آرامیس مشاور
قدغن های بعد از طلاق

اگر به تازگی طلاق گرفته اید، بهتر است تا مدتی این 7 کار را نکنید
بعد از طلاق و آغاز زندگی جدید، افراد ممکن است تازه متوجه کمبودهایی در زندگی شان شوند که تا چند مدت قبل نه به آن ها فکر کرده بودند و نه پیش بینی های لازم را برای مقابله با آن ها در نظر داشتند. هجوم افکار ناخوشایند و احساس تنهایی یا احساس گناه تنها، بخشی کوچک از رنجی است که این افراد می برند. برای کنترل این ناراحتی ، افراد دست به انتخاب های گوناگون می زنند و فعالیت ها متعددی را امتحان می کنند. تعدادی از این کارها در مورد برخی افراد بسیار خوب جواب می دهد و می تواند آرامش را تا حد زیادی دوباره به آن ها باز گرداند. برخی کارها اما انتخابی نامناسب برای غالب افراد است و البته تنها بعد از مدتی، آنها متوجه عوارض و مشکلات ان انتخاب می شوند. در اینجا می خواهیم به 7 مورد از این انتخاب های نامناسب بپردازیم . راه هایی که بهتر است دور آن ها را برای مدتی خط بکشید و اجازه دهید در فرصتی مناسب در مورد آن ها تصمیم گیری کنید.

1- به طور افراطی دنبال کارهای خیر نباشید.
برخی افراد بعد از طلاق ، به خاطر عصبانیت زیادی که دارند دست به کارهای عجیب می زنند. یکی از این کارها انجام دادن کارهای خیر و بشر دوستانه به صورت افراطی است. اینکه ادم به کار خیر بپردازد نه تنها بد نیست، که خیلی هم خوب است، اما مشکل این گروه این است که بدون حساب و کتاب ، پول هایشان را برای کارهای خیر خرج می کنند. مثلا خانم مهریه ای را که به کمک دادگاه و با کلی دعوا و جدل گرفته به مرکز نگهداری معلولین می دهد یا اقا که حالا پیش مادر و پدر برگشته ، پول پیش خانه را برای ساخت مدرسه در نقاط محروم هزینه می کند.
این کار شاید از نظر روانی در آن لحظه احساس خوبی ایجاد کند و باعث شود فرد احساس کند مرهمی برای زخم هایش پیدا کرده است. اما می تواند ایرادی اساسی داشته باشد، چرا که معمولاً تازه چند ماه بعد ، وقتی فرد در جمع و تفریق صورت حساب ها به مشکل بر می خورد، متوجه می شود که ان موقع از روی عصبانیت تصمیمی عجولانه گرفته است و حالا نمی تواند مشکلات مالی را به درستی حل و فصل کند. فراموش نکنید که غالباً خرج زندگی بیش از ان چیزی است که در ابتدا تصور می کنید و در نتیجه، شاید بهتر باشد بعد از طلاق تا مدتی بذل و بخشش نکنید و بگذراید بعد از فروکش کردن عصبانیت و در زمانی بهتر فقط در راه خدا نه چیزی دیگر به کار خیر بپردازید.
اگر بلافاصله بعد از طلاق هم دوست دارید در کارهای خیر شرکت کنید، شاید بهتر باشد به گزینه های دیگری مثل صرف وقت در مراکز نگهداری سالمندان و نگهداری معلولان فکر کنید. خوبی این گزینه ها این است که هم زمان شما را پر می کند، هم شما را از درگیر شدن با افکار خودخواهانه دور می کند و هم می تواند باعث شود یادتان باشد که خدا چه نعمت های زیادی به شما داده است و طلاق گرفتن به معنی بیچارگی نیست.

2- رابطه جدیدی را شروع نکنید
بررسی ها نشان داده آغاز رابطه یا جدید بلافاصله بعد از طلاق احتمال به شکست کشیده شدن آن را افزایش می دهد و در عین حال، امکان شناخت درست و واقعی مسائلی را که باعث شکست رابطه قبلی شما شده کم می کند و البته استرس و تنش را در طولانی مدت در شما افزایش می دهد.
پس بهتر است بین طلاق و آغاز رابطه جدید حداقل چند ماهی فاصله بیندازید و اگر این زورها احساس تنهایی و بی پناهی به شدت شما را ازار می دهد، به فکر راه های بهتری برای کنار آمدن با آن باشید، راه هایی مثل ورزش، صرف وقت با دوستان و اقوام یادگیری هنر و مهارت های جدید.

3- سرخودتان را زیادی شلوغ نکنید.
برخی افراد برای فراموش کردن ناراحتی ها و از همه مهم تر، پر کردن تنهایی خود، بعد از طلاق آن قدر کار برای خود می تراشند که دیگر وقتی برای تفریح ندارند. اضافه کار ایستادن، رفتن سر کار دوم یا شرکت در کلاس های آموزشی از جمله کارهایی است که این افراد انجام می دهند. البته بعد از مدتی بیشتر این افراد متوجه می شوند، سرما می خورند یا احساس ضعفی عمومی به سراغ آن ها می آید.
باید توجه داشت که بدن در زمان استرس و تنش دچار تغییراتی می شود و یکی از اولین تغییرات کاهش قدرت ایمنی بدن است. زمانی که بعد از طلاق فرد به صورتی افراطی سرخود را شلوغ می کند، هر چند ممکن است دیگر استرس و تنش را در سطح بالا احساس نکند، باعث می شود بدنی که از قبل دچار ضعف بوده، فرصت بهبود را از دست بدهد.
بعد از طلاق، افراد حتماً باید زمان مناسبی را برای استراحت و خواب کافی اختصاص دهند. این کار باعث می شود بدن خود را بازیابی و از ابتلای شخص به بیماری جلوگیری کند. از طرفی، رسیدگی به تغذیه و حتی زیبایی خود می تواند به شما این امکان را بدهد تا بخشی از اعتماد بنفسی را که طی طلاق از دست داده اید بازیابی کنید.

4- سراغ هر تفریحی نروید.
تنهایی بعد از طلاق یکی از ان مشکلاتی است که تا تجربه نشود، غالباً افراد متوجه شدت آن نمی شوند. افراد تا پیش از آن شاید چندان به این موضوع فکر نکرده باشند و در صورتی که کمکش ها بالا بوده باشد، اصلا در آرزوی تنهایی به سر ببرند ، اما بعد از طلاق این تنهاییی تازه ابعاد گسترده خود را می تواند نشان دهد، به ویژه زمانی که بچه ای نیز در میان نباشد.
برخی افراد بعد از طلاق زمان زیادی را صرف گشت زدن در اینترنت و سایت های نامناسب یا دیدن برنامه های نامناسب ماهواره می کنند. این کار غالباً همراه با دیدن صحنه ها و تصاویری است که می تواند برای فرد از نظر جنسی تحریک کننده باشد. تصور کنید فردی که به تازگی طلاق گرفته، احساس تنهایی به سراغش آمده و حالا از نظر جنسی نیز تحریک می شود. تجربه این وضعیت ، هر چند برای هیچ کس خوب نیست، افرادی که به تازگی طلاق گرفته اند به خاطر به هم ریختگی ذهن و بالا بودن سطح تنش در آن ها، در این شرایط ممکن است بیش از سایرین تن به رفتارهای اشتباه و پر خطر بدهند. برنامه ریزی مناسب برای پر کردن اوقات تنهایی یکی از نکاتی است که به هیچ عنوان نباید از نظر دور داشت و اهمیت آن را دست کم گرفت.

5- خانه تکانی نکنید
دور ریختن عکس های یادگاری یکی از اولین کارهایی است که برخی بعد از طلاق انجام می دهند. درست است که کنار گذاشتن نشانه های روشن زندگی گذشته می تواند به ما در کنار آمدن با شرایط جدید کمک کند، اما مواظب باشید از آن طرف بام نیفتید. اینکه تمام لباس هایی را که در طول سال های زندگی مشترک خریده اید کنار بگذارید یا اینکه بسیاری از وسایل زندگی تان به این دلیل که شما را یاد خاطرات تان می اندازد به دیگران ببخشید. این موضوع می تواند تنها بعد از مدتی باعث پشیمانی شود.
همان طور که گفتیم بعد از طلاق غالباً پیش بینی های مالی اشتباه از آب در می آید و خرج ها بیشتر از آن چیزی است که افراد تصور می کردند. در این شرایط خرج تراشی برای خود اشتباه است. سعی کنید تا حدامکان از همان وسایل قدیمی خود استفاده کنید و اگر هجوم خاطرات شما را بسیار آزار می دهد، در عوض دور ریختن، از راهکارهای دیگر استفاده کنید؛ مثلا ایجاد تغییراتی کوچک در لباس، مثل کوتاه کردن، تغییر دکمه ها و یا تنگ کردن آن ها.
در نهایت ، اگر احساس کردید در زمان استفاده آن قدر وضعیت بدی به شما دست می دهد که احساس خفگی می کنید، می توانید برای مدتی بخشی از آن ها را کنار بگذارید و بعد از التیام زخم ها دوباره سراغ آن ها بروید. گزینه دیگر ایجاد خاطرات جدید با وسایل بعد از طلاق با ان به سینما رفتید یا در مهمانی شرکت داشتید یا به موزه شهرتان سرزدید و یا به زیارت رفتید ، تکرار این خاطرات جدید ، به ویژه اگر عکسی نیز از آن داشته باشید، به ذهن کمک می کند تا خاطرات قدیم را زودتر به بایگانی بفرستید.

6- دور همه را خط نکشید
بعد از طلاق، رابطه خویشاوندی هر کدام از همسران با عده ای قطع می شود و در نتیجه، افرادی که تا چندی پیش با آن ها رفت و آمد داشتند غالباً در لیست سیاه قرار می گیرند. اما برخی افراد در مورد روابط اجتماعی بعد از طلاق خود به صورت افراطی تری تصمیم می گیرند و در واقع، به صورت فله ای ناگهان ارتباط خود را با دوستان سابق، همسایه ها یا حتی همکاران خود قطع می کنند. البته برای این کار خود دلایلی نیز می آورند. آن ها می گویند نمی خواهند در مورد وضعیت زندگی خانوادگی خود مجبور به توضیح باشند. البته یکی دیگر از دلایل نیز دور شدن از افرادی است که آن ها را یاد زندگی گذشته می اندازند. اما واقعیت این است که این روش نمی تواند به هیچ عنوان گزینه خوبی باشد.
از دست دادن دوستان و افرادی که تا مدتی با ان ها رابطه عاطفی داشتیم ، می تواند احساس تنهایی بعد از طلاق را به نحو قابل توجهی تشدید کند. در عین حال، برخی افراد امکان درددل با خانواده و خویشاوندان نزدیک خود را نیز ندارند و احساس می کنند در صورتی که در مورد مشکلات خود با آن ها صحبت کنند، باعث می شود بیشتر غصه بخورند. در این شرایط شاید روش بهتر انتخاب برخی دوستان برای ادامه و البته تقویت رابطه است.
بد نیست به این نکته توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد این تصور ماست که دوست ما می خواهد دائم در مورد همسر سابق یا زندگی گذشته ما سوال کند و بعد از گذشت مدتی ، ممکن است متوجه شویم که دیگر صحبت های ما به ان سمت کشیده نمی شود. در عوض این پیش داروی ها، سعی کنید حتما دوستانی را برای خود نگه دارید و با ادامه رابطه با ان ها از منزوی شدن بیش اندازه خود جلوگیری کنید.

7- به شهر دیگری نروید.
یکی از انتخاب هایی که می تواند بعد از طلاق برای برخی وسوسه کننده باشد، دور شدن از محل زندگی قبلی تا حد ممکن است. برخی افراد ترجیح می دهند محل زندگی خود را به کلی تغییر دهند. رفتن به شهری دیگر یا حتی کشوری دیگر می تواند رویای برخی ها باشد، اما این تغییر دادن محل زندگی می تواند گاهی اوقات به هیچ عنوان گزینه خوبی نباشد . اگر افراد بعد از طلاق ترجیح می دهند نزدیک پدر و مادر، خویشاوندان یا دوستان زندگی کنند، نه تنها بد نیست، که به دلیل برخورداری از حمایت های جدید مفید هم هست، اما زمانی که افراد به نوعی می خواهند از تمام گذشته خود فرار کنند و به مکانی بروند که هیچ آشنایی ندارند، ممکن است یکی از بدترین انتخاب های خود را انجام داده باشند.
از دست دادن حلقه حمایت ها می تواند وضعیت را بدتر کند و باعث شود افرادی که به تازگی طلاق گرفته اند تنهایی بیشتر را احساس کنند و در صورت مواجه شدن با مشکلات نتوانند از دیگران کمک بگیرند. اگر شما نیز چنین تصمیمی دارید، بهتر است تغییر محل زندگی و رفتن به جایی غریب را به بعد از مستقل شدن کامل خود و گذشت حداقل چند ماه از زندگی مجزا عقب بیندازید و برای تصمیم گیری در مورد آن عجله نکنید.

آرزو حسنی ، کارشناس ارشد مشاوره خانواده