آرامیس مشاور
برخوردی که قربانی باید با مشکلش داشته باشد مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

رهایی از عوارض ناشی از سوء استفاده جنسی و حمله جنسی امکان پذیر است. بی تردید خاطرات همواره تلخ آن حادثه با شما باقی خواهد ماند . اما لزومی ندارد که این خاطرات ناگوار، زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار دهد. شما قدرت انتخاب دارید. بنابراین می توانید همراه زندگی تان پیش بروید و اجازه ندهید که این مسئله بر لحظه لحظه زندگی تان اثر بگذارد . حق انتخاب با شماست که در ادامه زندگی خود همچنان یک قربانی بمانید. یا اینکه خود را از این وضعیت نجات دهید.

اجازه ندهید که آن رویداد تلخ، جلوی باورها، هدف ها، رویاها، بلندپروازی ها و روابط شما را بگیرد و آنها را نابود کند. فرد متجاوز به شما آسیب رسانده است. اجازه ندهید که او بیش از این ، با نابود کردن آینده تان به تحاوز خود به حریم زندگی شما ادامه دهد. مقابله کردن با عوارض ناشی از سوءاستفاده جنسی و حمله جنسی ، شما را به فردی نیرومند تبدیل می کند. اما باید دقت کنید که این نیرو را در راهی مثبت به کار برید، نه در راهی منفی. یادتان باشد که قرار نیست به تنهایی وارد این میدان مبارزه شوید، حتما اطرافیان خود هم کمک بگیرید.
به خودتان کمک کنید تا درمان شوید.
شکیبایی: در برخورد با خودتان صبور باشید. ممکن است روزهایی پیش آید که دوست ندارید هیچ کاری بکنید یا حتی دوست ندارید از تخت خوابتان بیرون بیایید. انتظار نداشته باشید که بتوانید کاملاً مثل قبل از تجربه تلخی که داشته اید ، عمل کنید. شما دچار یک شوک شده اید و لازم است به خودتان فرصت بدهید و با خودتان مهربان باشید.
سلامت جسمی: بسیار مهم است که مواظب سلامت جسمی خود باشید ، چرا که شما به تمام قوای جسمانی خود نیاز دارید تا بتوانید از پس استرس های عاطفی این بحران برآیید . ممکن است میلی به خوردن نداشته باشید، اما حتماً سعی کنید غذا بخورید اگر چه اندکی، در غیر این صورت احساس ضعف و خستگی شما را خواهد آزرد.
حرف زدن: یکی از راه هایی که می توانید از طریق آن احساسات خود را برون ریزی کنید، صحبت کردن در مورد آنهاست این صحبت کردن می تواند با یک عضو خانواده ، یک دوست یک خط مشاوره تلفنی، یک مشاور ، یا هر فرد دیگری باشد که با او احساس راحتی می کنید. برخی صحبت کردن با همدردان، یعنی همان هایی که مورد سوء استفاده جنسی و یا حمله جنسی قرار گرفته اند را کمک کننده می دانند.
نوشتن شعر: برخی شعر را راه خوبی برای برون ریزی آنچه در درون احساس می کنند می دانند و بعضی قربانیان آن را یک شیوه درمانی ویژه تلقی می کنند.
مشت زدن به یک بالشت: این کار می تواند راه خوبی برون ریزی خشم و سرخوردگی درونی تان باشد؛ در واقع این کار راهی مطمئن است که نه به خودتان آسیب می رساند و نه به دیگری.
برون ریزی هیجانی: رها کردن خشم از راهی مطمئن می تواند کمک کننده باشد و همچنین می تواند باعث شود افراد احساس امنیت و اعتماد به نفس بیشتری بکنند. ورزش، پیاده روی ، نمایشی و طراحی نیز راه های مناسبی برای برون ریزی احساسات می باشند.
کـار: ممکن است برخی برگشتن به سر کار را راهی برای سازگاری مجدد بدانند و اینکه فکر کنند با کار کردن می توانند روی چیز دیگری غیر از مسئله تجاوز تمرکز کنند در حالی که گروهی ممکن است احساس کنند بهتر است برای مدتی از محیط کار دور باشند. به هر حال، نکته مهم این است که همه اینها به خود شما بر می گردد. شمایید که باید کنترل درمان، انتخاب ها و تصمیم های خود را در دست بگیرید.
کمک گرفتن از دوستان: دوستان می توانند منابع حمایتی بسیار مهمی یاشند، به ویژه می تواند به شما کمک کنند احساس عادی بودن را دوباره به زندگی خود برگردانید. حتی اگر احساس می کنید تمایلی به بیرون رفتن ندارید، تنها همراه بودن یک انسان قابل اعتماد می تواند احساس آرامش را برای شما به ارمغان آورد.

زهرا رحیمی، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

بازدید 2341 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.