد شود، بلکه خود می تواند فرصت های جدیدی برای دوباره ساختن زندگی در اختیار فرد قرار دهد. اما علی رغم همه این منافعی که بیان درست و به موقع موضوع طلاق می تواند در پی داشته باشد، باز هم این موضوع امری دشوار است که می تواند باعث موانع زیادی شود تا افراد در مواجهه با آن احساس سردرگمی کنند. جدای از عوامل فرهنگی و نوع واکنش اطرافیان و ترس از نتایجی که این مساله می تواند به دنبال داشته باشد، عوامل فردی هم می توانند در این بین، موثر باشند. در واقع برخی عوامل روانی باعث می شوند تا افراد دائم این موضوع را به تعویق انداخته و تمایلی نداشته باشند که این مساله را حتی به افراد نزدیک خود نیز بیان کنند.

همه من را به عنوان فردی شکست خورده و بیچاره خواهند شناخت
هر چه قدر افراد در مورد زندگی بعد از طلاق خود، احساس سردرگمی بیشتری کرده و در واقع برنامه مشخصی برای این موضوع نداشته باشند، احتمال بیشتری دارد که آن را مخفی سازند. این مساله بیشتر در زنان دیده می شود . البته دلیل این امر نیز چندان پیچیده نیست، چرا که اگر زنی تا پیش از طلاق سرکار نمی رفته اما بعد از طلاق در بسیاری از موارد از او انتظار می رود به دنبال کسب درآمد باشد. در این شرایط افراد ترجیح بدهند تا وقتی موقعیت ثابتی ندارند، اعلام طلاق به نزدیکان را به تعویق بیندازند و آن را زمانی برملا کنند که به افراد نشان دهند که بعد از طلاق توانسته اند روی پای خود بایستند، موقعیت های جدیدی برای خود دست و پا کنند و خلاصه این که اگر در بخشی از زندگی شکست را تجربه کرده اند، اما در بخش های دیگر توانسته اند به موقعیت دست پیدا کنند.
اما واقعیت این است که احساس سردرگمی بعد از طلاق، تنها با سرکار رفتن و یا مواردی از این دست، حل و فصل نخواهد شد. در واقع پژوهش های روان شناسی نشان داده است که هویت افراد می تواند تحت تاثیر وقایع مهم زندگی تغییر کند، یکی از وقایعی هم که به طور قطع، می تواند بر هویت افراد تاثیرگذار باشد، طلاق است. در واقع بعد از این تجربه ، افراد نیاز دارند تا بتوانند خودشان را دوباره بازیافته و تعریف جدیدی از خود پیدا کنند. اما اگر قرار باشد این فرآیند به درستی طی نشود یا فرد نتواند به جمع بندی برسد، به احتمال زیاد اضطراب مربوط به اعلام موضوع طلاق نیز در سطح بالایی حفظ شده و باعث اکراه فرد از بیان آن خواهد شد.
اگر شما نیز در چنین وضعیتی قرار دارید، بد نیست این سردرگمی خود را با فرد مطمئن و قابل اعتمادی در میان بگذارید. بهترین گزینه ها در این وضعیت می تواند والدین، خواهر و برادر و یا روان شناسی مجرب باشد. توجه داشته باشید که ماندن در این برزخ و نداشتن تعریفی مشخص از خود و آینده خود، می تواند گاهی اوقات باعث تصمیم گیری هایی عجولانه ، اشتباه و نادرست شود، پس برای این موضوع وقت بگذارید.

قطعا همه من را محکوم خواهند کرد
این تجربه مشترک برای افراد است؛ بعد از طلاق و در زمان مرور زندگی مشترک، افراد در کمال تعجب متوجه می شوند که حجم قابل توجهی از خاطرات خوشایند مربوط به همسر سابق، دائم به ذهن آن ها هجوم می آورد و البته همین خاطرات نیز ان ها را دچار این شک و دودلی می کند که شاید در تصمیم به طلاق عجله کرده اند. این ذهنیت گاهی به اشکال دیگر نیز خود را نمایان می سازد، این که فرد هر روز بیشتر از قبل تصور می کند: «اگر کسی از طلاق من خبردار شود، حتما من را محکوم کرده و تصمیم من را نادرست و اشتباه می داند.»
این وضعیت گاهی حتی در شرایطی خود را نشان می دهد که فرد از کسی جدا شده است که ایرادات او بسیار مشخص بوده و سابق بر این نیز، همه به او توصیه جدا شدن کرده اند. اما حتی در این شرایط نیز علی رغم ایرادات قابل توجه همسر، باز هم این تصور که دیگران تصمیم آن ها را به چالش خواهند کشید، به سراغ افراد می آید.
این شک و دودلی ، بین افراد طلاق گرفته بسیار شایع است؛ پس اگر شما نیز به تازگی طلاق گرفته و دچار چنین احساساتی هستید، لازم نیست برآشفته شوید. شاید در این شرایط، یکی از بهترین راه حل ها کمک گرفتن از متخصصی بی طرف ، مانند روان شناس است تا به شما کمک کند هم از میزان درستی تصمیم خود آگاه شوید و هم بتوانید از عهده مدیریت احساساتی چون حس گناه و تقصیر که در این روزها به سراغ شما آمده، بربیایید. زمانی که بتوانید از دورن احساس گناه خود را کاهش دهید، ترس از واکنش دیگران نیز کاهش پیدا می کند.

کنترلی بر صحبت دیگران در مورد خودم ندارم
این که شما نمی تواندی مانع کنجکاوی های بی پایان دیگران شوید و به صورتی مودبانه از دیگران بخواهید که داستان زندگی شما را زیرورو نکرده و نخواهند از همه چیز سردربیاورند، نا حدی می تواند نشانگر ناتوانی شما در بیان خواسته های خود به صورت کارآمد باشد. یادتان باشد که ما خواسته های خود را به هر صورت بیان می کنیم، با این تفاوت که گاهی به شکلی بسیار ناکارآمد و به عنوان مثال با اوقات تلخی ، کناره گرفتن از دیگران و یا با واکنش های هیجانی و شدید نشان می دهیم و گاهی به صورتی کارآمد و با بیانی خلاصه و تاثیرگذار. سعی کنید برای این که از واکنش دیگران کمتر آسیب دیده و اذیت شوید، روش های مناسب برای بیان خواسته ها و البته احساسات خود را تمرین کرده و به کار ببرید.
در نهایت توجه داشته باشید که اعلام موضوع طلاق به منزله بیان آن در جلسه عمومی نیست، بلکه این کار می تواند در صحبت کوتاه و خصوصی شما یا والدین شما با افرادی که لازم می دانید از این موضوع مطلع باشند، خلاصه شود. علاوه بر این که بیان عدم تمایل شما به صحبت و اشاره به این موضوع و یا پخش شدن این خبر هم می تواند تا حدی از عوارض احتمالی بکاهد.

و در آخــر ...
نکته پایانی این که درست است که اعلام طلاق به ویژه به دوستان و اقوام نزدیک در غالب موارد می تواند برای شما آرامش آفرین باشد، اما یادتان باشد هیچ لزومی به اعلام طلاق به همه دوستان و آشنایان نیست. این امر به ویژه برای زنان اهمیت بیشتری دارد، چرا که متاسفانه برخی افراد نسبت به زنان مطلقه، دیدگاهی منفی داشتن و همین می تواند باعث واکنش هایی آزار دهنده از سوی ان ها شود. از سوی دیگر برخی مردان نیز ممکن است به دنبال سوء استفاده از موقعیت این زنان باشند. پس به ویژه در محیط های کاری، با دقت نظر بیشتری موضوع طلاق خود را تنها با افرادی که لازم و ضروری می دانید در میان بگذارید.

نرگس عزیزی، کارشناس ارشد مشاوره