آرامیس مشاور
دشواری های انتخاب اسم، سخت و پیچیده مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

انتخاب اسم برای فرزندتان یکی از هیجان انگیزترین فعالیت ها پیش از تولد نوزاد شما به شمار می آید. از این گذشته یکی از مهم ترین تصمیمات شما هم هست؛ زیرا قرار است فرزندتان در تمام طول عمر، با آن اسم ندگی کند و این مسئولیت مهمی برای شماست. عوامل زیادی در این تصمیم نقش دارند و چالش های متعددی ممکن است پیش بیاید .

اثرات انتخاب «نام» بر فرزند
خودپسند بودن اسم توسط ما، متفاوت بودن آن، کم سابقه بودنش یا بی معنایی اسم، الزاماً نمی تواند به سود کودک تمام شود. افزون بر این، گاه معنای اسمی هم که برای کودک برمی گزینیم، می تواند پیامدهای ناخوشایندی در آینده او بر جا بگذارد؛ هر چند ممکن است وی آخر سر با اسمش کنار بیاید یا والدین از صدا کردن او با ان نام، احساس ناخوشایندی داشته باشند؛ فشارهایی را هم مجسم کنیم که یک کودک ممکن است به خاطر اسمش متحمل شود. اکنون برخی از اثرات مثبت و منفی انتخاب نام بر روی کودک را با هم از نظر می گذرانیم:


مقبولیت اجتماعی در مقابل انزوای اجتماعی
وقتی کودک در محیط اجتماعی بزرگتری مانند گروه همسالان یا مدرسه قرار می گیرد ، نام او و معانی ضمنی که دارد، می تواند در افزایش حس مقبولیت اجتماعی ناشی از داشتن اسمی زیبا و دلنشین کمک کند و کودک با بازخوردهایی که از همسالان و اطرافیان می گیرد، احساس محبوبیت کند. از سویی در صورت داشتن نام مناسب، به دلیل بازخورد ناخوشایند مسخره شدن و مقایسه شدن ، به مرور ترجیح می دهد که از حضور در جمع کناره گیری کند و دچار انزوای اجتماعی گردد.


حس اطمینان و غرور در مقابل حس تحقیر
وقتی پدر و مادر، نام افراد مشهور و تاریخی را بر کودک خود می گذارند، گویا انتظار می رود کودک نیز مانند آنان رفتار کند و گاه کودک با ان شخصیت مشهور مقایسه می شود. این مقایسه اگر براساس ملاک های درست و توانمندی های حاضر کودک باشد، می تواند حس اطمینان و غرور را در کودک افزایش دهد، اما اگر نتواند متناسب با آن شخصیت مشهور رفتار کند، همین نام همواره حس تحقیر را در او زنده می کند. مثلا نام رستم برای کودکی که قدی کوتاه و اندامی لاغر دارد ، زمینه ساز به سخره گرفته شدن و تحقیر در میان دوستان و همسالان خواهد بود.


هویت جنسی سالم ، مقابل آشفتگی هویت جنسی
وقتی نامی را برای فرزند خود انتخاب می کنیم که متناسب با جنسیت وی می باشد، می تواند در تناسب جنسیت با هویت جنسی ( اینکه خودمان را مرد بدانیم یا زن) کمک کننده باشد. این در حالی است که اگر مشخص نباشد نام انتخابی متعلق به کدام جنسیت است، به مرور احساس ناخوشایندی در کودک نسبت به هویت جنسی خود ایجاد می کند. برای نمونه، وقتی اسم کودک را می بریم، بلافاصله با این پرسش روبه رو می شود که این اسم دخترانه است یا پسرانه ! به صورت دقیق تر باید بگویم که گذاشتن نام های دلپذیر و دخترانه بر روی دختران موجب می شود که آنها شخصی زنانه تر و ظریف تری داشته باشند. این در حالی است که نام های پسرانه و غیرمعمولی که روی دختران گذاشته می شود، شخصیت این دختران را خشن تر و جدی تر می کند؛ این فرآیند برای پسران نیز صادق است.

محمد ترکمان، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

بازدید 2228 بار
آخرین ویرایش در جمعه, 21 فروردين 1394 ساعت 10:50

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.