آرامیس مشاور
گفت و گو های مهم با کودک مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

اگر چه پدر و مادرها همیشه با کودکانشان حرف می زنند ، با این حال داشتن گفت و گویی درباره موضوعات مهم همیشه چالش برانگیز است. برای داشتن چنین مکالماتی نیاز است که والدین هم رابطه ای عاطفی و هم ادراکی با فرزندان برقرار کنند . باید در مورد موضوعاتی صحبت شود که بچه ها از قبل انها را می دانند. هنگامی که پرسش های کلی از کودکان پرسیده می شود . معمولا ذهن آنها قادر به پاسخگویی نخواهد بود. اما اگر به جای یک سوال کلی ، یک سوال جزئی در مورد مسائل مربوط به ان از کودک پرسیده شود، می تواند نقطه آغازین برای یادآوری وقایع در مغز باشد و به شکل گیری گفت و گو بینجامد.

مهم تر از داشتن روابط ادراکی، بهره مندی روابط عاطفی است. بحث درباره ارزش ها اغلب هنگامی به وجود می آیند که کودکان به انتخاب هایی برخلاف میل والدینشان دست می زنند، برای نمونه، انجام مخارج نابخردانه و یا مدیریت نادرست زمانشان. در چنین مواقعی معمولاً سخن والدین تعبیر به نقد می شود که واکنش های دفاعی و کشمکش ، می تواند پیامد ناگوار آن باشد.
پرسیدن پرسش هایی که جواب های مورد انتظار مشخص و ویژه ای دارند نیز می تواند به عنوان مانعی برای ایجاد ارتباط عاطفی عمل کند. هنگامی که والدین چنین سوالاتی می پرسند ، معمولاً فرزندان از دادن جواب درست و دلخواهشان طفره می روند، به این دلیل که آنها اعتقاد دارند که والدینشان واقعاً علاقه مند به شنیدن نظر آنها نیستند.
پرسش اصلی این است که ما چگونه می توانیم از این موانع عاطفی عبور کنیم؟ نکته کلیدی ، صحبت درباره موضوعات به گونه ای است که فرزندان نگرانی کمتری در مورد پیش داوری و قضاوت شدن داشته باشند. با کلمات و زبان بدن می توانید به آنها نشان دهید که به نظراتشان علاقمند هستید و توجه دارید که به عنوان والدین همیشه حق با شما نیست و اینکه شما علاقه مندید آنها را در گفت و گوهایتان شریک کنید.
صحبت درباره مشکلات فردی غیر از فرزندتان، اغلب راه بسیار خوبی برای مباحثه در زمینه ارزش هاست که خطر تهدید آمیز بودن گفت و گو را هم کم می کند. اگر شما در مورد گرفتن تصمیمات ضعیف و درسی که از آن گرفته اید صحبت کنید، احتمال اینکه فرزندانتان به حرف های شما توجه کنند بیشتر خواهد بود؛ در مقایسه با حالتی که به بیان اشتباهات آنها به طور مستقیم می پردازید. سوالات مهم در زمینه ارزش ها می تواند به گونه های مختلفی شکل گیرند مثلا کتاب، فیلم یا مقاله موضوعات روزی هستند که می توانند برای آغاز یک گفت و گو مطرح شوند . آیا سن کودکان در انجام چنین گفت و گوهایی باید در نظر گرفته شود؟ پاسخ این است که اصول یکسان هستند اما جزئیات متفاوت، کودکان کوچک تر دانش و تجربه ای محدود دارند و به همین دلیل آغاز مکالمه ای مرتبط با دانش قبلی آنها دشوارتر خواهد بود. این دسته از کودکان نیاز به کمک برای فهم موضوعات ساده تر دارند تا اینکه برای فهم موضوعات پیچیده تر و حساس تر آماده شوند.
تقریباً از زمانی که بچه ها قادر به صحبت کردن می شوند، والدین می توانند شروع به صحبت در مورد موضوعاتی که واقعا مهم هستند نمایند. اگر کودک دو ساله شما پیشنهاد تقسیم اسباب بازی اش با دیگری را می دهد ، شما می توانید از او بپرسید که این کار چه منافعی برای دریافت کننده آن اسباب بازی دارد. چنین گفت و گوهای ساده ای می توانند پایه مکالمات آینده در مورد در نظر گرفتن دیدگاه های افراد دیگر را شکل دهند.
راه هایی برای آغاز گفت و گو
اگر دوستان تو با دختری به دلیل اینکه او زشت است دوست نشوند، واکنش تو چه خواهد بود؟
آیا تغییر قوانین در وسط بازی کار درستی است؟
اگر تو روزی پدر یا مادر شوی چقدر نسبت به فرزندانت سخت گیری می کنی؟
آیا درست است که کودکان دوستانشان را در مورد نوع موسیقی ای که دوست دارند مورد آزار قرار دهند؟


دگتر گیل هیمن Gail Heyman، 23 نوامبر، 2014، مترجم مرجان سعیدی

بازدید 2557 بار
آخرین ویرایش در سه شنبه, 12 اسفند 1393 ساعت 08:05

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.