آرامیس مشاور
نکته های بعد از طلاق برای مردان مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

مطالعات روان شناسان نشان داده است که فشارهای روانی بعد از طلاق برای مردان بسیار سخت تر از زنان است. برای یک مرد به ناگهان تنها شده، درون نگری به مشکلات به و ویژگی های منفی یا مثبت ، تعادل زندگی و یافتن کمک قابل اتکا چالش های بیشتری را ایجاد می کند. در حالی که منابع گسترده ای از تحقیقات در مورد پیامدهای طلاق بر زنان وجود دارد، اما به نظر می رسد بررسی این پیامدها بر مردان مقدم باشد.

اگر شما مردی هستید که به تازگی طلاق گرفته اید و مدام به روزهای آشنایی با همسر سابق تان فکر می کنید، بدانید که در این مورد تنها نیستید و تقریباً تمامی مردانی که از همسرشان جدا می شوند این تجربه دارند. طلاق شامل تغییراتی است و در اینجا برخی از نکته ها ارائه می شود که با کمک آنها زندگی قبلی تان به مسیر خودش باز می گردد:
هیجانات منفی تان را از بین ببرید.
ممکن است تجربه سرزنش خود، خشم، احساس بی ارزشی با یک خودپنداره در هم شکسته به عنوان پیامد طلاق طبیعی باشد، اما موقعی که این احساسات به ازدواج بعدی تان هم کشیده شود، می تواند بحرانی باشد. بنابراین پیش از اینکه وارد رابطه جدیدی شوید، با هیجانات تان تصفیه حساب کنید. در جلسات گروه درمانی که با حضور یک روان شناس برگزار می شود، شما می توانید افرادی را ببینید که ناراحتی شما را درک می کنند. با آنها می توانید صحبت کنید و تجربیات تان را در محیطی دلسوزانه با آنها سهیم شوید.
خودتان را با احساسات خوب شرطی کنید.
احتمالاً در سال های زندگی مشترک از وزن و ظاهرتان خشنود بودید و از مراقبت جسمی غفلت نمی کردید. اما بعد از طلاق به این موارد توجه نمی کنید. اگر شما تمایل داشته باشید که دیگران شما را جذاب ببینند، نیاز است که وقت بیشتری را صرف خودتان کنید. مطمئن شوید که لباس هایتان تمیز و مرتب هستند، به تمیزی توجه کنید و تلاش کنید تا فعالیت هایی را انجام دهید که اعتماد به نفس تان را افزایش می دهند یا ورزش کنید تا احساس قوی و سالم بودن داشته باشید.
دوستان جدیدی پیدا کنید.
این کاملاً رایج است که دوستان و آشنایانی که شما به دلیل رابطه تان با همسرتان داشته اید از دست بدهید. متاسفانه بسیاری از مردان به ناگهان تنها شده، به این علت بعد از طلاق زمان سختی را پشت سر می گذارند و موقع که می خواهند از اول شروع کنند احساس تنهایی می کنند. به یاد داشته باشید که این تنها با یک دوست جدید است که می توانید زندگی اجتماعی تیره و غمگین تان را احیا کنید و این امکان مناسبی است که فردی را بیابید که صدمه طلاق را تجربه کرده است. بنابراین برای اینکه دوباره از اول زندگی تان را بسازید و در مسیر زندگی بیفتید ، از ارتباط برقرار کردن با دیگران خجالت نکشید.
مهارت هایتان را بهبود ببخشید.
اگر آنچه در ارتباط با دیگران انجام می دهید و می گویید شما و افراد مقابلتان را خسته کرده است، از اطرافیانتان که آنها را می شناسید برای برقراری ارتباط با دیگران راهنمایی بگیرید.
امکان یافتن همسر مناسب را از دست ندهید
اگر شما در خانه تان بنشینید ، عشق در نخواهد زد. بنابراین اگر فرد جدیدی را می یابید که به نظر برای ازدواج مجدد مناسب می آید، در شناخت او پیش قدم شوید. زمانی را برنامه ریزی کنید که با او آشنا شوید و از انزوا بیرون بیایید.
از همه جزئیات بی ارزش چشم پوشی کنید.
اگر می خواهید حالتان خوب باشد و بتوانید با فردی که برای ازدواج در نظر گرفته اید گفت و گو کنید ، از گرفتن اطلاعات زیاد از فرد جدید چنان که شما را شخصیتی وسواسی نشان دهد، خودداری کنید. موقعی شما خودتان را در موقعیت امیدبخشی می یابید که از شکایت هایتان از طلاق و همسر سابقتان رهایی یابید و سعی کنید همه توجهتان را بر شخص فعلی و همسر آینده تان متمرکز کنید.
در مورد زندگی سابقتان در جلسات سوم و چهارم آشنایی گفت و گو کنید.
در هنگام آشنایی با فردی که می خواهید با او ازدواج کنید تا زمانی که آشنایی های اولیه ایجاد نشده است از ارائه اطلاعات جزیی همچون علت طلاق و نوع رابطه با همسر سابقتان خودداری کنید. ارائه این اطلاعات برای زمانی است که شما در جلسات سوم یا چهارم گفت و گو برای ازدواج قرار دارید. دکتر هارتمن ، روان شناس امریکایی در این مورد می گوید؛ جلسه اول و دوم باید صرف اشنایی با شما شود نه با زندگی سابقتان در جلسات بعدی هم زیاد وارد جزییات نشوید. بیشتر بر آنچه که آموخته اید تمرکز کنید و اینکه چگونه می خواهید شخص بهتری نسبت به زندگی مشترک سابقتان شوید.

مهدی ملک محمد، کارشناس ارشد روان شناس

بازدید 1334 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.