آرامیس مشاور
اطلاعات جنسی را چگونه به دست آوریم؟ مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

چرا باید آگاهی جنسی مان را با اطلاعات درست و واقعی افزایش بدهیم؟ شاید اگر این پرسش را از خیلی ها بپرسیم، دلایل زیادی برای این موضوع ارائه کنند، اما اگر بپرسیم که آیا شما میخواهید اطلاعات جنسی تان را بیشتر کنید؟ پاسخ های تفاوتی بشنویم. شاید بگویند که ما صحبت درباره این مطلب را بد می دانیم و اصلا چرا باید درباره مسائل جنسی آگاهی اشته باشیم؟ شاید مجردها بگویند که وقتی ازدواج کردیم با تجربه یاد می گیریم یا متاهل بگویند، ما هر چه لازم است می دانیم، شاید بعضی ها بگویند از ما گذشته است که دنبال افزیش آگاهی جنسی باشیم.

به دست آوردن آگاهی جنسی برای ما که از زمان تولد جنسیت مشخص داریم و این دختر / پسر ، مرد / زن بودن بخشی از هویت ماست ، به نوعی شناختن بخش مهمی از شخصیت مان به حساب می آید. پس از بلوغ که رشد جسمانی و جنسی بدن به حد کمال می رسد، داشتن هر چه بیشتر آگاهی و اطلاعات درست و کامل می تواند به ما کمک کند که خودمان و واکنش هایمان را درست تر و دقیق تر بشناسیم . از سوی دیگر داشتن دانش کامل و درست در مورد مسائل جنسی، نخستین گام در داشتن رابطه ای خوب و لذت بخش با همسر است. کم نیستند همسرانی که رابطه جنسی شان به دلیل نداشتن شناخت کافی از مسائل جنسی دچار مشکل شده است. از سوی دیگر، فقط وقتی اطلاعات درستی درباره موضوع مهمی مانند مسائل جنسی داشته باشیم، می توانیم با در اختیار گذاشتن آنها از فرزندامان مراقبت کنیم . برای همه پدرها و مادرها این لحظات دشوار پیش آمده است که فرزندانشان درباره مسائل جنسی سوال می کنند و خیلی وقت ها نمی دانند که واقعاً باید چه جوابی به سوال کودکشان بدهند.
اما نکته اینجاست که به دست آوردن اطلاعات درست و سالم درباره مسائل جنسی خیلی وقت ها کار ساده ای نیست. نه به این دلیل که نمی شود به اطلاعات دقیق و سالم دسترسی پبدا کرد، بلکه بیشتر به این دلیل که خواندن و جست و جوی چنین اطلاعاتی معمول نیست و اگر کسی به دنبال چنین اطلاعاتی باشد ، باید به دور از چشم دیگران این کار را بکند. یک لحظه مادری را تصور کنید که پسر جوانش را در حال خواندن کتابی درباره دانستی های جنسی می بیند. به نظر شما واکنش او چه خواهد بود؟
از اینها که بگذریم ، به پرسش اصلی می رسیم که «اطلاعات جنسی را چطور و از کجا به دست بیاوریم؟»
• خجالت نکشید: نخستین و مهم ترین نکته این است که خجالت نکشید . شاید یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود همسران برای مشاوره به مراکز مشاوره یا حتی برای طلاق به دادگاه های خانواده مراجعه کنند این است که در رابطه جنسی شان با مشکل روبه رو هستند. مشکلاتی که به احتمال زیاد می شود با افزایش دانش درباره رابطه جنسی و تفاوت های جنسی زن و مرد حل کرد. بیشتر وقت ها همسران حتی در اتاق مشاوره هم از پیش کشیدن چنین موضوعی خجالت می کشند؛ اما داشتن دانش کافی درباره موضوعی به اهمیت مسائل جنسی برای هر فرد بالغی ، لازم وضروری است. پس بدون خجالت کشیدن به دنبال اطلاعات سالم بروید.

• با دقت خیلی زیاد انتخاب کنید: درست است که همه ما می دانیم داشتن اطلاعات جنسی برای هر کسی لازم و ضروری است، اما مهم این است که این اطلاعات را از چه منبعی به دست می آوریم. مسائل جنسی به طور بالقوه این خاصیت را دارند که به راحتی به بیراهه کشیده شوند. خیلی از مطالبی که در سایت ها یا کتاب های مختلف می بینید، ممکن است به دست افراد غیر متخصص نوشته شده باشند و حتی اصولاً درست نباشند. بنابراین در انتخاب منبع دقت کنید.

• فیلم ها «پورنو» را منبع اطلاعات ندانید: واقعیت این است که این فیلم ها به هیچ وجه منبع خوبی برای افزایش آگاهی جنسی نیستند. آنچه در این فیلم ها ارائه می شود شباهت چندانی با واقعیت ندارد. یکی از مشکلاتی که این طور فیلم ها ایجاد می کنند این است که تماشای فیلم های پورنو تصور و توقع از رابطه حنسی را بالا می برند و تحریف می کنند؛ بنابراین همسران ممکن است خودشان یا همسرشان را برای آنکه نمی توانند به معیارهای این طور فیلم ها برسند، سرزنش کنند.

• کتاب بخوانید: شاید شما هم مثل من تعجب کنید اگر بگویم که با یک جست و جوی ساده در سایت کتاب فروشی ها مرتبط با روان شناسی یا پزشکی، با چه تعداد زیادی کتاب مرتبط با دانستنی های جنسی روبه رو می شوید . این خبر خوبی است برای کسانی که می خواهند اطلاعات درست و کاملی درباره مسائل جنسی داشته باشند، هنوز هم کتاب یکی از بهترین منابع است. البته همان طور که گفتم، باید پیش از خواندن آن از معتبر بودن نویسنده و محتوای کتاب مطمئن شوید.

• در اینترنت جست و جو کنید: البته این راه کمتر از کتاب خواندن توصیه می کنیم. به این دلیل که تایید اعتبار مطالب یک سایت کمی مشکل تر از تایید اعتبار یک کتاب است و احتمال بیشتری وجود دارد که به مطالبی برخورد کنید که نه تنها آگاهی شما را بیشتر نمی کنند، بلکه باعث می شوند اطلاعات نادرستی به دست بیاورید؛ اما به هر صورت جست و جوی اینترنتی به دلیل دسترسی آسان و ارزان بودن، گزینه مناسبی برای به دست آوردن اطلاعات است.

• پرسش هایتان از یک فرد قابل اعتماد یا متخصص بپرسید: کسی را پیدا کنید که با تجربه و صادق باشد و شما را به خاطر پرسش هایتان دست نیندازد. ممکن است پیدا کردن چنین فردی در اطراف شما کار ساده ای نباشد ، اما اگر پیدایش کردید او را رها نکنید و همه پرسش هایتان را بپرسید . این فرد قابل اعتماد در شرایطی که به مشکل خاصی برخورده باشید، می تواند یک روان شناس یا پزشک متخصص در زمینه مسائل جنسی باشد. در این شرایط می توانید مطمئن باشید که اطلاعات کامل و درستی دریافت خواهید کرد.

• در کارگاه ها و کلاس های آموزشی شرکت کنید: خوشبختانه تعداد کارگاه ها و کلاس هایی که تربیت جنسی کودکان یا مهارت های ارتباط جنسی را به همسران و جوانان آموزش می دهند، در حال افزایش است. این کلاس ها فرصت خوبی برای کم حوصله هاست که در زمان کوتاهی اطلاعات دقیق و جامعی به دست بیاورند.

• اگر متاهل هستید ، هر چه یاد گرفتید با همسرتان در میان بگذارید: در میان گذاشتن اطلاعاتی که به دست اورده اید، به شما و همسرتان کمک می کند که به هم نزدیک تر شوید. البته بایستی حواس تان به لحن ارائه اطلاعات و نیز زمانی که آنها را مطرح می کنید، باشد. این احتمال کم نیست که مطرح کردن آموزه های جنسی شما در شرایط نامناسب از طرف همسرتان کنایه ای در ارتباط با عملکرد جنسی اش به حساب بیاید.

سپیده بخت، کارشناس ارشد روان شناسی

بازدید 1975 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.