آرامیس مشاور




هشدارها و یادآوری مضرات قلیان مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

برخی عادات در جامعه منجر به بروز بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور شده‌اند یکی از این عادات نادرست مصرف قلیان است که متأسفانه در کشور به وفور به چشم می‌خورد؛ مصرف یک بار قلیان معادل مصرف ۱۸۰ تا ۳۰۰ عدد سیگار است.

به گزارش ایسنا، برخلاف تصور بعضی افراد، دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم خطر نیست بلکه حاوی مواد سرطان زا و سمی بیشماری است که باعث سرطان های ریه، لب و حفره دهانی، بیماری های قلبی عروقی و دیگر بیماری ها و سرطان ها می‌شود. خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که قلیان و سایر مواد دخانی مصرف می کنند پنج برابر افرادی است که مصرف کننده این مواد نیستند.
دود حاصل از مصرف قلیان، ترکیبی از مواد دخانی و دود ناشی از مواد سوختی است که خطری جدی برای اطرافیان محسوب می شود. مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند، همچون مصرف کنندگان سیگار، مبتلا به انواع سرطان ها، بیماری های قلبی عروقی، تنفسی می شوند.
12 درصد بیماری های قلبی و عروقی، 66 درصد برونشیت و سرطان ریه و 38 درصد بیماریه ای حاد تنفسی در جهان به مصرف سیگار و قلیان اختصاص دارد.
شواهدی وجود دارد که اعلام می کند قلیان می تواند میزان اسپرم را در مردان کاهش دهد. کشیدن قلیان می تواند تحرک و طول عمر اسپرم را کاهش داده و موجب تغییرات ژنتیکی شود که بر بچه تاثیر می گذارد. از انجا که قلیان حاوی فلزات سنگینی چون آرسنیک، کروم ، سرب وکبالت است، این ها موجب کاهش تولید اسپرم می شوند.
زنانی که در طول دوران بارداری، مصرف کننده قلیان هستند یا در معرض دود قلیان اطرافیان قرار می گیرند، وزن نوزادشان در هنگام تولد کمتر از حد طبیعی و خطر ابتلا به بیماری های ریوی در این نوزادان بیشتر است و همچنین باعث یائسگی زودرس ، کاهش وزن و تخریب های هورمون های جنسی می شود. مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، که به تسریع پوکی استخوان می انجامد. مصرف الکل نیز با کم کردن فعالیت سلول های سازنده استخوان موجب پوکی استخوان می شود.
چروکیدگی پوست، پیری زودرس، تیرگی زیر چشم و لب ها، زردی و فساد دندان ها، از دیگر عوارض مصرف قلیان است.
استفاده مشترک از قسمت دهانی قلیان، عاملی در انتقال بیماری های واگیردار همچون سل و هپاتیت است.
به طور معمول طعم شیرین و طعم مطبوع توتون های معسل قلیان باعث می شود برخی مردم به ویژه جوانان و نوجوانان بدون توجه به اثرات سوء آن، به اشتباه به مصرف قلیان روی آورند. آب مقدار بسیار کمی از نیکوتین موجود در توتون را جذب می کند. مصرف کننده قلیان با توجه به حجم دود دریافتی، به اندازه کافی نیکوتین دریافت و به آن اعتیاد پیدا می کند.
تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان اغلب از بی کیفیت‌ترین و نامرغوب‌ترین انواع موجود و از خطرناک‌ترین آنهاست. از طرفی اسانس‌ها و مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای میوه‌ای و ... حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است.

بازدید 3721 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.