آرامیس مشاور
یادآوری چند نکته برای والدین طلاق گرفته در تعطیلات عید نوروز

... اگر کامی نگیرم از بهار
همه چیز خیلی سریع اتفاق می افتد: آشنایی و خواستگاری و ازدواج. جشنی برگزار می شود و دختر و پسر سرخانه و زندگی شان می روند. اول همه چیز خوب پیش می رود، اما بعد از چند وقت کم کم اختلاف ها خودنمایی می کنند و جنگ و جدل ها آغاز می شود و تا زن و شوهر می آیند بفهمند کجای زندگی شان اشتباه کرده اند، بچه شان آنها را مامان و بابا صدا می زند و دردسرها اضافه می شوند. بچه ای که آمده بود تا کانون خانواده را گرم کند، حالا خود به مصیبتی تبدیل شده است. اما کار به همین جا ختم نمی شود ، بعد از مدتی کش و قوس سرانجام مهر طلاق روی شناسنامه ها می خورد و خلاص. خلاص؟ نه . شاید پدر و مادر از دست هم خلاص شوند، اما برای بچه شان این تازه اول ماجراست . او حالا یک عنوان تازه دارد: بچه طلاق.

یک محقق مسائل خانواده به نام والرستین یک تحقیق طولانی به مدت 15 سال روی کودکانی که والدین آنها طلاق گرفته بودند، انجام داد. وی پس از مصاحبه با کودکان 131 خانواده که والدین آنها از هم جدا شده بودند، به این نتیجه رسید که این کودکان مدت ها غمگین بوده اند و حدود یک سوم کودکان طی پنج سال اول بعد از طلاق دچار افسردگی شدند. تحقیق وی نشان داد که وضعیت پسرها در تحصیل ، رابطه با همسالان و رفتار خشن با اعضای خانواده بدتر از دخترها بوده است، در حالی که دخترهایی که زیر سن بلوغ بوده و والدین آنها از هم طلاق گرفته بودند، سازگاری بیشتری با شرایط داشتند . با توجه به مسائل فوق، باید متوجه شده باشید که تطابق کودکان با تغییرات ناشی از طلاق چه اهمیت ویژه ای می تواند داشته باشداما گاهی طلاق اجتناب ناپذیر است و قصد ما هم این نیست که هشدار نسبت به وضعیت کودکان طلاق را تکرار کنیم: مسئله این است که نقش والدین در ایجاد تطابق انکارناپذیر بوده و می توان به سادگی، با در پیش گرفتن رفتارهای درست و صحیح در مقابل همسر و فرزندان، محیط بهتری را برای فرزندان طلاق به وجود آورد.
اصولا تعطیلات به خصوص تعطیلات عید نوروز به عنوان یک زمان خاص در سال برای خانواده ها در نظر گرفته می شود که می توانند با هم باشند. هر چند، موقعی که طلاق در خانواده ای اتفاق افتاده باشد، بسیاری از والدین و بچه های این خانواده ها در خودشان احساس آشفتگی، ناامیدی، تعارض و ناکامی می یابند. در این زمان از سال مهم است که به یاد داشته باشید این موقعیت استرس زا نیست و زمانی است که والدین قادرند در وهله اول به نیازهای کودکانشان رسیدگی کنند. عید نوروز یکی از زمان هایی است که بچه های طلاق به دلیل جدایی والدین شان خود را در شرایط مناسبی نمی بینند و برای برخی عید زخمی می شود روی زخم های دیگرشان . در این ایام همکاری صحیح والدین جدا شده با هم برای برگزاری شاد مراسم و تعطیلات عید می تواند مانع از این اتفاق بد شود.
در زیر چند شاخص ارائه شده است که با کمک آنها جشن سال نو می تواند برای شما و بچه هایتان کمتر استرس زا باشد.

1- انطباق با نیازها

تلاش کنید بر نیازهای بچه هایتان تمرکز کنید و متوجه باشید که چگونه تصمیمات تان در مورد تعطیلات به طور مستقیم بر آنها تاثیر می گذارد. به آنچه آنها تمایل دارند فکر کنید و اینکه چه چیزهایی برای آنها در این روزها مهمتر هستند.

2- کجا و با چه کسی

بچه ها نیاز دارند بدانند در تعطیلات کجا می روند و با چه کسی. از کودکتان برای داشتن ارتباط با والد دیگر و اعضای فامیل در طی این زمان خاص حمایت کنید.

3- بحث نکنید
به خاطر داشته باشید آنچه برای بچه ها مهم است این نیست که آنها با چه کسی روزهای عیدشان را سپری می کنند، برای آنها مهم است که والدین شان در مورد اینکه چه کسی با او در تعطیلات باشد با هم جنگ نکنند. در حالی که تقسیم روزهای عید برای والدین جدا شده چالش برانگیز است اما به خاطر بچه ها، با هم دعوا نکنید و سعی کنید تنش های تان را به حداقل برسانید.

4- به او هم بگویید

اگر می خواهید همراه با فرزندتان به سفر بروید به والد دیگر اطلاع دهید. به او جزییات سفرتان را بگویید که چه موقع و کجا می روید و نیز اینکه چگونه او می تواند با فرزندش در تماس باشد.

5- برای والد دیگر هم بخرید

بچه ها نیاز دارند که در این روزها شادی هدیه دادن را تجربه کنند. با کمک به او برای خریدن یا ساختن یک هدیه برای والد دیگر به فرزندتان پیام می دهید که شا حامی رابطه اش با والد دیگر هستید.

6- بر داشتن یک تعطیلات خاص و متفاوت تمرکز کنید

کودکتان را دعوت کنید تا به شما برای داشتن یک مراسم جدید و متفاوت برای عید کمک کند. این خوب است که او هم در خانه پدر و هم در خانه مادرش به روش های متفاوتی امکان برگزاری جشن سال نو را داشته باشد. ممکن است تمیال داشته باشید که با فرزندتان در مورد مراسم سال نو در سال های قبل صحبت کنید و از او بخواهید که فکر کند تا روش هایی را برای نو شدن شیوه های برگزاری این جشن در نظر گیرد. می توانید روش های قدیمی و نو را با هم ترکیب کنید.

7- احساس گناه متوقف!

اغلب والدین طلاق گرفته در مورد اینکه طلاقت چقدر برای بچه هایشان سخت است احساس گناه می کنند. گاهی اوقات ما به این احساس گناه با افراط در بخشش کودکانمان و نادیده گرفتن رفتارهای منفی او در طول تعطیلات واکنش نشان می دهیم.

8- هماهنگ نه رغیب

از افتادن در رقابت با همسر سابقتان در دادن هدیه به فرزندتان یا خرید هدایایی که می دانید همسر سابقتان با آن موافق نیست یا در خانه دارید اجتناب کنید. تا جایی که امکان دارد تلاش کنید در انتخاب هدیه برای فرزندتان با همسر سابقتان هماهنگ باشید.

9- تلاش کنید شوخ طبع و انعطاف پذیر باشید

گاهی اوقات نیاز است که برای وفق یافتن با نیازهای فرزندانتان در برنامه هایتان برای تعطیلات سال نو تجدید نظر کنید یا آن را تغییر دهید. موقعی که با یک تصمیم در مورد تغییر برنامه ها مواجه می شوید ممکن است این سوال کمک تان کند که از خود بپرسید چه چیزی این سال را با تعطیلات سال های گذشته متفاوت کرده است؟

10- زمان هایی که فرزندتان با همسر سابقتان است از زمان تان به صورت مثبت استفاده کنید

صرف روزهای تعطیلات سال نو بدون حضور فرزندتان واقعا سخت است. برای اینکه سختی این روزها را کم کنید با دوستان نزدیکتان و اعضای خانواده تان برنامه هایی را ترتیب دهید یا از این زمان برای انجام کاری ویژه برای خودتان استفاده کنید.

مجید برومند، کارشناس ارشد روان شناسی