آرامیس مشاور
7 نشانه وابستگی به تبلت مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

آیا فرزند من به تبلت وابسته است؟
پیش از گفتن هر چیزی، باید به شما یک هشدار کوچک بدهم: ممکن است آن چه من در این متن نوشته ام را خیلی نپسندید . این برای همه ما سخت است که بپذیریم فرزندمان به چیزی وابسته است. آن هم به چیزی مثل تبلت که نه تنها بی خطر، بلکه خیلی اوقات مفید هم به نظر می رسد. به خصوص که تبلت ممکن است گاهی برای فرزند ما سرگرمی خوبی به حساب بیاید و زمان بیشتری به ما بدهد تا به کارهای دیگرمان رسیدگی کنیم . در این یادداشت می خواهم برای شما از نشانه هایی بگویم که می گویند فرزند شما به تبلت وابسته است یا خیر.

این روزها بازار گوشی های هوشمند و تبلت خیلی خیلی داغ است و ممکن است بسیاری از ما فکر کنیم که حیف است فرزند ما ، کمتر از بچه های دیگر امکانات داشته باشد. تبلت می تواند برای فرزند ما ابزار مفیدی باشد و به او در یادگرفتن خیلی چیزها کمک کند، اگر چه از طرف دیگر ممکن است که با مشغول کردن او به خودش، فرزندمان را از کار و زندگی بیندازد. به هر حال بیشتر ما بودنش را به نبودنش ترجیح می دهیم؛ اما خیلی هم دل خوشی از این که فرزندمان مدام با آن مشغول باشد نداریم.
پژوهش های علمی نشان می دهد که انواع وابستگی (وابستگی به مواد، خرید کردن، خوردن غذاهای ناسالم، اینترنت و ...) همه از قوانین مشابهی تبعیت می کنند. در تمام این مشکلات نواحی یکسانی در مغز درگیر هستند که ما را به سمت تکرار ان رفتار خاص سوق می دهند تا جایی که دیگر برای مان مشکل ساز شوند. در این یادداشت مثال هایی از تشابه میان وابستگی به مواد و استفاده از تبلت آورده ام تا مطلب را روشن تر توضیح بدهم. با این وجود عمداً نامی از واژه اعتیاد نبرده ام زیرا اعتقاد دارم که به کاربردن برچسب اعتیاد ، به غیر از این که موضوع را پیچیده و ترسناک نشان بدهد، سودی برای ما ندارد. از آن جایی که وابستگی ها همیشه به مرور زمان پیشرفت می کنند و شدیدتر می شوند، دانستن علائم وابستگی به ما کمک می کند که موضوع را بهتر بشناسیم و هر چه زودتر از وخیم شدن ماجرا پیش گیری کنیم.
بیشتر ما استفاده طولانی مدت از تبلت را نشانه وابستگی به آن می دانیم، اما موضوع پیچیده تر از این حرف هاست. برای مثال روان شناسان به این نتیجه رسیده اند که کودکان سالم، به خصوص کودکان کم سن و سال تر، به هر فعالیت جدیدی اشتیاق نشان می دهند و مدت زیادی به آن می پردازند. وقتی که کودکی سعی می کند چیز جدیدی یاد بگیرد ، اشکالی ندارد که زمان زیادی را صرف آن کند. در نتیجه صرف این که کودک شما وقت زیادی را صرف بازی با تبلتش می کند، نشانه بدی نیست. بنابراین زود نتیجه گیری نکنید. از طرف دیگر ممکن است بچه ها برای اهداف مختلفی از تبلت استفاده کنند. برای مثال بین کودکی که با تبلتش کتاب می خواند یا با یک نرم افزار اموزشی سر و کله می زند و کودکی که حدود یک ساعت به یک بازی خاص ادامه می دهد، تفاوت مهمی وجود دارد.
به جز بازی طولانی با تبلت نشانه های دیگری هم هست که نشان می دهند فرزند شما به تبلتش بیش از حد وابسته شده است. بررسی این نشانه ها کمک می کند که گوش به زنگ باشید و اگر فرزندتان به تبلتش وابسته شده، فکری به حالش بکنید:
1. علائم خماری
ترک مواد مخدر، علائم جسمانی مانند سردرد و لرز و ... دارد. در روان شناسی اعتیاد ، به این علائم، علائم خماری می گویند. شاید برای تان عجیب باشد اگر بگوییم که کنار گذاشتن تبلت و گوشی موبایل هم می تواند علائمی شبیه این داشته باشد. در پژوهشی که در سال 2011 انجام شد، از 1000 دانشجو در سراسر دنیا خواستند که 24 ساعت را بدون گوشی تلفن همراه ، موبایل و اینترنت بگذرانند. بسیاری از این دانشجوها علائمی شبیه اضطراب و افسردگی را گزارش کردند. بنابراین اگر دیدید که بعد از گرفتن تبلت ، کودکتان آشفته، مضطرب و یا غمگین است، می تواند به این موضوع شک کنید که شاید به تبلتش بیش از حد وابسته شده است.
2. بیشتر و بیشتر خواستن
همان طور که مصرف کننده های مواد بعد از مدتی به مقدار بیشتری از مواد احتیاج دارند تا حال خوبی پیدا کنند، کسانی که از تبلت استفاده می کنند هم ممکن است چنین حالتی داشته باشند. بچه هایی که تا حالا از ده دقیقه بازی هم لذت می برند ، حالا به چند ساعت بازی احتیاج دارند. این که بیست دقیقه بازی با تبلت دیگر کودک شما را راضی نمی کند ، نشان می دهد که بهتر کمی بیشتر مراقب باشید.
3. از دست دادن علاقه به سرگرمی های دیگر
اگر کودک شما که قبلا برای دویدن بازی کردن و سر و کله زدن با دوستانش اشتیاق نشان می داد، حالا بازی با تبلت را ترجیح می دهد، حق دارید که کمی نگرانش باشید . استفاده از تبلت برای کودک لذت آنی و زیادی به همراه دارد، اما به هیچ وجه نباید جایگزین فعالیت های طبیعی کودک مثل بازی کردن و ... شود. البته باید بگوییم که ترجیح دادن تبلت نسبت به کارهای دیگر، اگر گه گاه اتفاق می افتد و به خصوص اگر تبلت هنوز برایش تازه است، نگران کننده نیست.
4. از دست دادن کنترل
اگر چه ما خیلی از کودکان کم سن و سال انتظار این را نداریم که رفتارهایشان را تحت کنترل داشته باشند، اگر گرفتن تبلت از کودک شما بدون قشقرق حسابی کار مشکلی است و کنترل او سخت است، بدانید که او احتمالا به تبلتش وابسته شده است. البته والدین هم باید بتوانند حد و حدود مشخصی تعیین کند و قشقرق به پا کردن کودک، لزوماً نشانه وابستگی به او نیست.
5. کلک زدن
آیا کودکتان را گوشه خانه در حالی که دارد با تبلت بازی می کند، دستگیر کرده اید؟ این هم یکی دیگر از نشانه هایی است که باید نسبت به آن حساس باشید. این که کودکتان درباره مقدار استفاده از تبلت دروغ بگوید، آن را یواشکی به اتاق خوابش و یا جای دیگر ببرد و یا برای بازی بیش تر به شما کلک بزند، همه نشانه هایی است که باید جدی بگیرید.
6. استفاده به عنوان مسکن
کسانی که مواد مصرف می کنند، خیلی اوقات این کار را برای تسکین احساس بدی که دارند انجام می دهند . لذت کوتاه مدت استفاده از تبلت هم می تواند روشی باشد که کودک شما برای کنار امدن با مشکلاتش از آن استفاده می کند. بچه هایی که با تبلت از غم، استرس و عواطف منفی شان فرار می کنند، ممکن است دچار مشکل باشند. برای مثال اگر کودک شما بعد از دعوا با شما ، خواهر یا برادرش تبلتش را بر می دارد و به گوشه ای می رود تا بازی کند، در تلاش است که حال بدش را با لذت بازی با تبلت آرام کند و این علامت خوبی نیست.
7. از دست دادن فرصت های زندگی
از دست دادن رابطه های مهم، افت تحصیلی یا عملکرد ضعیف در محل کار همه نشانه های خیلی مهمی از وابستگی هستند. بنابراین اگر فرزند شما به خاطر بازی با تبلت ، دوستانش را از دست داده و دیگر تمایل زیاد برای وقت گذراندن با ان ها نشان نمی دهد، اگر نمره هایش افت کرده است و به جای درس خواندن ترجیح می دهد مدت طولانی با تبلتش بازی کند، بایستی نگران وابستگی بیش از حدش به تبلت باشید.

سپیده بخت، کارشناس ارشد روان شناسی

بازدید 4386 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.