آرامیس مشاور
خانواده و شبکه های اجتماعی مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

نزدیک شدن افراد دور و دور شدن افراد نزدیک
امروزه نقش رسانه ها و میزان نفوذ آنها در جوامع بر کسی پوشیده نیست و در اثر رشد رسانه های جمعی و گسترش ارتباطات الکترونیک، شاهد تغییرات شتابنده در سطح جهانی هستیم این مسئله تمامی ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار داده و چالش هایی را در روابط اجتماعی به وجود آورده است . یکی از ابعاد مهم زندگی که این روزها در اثر رشد روابط جدید شاهد تغییرات قابل توجهی در آن هستیم، خانواده است.

اهمیت خانواده و نقش آن در زندگی گذشته، حال و آینده ما بر کسی پوشیده نیست و صاحب نظران، خانواده سالم ، گرم و صمیمی را شاه کلید سلامت همه جانبه افراد در زندگی می دانند و بر پربارسازی روابط خانوادگی تاکید می کنند. این نهاد مهم تحت تاثیر تغییرات به وجود آمده در عصر جدید و استفاده از شبکه های اجتماعی با چالش های بسیاری روبه رو شده است که در این مقاله به برخی از این چالش ها پرداخته خواهد شد.


شبکه های اجتماعی ، افراد دور را به هم نزدیک می کند و افراد نزدیک را از هم دور
اگر عضو فعال رسانه های اجتماعی باشید، حتما تا کنون با این مطلب روبه رو شده اید که «رسانه اجتماعی افراد دور را به هم نزدیک می کند و افراد نزدیک را از هم دور». اینکه با استفاده از این رسانه ها می توان با دوستان قدیمی ، آشنایان و قامیل های دور در ارتباط بود و روابط گذشته را تجدید نمود، احساس شیرینی است. اما استفاده از این رسانه ها زمانی فرد را دچار مشکل می سازد که غرق در این احساس شیرین از اطرافیان خود غافل می شود. نمونه بارز این غفلت را می توان در شکایت های پدربزرگ ها و مادربزرگ ها مشاهده نمود؛ زیرا در مهمانی های خانوادگی نیز دیگر کسی به آنها و خاطرات و داستان های آنها توجه زیادی ندارد و بیشتر افراد خانواده مشغول رد و بدل کردن پیام در شبکه های اجتماعی هستند و در بسیاری از موارد این پیام ها برای اعضای دور از خانواده است، بدون اینکه به دلخوری اعضای نزدیک توجه شود.

گسترش ارتباطات و ایفای نقش ها
هنگام ورود به شبکه های اجتماعی، به طنزهای جالبی برمی خوریم که جدا از جنبه طنزآمیز آن، نکات تامل برانگیزی را به ما نشان می دهد. شاید عکس های طنز آمیزی از خانم هایی که کنار اجاق گاز ، غرق در تلفن همراه خود هستند و توجهی به غذای در حال سوختن ندارند و یا کودکانی که در حال انجام کارهای منزل هستند و از مشغول بودن مادرشان در شبکه های اجتماعی گلایه می کنند ، گویای تعارضاتی باشد که در ایفای نقش ، برای خانم ها به وجود آمده است.
البته باید توجه داشت که این تعارضات تنها گریبانگیر خانم ها نیست و دیگر اعضای خانواده را نیز درگیر نموده است . نمونه بارز آن ایجاد تداخل در نقش اعضای محصل خانواده است. در بسیاری از موارد دیده می شود که این افراد زمان زیادی را در شبکه های اجتماعی می گذرانند و این مسئله در وظایف تحصیلی آنان تداخلاتی را به وجود می آورد.


شبکه های اجتماعی و خلاهای زندگی
یک شبکه اجتماعی می تواند به فرد در گسترش ارتباطات و همچنین پر کردن بخشی از اوقات فراغت کمک کند. اما گاهی نیز افراد با درگیر کردن خود در این رسانه ها ، از برور تعارض در روابط رودررو فرار می کنند . این گریز، ، فاصله عاطفی بین اعضای خانواده را روز به روز بیشتر خواهد کرد و در نتیجه آن فرد در زندگی خود احساس خلا خواهد نمود . در این زمان به منظور پاسخ دادن به این نیاز روحی و عاطفی ، ممکن است از دم دست ترین و جذاب ترین وسیله ارتباطی استفاده نماید. بنابراین در معرض ورود به روابطی قرار خواهد گرفت که با توجه به مجازی بودن آن ممکن است به نظر بی خطر بیاید. این مسئله شاید در برخورد اول رضایت بخش باشد، اما به مرور ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را به بار آورد و همچون آتش زیر خاکستر به یکباره شعله ور گردد.

نرگس نصر اصفهانی ، دانشجوی دکترای مشاوره خانواده

بازدید 2400 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.