آرامیس مشاور
پایان تلخ اما لازم؛ زمانی که بهتر است شکست عاطفی بخوریم مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

وقتی که این 20 نشانه را می بینیم، بهتر است شکست عاطفی بخوریم
نوشته ای که دارید می خوانید درباره شکست عاطفی است اما گاهی بهتر است خودمان یک رابطه نامناسب را تمام کنیم. این جور وقت ها شکست عاطفی خوردن ، بسیار بهتر از ماندن در یک رابطه با یک تلخی مزمن است. باورهای غلط زیادی در مورد رابطه ها وجود دارد و خیلی از آن ها در مورد تمام کردن رابطه است. متاسفانه بسیاری از ما فکر می کنیم هر رابطه ای ارزش این را دارد که فدارکارانه پایش بایستیم حتی به بهای تحقیر خودمان.

در این نوشته می خواهیم علامت های هشداری را مرور کنیم که موقع دیدنشان بهتر است درباره بودن یا نبودن در رابطه تصمیم بگیریم. اگربا چنین نشانه هایی مواجه شدید به احتمال قوی وارد یک رابطه نامناسب شده اید. شناختن این علامت ها می تواند مثل یک چراغ قرمز عمل کند. یعنی بایستید . رابطه را جلوتر نبرید . البته همه این علامت ها با هم در یک رابطه ناسالم دیده نمی شود. اگر یک یا دو مورد هم دیده شود الزاماً رابطه آسیب زننده نیست اما حداقل ان حد از سالم بودن را که از یک رابطه انتظار می رود، ندارد.
1. مصرف مواد مخدر، مواد روان گردان یا الکل: کسی که در حد اعتیاد این مواد را مصرف می کند، برای رابطه مناسب نیست. ممکن است این افراد در اوج مصرف با شما خوب و احساسی رفتار کنند، اما به اصطلاح وقت خماری شما روی دیگر سکه را خواهید دید. به این فکر هم نباشید که رابطه می توانند آن ها را نجات دهد. تجربه روان شناسان و روان پزشکان می گوید این باور غلط است.
2. سابقه درگیری های خشونت بار یا قانون شکنانه: یادتان باشد کسی که قانون را رعایت نمی کند یا با دیگران با خشونت رفتار می کند، روزی حقوق شما را هم زیر پا می گذارد و احتمال دارد در اوج عصبانیت با شما هم پرخاشگری کند.
3. مشغول کار یا تحصیل نبودن: کسی که کاری نمی کند ، برای رابطه مناسب نیست . این کار می تواند تحصیل، شغل یا برای پسرها سربازی باشد. کسی که شغل یا تحصیل ندارد یا در راستای آن هم نیست ، مثلاً کنکوری نیست یا به دنبال کاری هم نمی گردد، زندگی بی هدف و نامتعادلی دارد و می خواهد همه معنای زندگیش را از رابطه بگیرد.این برای او و شما خطرناک است.
4. سابقه آسیب به خواهر و برادر یا دیگر اعضای فامیل: کسی که دست روی اعضای خانواده بلند می کند، روزی روی شما هم دست بلند خواهد کرد.
5. تحقیر مردم حتی اعضای خانواده و دوستان شما: کسی که با عناوین زشت یا تمسخر از اعضای خانواده و دوستان شما یاد می کند، احتمال دارد روزی تحقیر را در مورد خود شما هم به کار ببرد.
6. همیشه عصبانی بودن: کسی که همیشه از دست کسی یا چیزی عصبانی است، در واقع مسئولیت رفتارهای خودش را نمی پذیرد . او یک روز هم از دست شما بی خود و بی جهت عصبانی خواهد شد.
7. محدودیت و منزوی کردن شما: اگر طرف مقابلتان سعی می کند شما را منزوی کند با رفت و آمدتان را محدود کند. نشانه خوبی نیست. این محدودیت ته ندارد و می تواند شما را به زندانی همیشگی طرف مقابلتان تبدیل کند.
8. فشار به خاطر خواسته های نامعقول همیشگی: اگر طرف مقابل همیشه به جان شما نق بزند ، برای این که به خواسته نامعقولش یا خارج از ارزش های شما جواب مثبت نداده اید، این علامت خطر را جدی بگیرید.
9. وفادار نبودن: اکر طرف مقابل شما همزمان با شما با یک یا چند نفر دیگر، در رابطه عاطفی باشد بهتر است رابطه را قطع کنید.
10. برخورد فیزیکی: اگر طرف مقابلتان با شما هر گونه پرخاش فیزیکی داشته باشد، لازم است نگاه دوباره ای به رابطه تان بیندازید (مثلا شما را هل دهد، شما را بکشد، چیزی به طرفتان پرتاب کند یا دستتان را به شدت بپیچاند.)
11. سوء استفاده مالی: گاهی طرف مقابل از شما سو استفاده مالی می کند یا از امتیازهایی که دارید استفاده نامناسب می کند. یادتان باشد ، هیچ رابطه سالمی شما را ملزم به راه دادن به این سوء استفاده ها نمی کند.
12. متهم کردن شما: اگر طرف مقابلتان مدام شمار ا متهم به رابطه با افراد دیگری از جنس مخالفتان می کند، یادتان باشد با یک شخصیت شکاک ارتباط دارید و بخش عمده ای از رابطه تان به جواب دادن به این شک های بی اساس خواهد گذشت.
13. نادیده گرفتن شما: وقتی که طرف مقابلتان برای مدت زیادی شما را نادیده می گیرد، در قرارها معطلتان بگذارد و حرف های شما را بی پاسخ بگذارد، یکی از اصلی ترین دلیل های رابطه، یعنی توجه متقابل ، زیر سوال می رود.
14. دروغ: دروغ گفتن به خصوص در مرود مسایل مهم، مشکلی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت؛ البته به جز جاهایی که واقعا استداپلال قانع کننده ای پشت دروغ باشد یامسئله پنهان شده، فضای شخصی طرف مقابلتان باشد.
15. گم شدن های چند روزه: وقتی که طرف مقابلتان بدون خبر قبلی چند روز سر و کله اش پیدا نمی شود یا بدون دلیل موجه سر وعده ها نمی آید یک جای رابطه می لنگد.
16. حق به جانب همیشگی بودن: اگر طرف مقابلتان در مشکل ها و بحث ها همیشه شما را مقصر بداند و سرزنشتان کند، جایی از رابطه مشکل دارد. یادتان باشد هر مشکلی دو طرفه است و هر کدام از طرفین سهمی در به وجود آمدن مشکل داشته اند. البته اگر همیشه هم به شما حق بدهد نشانه خوبی نیست.
17. دستور درباره پوشش و رفتار: در هیچ رابطه ای شما و طرف مقابلتان حق ندارید به دیگری دستور دهید که چگونه بپوشد یا رفتار کند. شما فقط می توانید پیشنهاد دهنده باشید. اگر پوشش طرف مقابل با ارزش های شما سازگار نیست باید در اصل انتخابتان شک کنید نه این که با دخالت های مدام او را کنترل کنید.
18. تهدید به خودکشی: اگر طرف مقابلتان به شما بگوید که در صورت ترک از سوی شما ، خودش را می کشد یا نمی تواند بدون شما زندگی کند ، این را به حساب دوست داشتن نگذارید. این دوست داشتن بیمارگونه است و به شما و خودش ضربه می زند.
19. دمدمی مزاج بودن شدید: اگر می بینید طرف مقابلتان یک روز شما را به عرش اعلی می برد و روز دیگر شما را سرکوب می کند، در رابطه با او تجدید نظر کنید.
20. خواسته های نابرابر: اگر طرف مقابلتان به خواسته های شما توجه نمی کند و همیشه اوضاع بر وفق مراد او می چرخد رابطه برابر نیست.

پروین داعی پور، کارشناس ارشد و روان شناسی بالینی

بازدید 2392 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.