آرامیس مشاور
اضطراب سرطانی مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی


اضطراب و افسردگی متاسفانه اتفاقی رایج در جامعه است. معمولا در هر اضطرابی، افسردگی هم وجود دارد و در مواردی اضطراب شدیدتر از افسردگی است. در مورد برخی افراد هم میزان افسردگی شدت بیشتری نسبت به اضطراب دارد. در جامعه ما اضطراب نسبت به افسردگی رایج تر است؛ اتفاقی که یکی از عوارض مهمش این است که فرد انرژی اش گرفته می شود و چنان که باید فعالیت ندارد، شتابزده است و حسی از نگرانی را همراه خود دارد . افراد مضطرب و افسرده انرژی فرد نرمال را ندارند.

ریشه اضطراب را باید در برخی اتفاق هایی دید که درسطح جامعه رخ می دهند. یک مثال ملموس در این زمینه ، تورم و گرانی است. وقتی شما برای خرید کالایی به بازار مراجعه می کنید و در زمان کوتاهی می بینید قیمت ها بالا رفته و متاسفانه گاهی اوقات این اتفاق بی حساب و کتاب و بدون کنترل هم رخ می دهد، دچار اضراب می شوید. عواملی چون سرگشتگی و ناکامی هم در تشدیدی اضطراب موثر هستند. معمولاً در کلانشهر ها و مراکز استان ها اضطراب بین مردم شدیدتر است .در شهرهای کوچک آرامش بیشتری به چشم می خورد . در این شهرها کلا زندگی ریتم و روال طبیعی تری دارد و مردم در آرامش به کارهایشان می رسند. در حالی که در کلانشهرها همه چیز با سرعت و شتاب می گذرد و در چنین بستری، اضطراب هم رشد می کند . در شهرهایی که تراکم جمعیت زیاد است ترافیک هم یک معظل اساسی محسوب می شود و به دلیل وجود ترافیک اضطراب نیز تشدید می شود؛ ترافیکی که باعث می شود شما به موقع سرکارتان نرسید. در کلانشهرها بخش قابل توجهی از وقت مردم در ترافیک هدر می رود و همین اتلاف وقت دیر رسیدن خود یکی از عوامل مهم ایجاد اضطراب در فرد است.
یکی از مهم ترین راهکارها در جهت از بین بردن اضطراب ، ورزش کردن است. ورزش انرژی افراد را به نحو درستی تخلیه می کند و به جوان ها سمت و سوی مثبتی می دهد. وقتی درباره نقش و اهمیت ورزش کردن به عنوان راهکاری فوق العاده در جهت سلامت روانی افراد صحبت می کنیم باید توجه داشته باشیم که نهادهای ذیربط در زمینه تاسیس و ایجاد مکان های ورزشی چه مسئولیت بزرگی دارند. یک شهر سالم صرفاً از مجموعه ای آپارتمان و مغازه تشکل نمی شود و باید مکان های ورزشی و آموزشی نیز در فضاهایی که برای زندگی مردم در نظر گرفته شده ،پیش بینی شود. گاهی وقت ها پیش بینی هم در این زمینه صورت می گیرد ولی در مرحله اجرا، مسئله به این مهمی به فراموشی سپرده می شود.
این روزها بحث سرطان در جامعه داغ است .یکی از عوامل ایجاد سرطان براساس آنچه محققان و پزشکان اعلام کرده اند موروثی است. اما این همه داستان نیست. اضطراب و استرس هم می تواند باعث تشدید زمینه های بروز سرطان شود. خیلی از کسانی که دچار سرطان می شوند در زندگی شان با اضطراب و استرس مدام مواجه بوده اند . بنابراین کاهش اضطراب می تواند در کاهش بیماری سرطان نیز تاثیر گذار باشد. در مرحله دچار شدن به بیماری سرطان نیز باید گفت کسانی که شخصیت ملایم و آرامی دارند در مرحله درمان به موفقیت بیشتری می رسند تا افرادی که اصطلاحاً به آنها استرسی می گوییم.
اساسا اسم سرطان باعث می شود فرد دچار اضطراب فوق العاده ای شود. فرد مبتلا اگر بتواند این اضطراب را کنترل کند در درمان نیز به موفقیت بیشتری می رسد.
بناید به این فضا دامن زد که سرطان درمان ندارد و علم پزشکی آنقدر پیشرفت کرده که بسیاری از سرطان ها را می توان درمان یا حداقل کنترل کرد. القای اینکه سرطان درمان ندارد در جامعه ایجاد تشویش می کند. در حالی هم راه درمان وجود دارد و هم راهکار برای پیشگیری زیاد هستند.
در بسیاری از بیماری ها اضطراب و استرس تاثیر زیادی دارد. بعد از ابتلا به بیماری هم اضطراب باعث کند شدن روند درمان می شود. فردی که روحیه بهتری دارد و از اعتماد بنفس برخوردار است ، راحت تر بر بیماری غلبه می کند تا کسی که مضطرب است و از پیش خودش را باخته.

دکتر پرویز روزبیانی، روانشناس بالینی

بازدید 2353 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.