آرامیس مشاور




رویکرد شرقی می تواند مانع از رفتن به دادگاه های طلاق شود مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

در مقاله ای با نام «رویکرد شرقی می تواند مانع از زفتن به دادگاه های طلاق شود» ادله هورین، رویکردهای فرهنگی گوناگون به رابطه عشقی را بررسی می کند. بر اساس این مقاله که در یکی از مجلات علمی شهر سیدنی چاپ شده، همسران استرالیایی یک ازدواج موفق و شاد را در ابراز علاقه و عشق، گفت و گو و گشودن فکرشان برای یکدیگر و روابط جنسی می دانند؛ با این حال یک سوم این ازدواج ها به طلاق می انجامد. پژوهشگر در پی یافتن پاسخ این پرسش اند که «آیا فرهنگ های شرقی سرنخ هایی برای ایجاد روابط پایدارتر به دست خواهند داد؟»

در این مقاله اشاره ای به تحقیقات پرفسور کیم هالفورد از دانشگاه کویینزلند می شود که بیانگر پایین بودن نرخ طلاق در میان همسران جوان چینی است.
به نظر هالفورد: «ازدواج در دنیای غرب محدود به عشق، شور و شوق و بیان احساسات بین همسران شده است.» اما به عقیده او در مقایسه: «بسیاری از ارزش ها در ازدواج های سنتی چینی ، میل به کاهش شادی ازدواج و همچنین کاهش ریسک طلاق دارند.» مطالعاتی نیز در مورد چینی ها و ازدواج ترکیبی زوج های استرالیایی و خارج در استرالیا انجام شده که نشان دهنده باورهای فرهنگی متفاوت در مورد ازدواج موفق است.
این مقاله نشان می دهد که همسران چینی برهمکاری دو جانبه تاکید دارند و «با هم بودن» را شرط مهمی در زندگی موفق به شمار می آورند.
هورین مثال هایی از همسرانی که خود را بخشی از خانواده گسترده می دانند می آورد، در حالی که همسران جوان غربی خود را تا حدودی از خانواده هایشان جدا احساس می کنند.
همکار کیم هالفورد، دنیکا هیو بیان می کند که: «در غرب تاکید بر رضایت شخصی است؛ اما در روابط بین همسران جوان چینی، آنچه مهم است تحمل دوران های سخت و تلاش برای دستیابی به هدف مشترک است. زندگی همسران چینی خیلی با داشتن اوقات خوش تعریف نمی شود بلکه بیشتر به معنای سازگاری و همکاری مشترک است.»
هوران نسخه چینی ها در مورد تفاهم و سازگاری را زیر سوال می برد: آیا این نسخه همان نسخه متعلق به دوران پیش از دهه 1970 است که نرخ پایین طلاق تنها به قیمت بی عدالتی و نارضایتی زنان حاصل می شد؟ با این حال خانم هیو بیان می کند که: «دیدگاه چینی ها با ازدواج مساوات طلبانه ناسازگار نیست.» تفاوت هایی نیز در ارتباط دیده می شود که می توان به گونه یا فزاینده بر نرخ طلاق اثرگذار باشد. خانم هیو می گوید: «غربی ها تمایل دارند احساسشان را به طور دقیق بیان کنند، برخلاف چینی ها که مایلند احساساتشان را به گونه ای ویرایش شده بیان کنند؛ که همین نگرش به حفظ سازگاری کمک کرده و سبب می شود به رابطه شان آسیب نرسد. البته بدیهی است که روش های افراطی در هر دو دیدگاه می تواند آسیب زننده باشد.»
این تحقیق همچنین نشان می دهد که در روابط بین فرهنگی مثل ازدواج های استرالیایی ها با چینی ها می تواند سوء تفاهم هایی ناخواسته شکل بگیرد. برای نمونه استرالیایی ها ممکن است ناراحت شوند اگر شریک چینی شان به آنها اجازه ندهند که در خیابان دست در دست راه بروند. با این حال همان طور که یک مرد چینی به پژوهشگران گفته: «مهر و محبت آن لحظه است که ما با هم کار می کنیم . برای نمونه هنگام آماده ساختن غذا برای سال نو ، محبت میان خانواده ها گل می کند.»
این تحقیق با مطرح کردن ارتباط بین فرهنگی میان آقای مایکل کمپل و همسرش وانگ یان مینگ 56 ساله ادامه می یابد. هر دوی این همسران در عین داشتن باورهای متفاوتی در مورد ازدواج و سکس، قادر به درک دیدگاه های یکدیگر در مورد ازدواج بودند.
آقای کمپل می گوید: «احترام به چینی ها نسبت به وفاداری در پیمان زناشویی در نظر من ارزشمند است.» خانم مینگ نیز می گوید: «من ارزش زیادی برای تاکید آقای کمپل بر لذت بردن از زندگی قائل هستم.» امروزه پژوهشگران می کوشند توسعه اموزش روابط به نحوی باشد که گرانیگاه های ارزشمند و برجسته و نقاط قوت فرهنگ های شرقی و غربی را درهم آمیزد.

زودوراند، مترجم: هما فلاح، ماهنامه سپیده دانایی، شماره 82

بازدید 1641 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.