آرامیس مشاور
تسهیل روابط فرزندان با همسر جدید مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

درک درست واقعیت
زن و مرد وقتی به هر دلیلی راضی به طلاق شده اند، باید بدانند نسبت به فرزندان خود مسئولیت مشترکی با کسی که از او جدا شده اند دارند. سخت گیری ها درباره حضانت فرندان باید معطوف به منفعت آنها باشد؛ همانطور که در جریان ازدواج مجدد باید وضعیت و منفعت بچه های طلاق محصول درگیری هایی هستند که به جدایی پدر و مادرشان از هم انجامیده است و بر این اساس آسیب پذیرند.

برای همین، ازدواج مجدد پدر و مادرشان تاثیر زیادی روی روح و روان آنها برجا می گذارد. در جریان ازدواج مجدد مرد، خواه اینکه بچه ها قرار باشد با او و همسر جدید زندگی کنند و خواه اینکه حضانت آنها برعهده مادرشان باشد و آنها در فواصل معین به ملاقات پدر بیایند، باید توجیه درستی انجام شود. همسر جدید یعنی کسی که با پدر بچه ها ازدواج می کند باید وجود بچه ها را به رسمیت بشناسد، بداند آنها نیز حقوقی دارند و سهمی از پدرشان که شوهر اوست، متعلق به آنهاست. هر قدر مسائل میان فرزندان مرد با همسر جدید صمیمانه حل شود و رابطه همسر جدید با بچه ها بهتر باشد، ان دو زندگی زناشویی موفق تری خواهند داشت.
اگر قرار باشد در این باره ریزتر و کاربردی تر حرف بزنیم باید بگوییم طلاق و شکست اول تاثیرات مهمی برروح و روان بچه ها می گذارد . در این میان، ممکن است نوعی جبهه گیری و مقاومت در برابر ازدواج مجدد پدر و مادر در فرزندان به وجود بیاید. واقعیت این است که بچه ها خود را متعلق به یک کانون خانوادگی می دانند و فرو ریختن این کانون خانوادگی و همچنین ورود افراد جدید به ان، آنها را عصبانی می کند. از طرف دیگر، در مورد پدر اگر آنها او را مقصر طلاق بدانند، این جبهه گیری و مقاومت بیشتر خواهد بود. با این همه، باید توجه داشت رفتار بچه ها نسبت به ازدواج مجد پدرشان برحسب سن شان متفاوت است، همان طور که کاری که پدر و همسر جدید او برای بهبود رابطه با بچه های طلاق انجام می دهند برحسب سن و سال بچه ها می تواند متفاوت باشد.
به طور کلی باید این اصل را مدنظر قرار داد که صداقت کلید حل مشکلات در این باره است. از ابتدا باید روابط فرزندان با همسر جدید تسهیل شود. این تسهیل روابط مستلزم وقت گذاشتن جدی، آشنا کردن همسر جدید با بچه ها پیش از ازدواج، ملاقات در شرایط طبیعی و به وجود اوردن علایق مشترک میان بچه ها و همسر جدید است. در این رابطه هم مردی که می خواهد اقدام به ازدواج مجدد بکند، هم زنی که قصد دارد با او ازدواج کند و هم مادر اصلی بچه ها می توانند نقش آفرینی کنند. باید توجه داشت که این هر سه مسئولیت مشترکی در قبال بچه ها دارند و باید تلاش کنند تا صدمات کمتری متوجه آنها شود. من می خواهم در این میان روی نقش مادر اصلی بچه ها تاکید کنم. او باید به نفع فرزندان خود و برای سعادت آنها نقش آفرینی کند و همسر جدید نه تنها نباید مانع این نقش آفرینی شود بلکه باید بداند این همسر سابق مرد، هم با بچه ها و هم با مردی که با او قصد ازدواج دارد یا ازدواج کرده است، تجربیات و خاطرات مشترک دارد. همسر او و بچه های همسر او ممکن است این تجربیات و خاطرات را به یاد بیاورند و این یادآوری در رفتار آنها نمود دارد. او باید با درک درست این واقعیت ، از جبهه گرفتن در برابر آن خودداری کند.


دکتر احمد محیط ، روان شناس

بازدید 1402 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.