آرامیس مشاور
چگونه در کسری از ثانیه به احساسات دیگران پی ببریم؟ مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

فلفل نبین چه ریزه ...
شاید فکر کنید که تشخیص احساسات دیگران چنان کار دشواری است که از شما برنمی آید؛ اما این کار معمولاً ساده تر از آن است که تصور می شود. فقط کافی است بتوانید بیان ها یا تجلیلات هیجانی بسیار ریز را در چهره افراد تشخیص داده و آنها را تفسیر کنید.

بیان ها یا تجلیات هیجانی بسیار ریز یا همان micro expression ، تجلیات غیرارادی هیجانات هستند که در هنگام تجربه هیجانی، دربازه زمانی یک پانزدهم تا یک بیست و پنجم ثانیه، در چهره افراد نمایان می شوند. نکته قابل توجه در مورد این تجلیات هیجانی بسیار ریز، این است که به خاطر همین مدت زمان کوتاه، برعکس دیگر تجلیات هیجانی ، تقلید کردن یا وانمود کردن انها دشوار است. و دقیقاً همین دلیل است که تشخیص این تجلیات هیجانی از اهمیت بالایی برخوردار است . البته یادگیری تشخیص و تفسیر این تجلیات هیجانی بسیار ریز، فواید دیگری نیز دارد.
بیان یا تجلیات هیجانات بسیار ریز چه نقشی در زندگی ما دارند؟
یادگیری کشف و تفسیر تجلیات هیجانی بسیار ریز به شما کمک می کند تا:
1. هوش هیجانی خود را بالا ببرید:
یکی از کلیدهای تقویت هوش هیجانی، پرورش مهارت هایی است که به شما کمک می کند حالات هیجانی چهره افراد را تشخیص دهید . حالات چهره، برخلاف زبان و ژست های فیزیکی، یک سیستم جهانی از علائم را تشکیل می دهند که نوسانات لحظه به لحظه حالات عاطفی افراد را منعکس می کنند . توانایی تشخیص این حالات هیجانی به شما کمک می کند که نه تنها عواطف و احساسات دیگران را درک کنید، بلکه آگاهی بیشتری نیز از هیجانات و عواطف خودتان به دست آورید.
ظرفیت همدلی با دیگران در شما افزایش می یابد.
هیجانات نقشی کلیدی در تعاملات ما ایفا می کنند . تجلی های هیجانی متداول، ممکن است نتوانند احساسات فرد را دقیقاً به تصویر بکشند. اگر بتوانید بیان ها با تجلیات هیجانی بسیار ریز را تشخیص دهید و این مهارت نه تنها شما را نسبت به احساسات واقعی دیگران حساس می کند، بکه این امکان را هم به شما می دهد که به درستی با اطرافیان همدلی کرده و به انها بگویید که آنها را می فهمید.
2. هیجانات پنهان شده در چهره را کشف کنید:
زمانی که افراد می کوشند احساسات خود را پنهان کنند، خواه ناخواه بخش کوچکی از احساسات انها در چهره شان نفوذ کرده و خود را نشان می دهد. این نفوذ ممکن است فقط محدود به یک ناحیه از صورت باشد (تجلی هیجانی کوچک) و یا یک تجلی بسیار سریع باشد که در کسری از ثانیه خود را در تمام چهره نشان می دهد. (تجلی هیجانی بسیار ریز یا میکرو) بیشتر مردم این علامت ها بسیار مهم را تشخیص نمی دهند، اما شما می توانید با تمرین زیاد ، این علامت را به محض ظاهر شدن، کشف و شناسایی کنید.
3. روابط خود را ارتقا دهید؛
چهره هر فرد ، پنجره ای است که احساسات افراد را به بهترین وجه نشان می دهد. افزایش توانایی تشخیص احساسات دیگران، می تواند درک درونی شما را که در برقراری ارتباط با اطرافیان مفید است، بالا ببرد. پژوهشی در این زمینه نشان داده افرادی که برای تشخیص تجلی های هیجانی بسیار ریز در همکارانشان آموزش دیده بودند، محبوبیت بیشتری در بین آنها داشته اند.

چگونه حالات هیجانی افراد را تشخیص دهیم؟
همان طور که می دانید، برای تشخیص حالات هیجانی افراد، توجه به تجلیات هیجانی بسیار ریز، نقش کلیدی دارد. به طور کلی هفت نجلی هیجانی اصلی و متداول وجود دارد که در تمام نقاط جهان تقریباً یکسان بوده و تشخیص آنها از اهمیت بالایی برخوردار است . همسانی این تجلیات هیجانی در سرتاسر جهان تا حدی است که نه تنها در افراد با فرهنگ های متفاوت یکسان است، بلکه پژوهش ها نشان می دهند حتی افرادی که از زمان تولد نابینا بوده و هیچ گاه حالات هیجانی افراد دیگر را به چشم خود ندیده اند، تجلیات هیجانی یکسانی دارند. این تجلیات عبارتند از: شادی ، ناراحتی، تحقیر، نفرت، شگفت زدگی، ترس و عصبانیت.

قدم اول: تجلیات هیجانی بسیار ریز را خوب بشناسید.
سعی کنید در وهله نخست ، هر یک از این هیجانات را با توصیفاتی که در ادامه می آید ؛در جلوی اینه در چهره خود ایجاد کرده و انها را بهتر بشناسید.
• شادی: معمولاً با یک لبخند واضح همراه است ، دو طرف لب ها به بالا کشیده می شود و چین ملایمی تا لب بالایی چین عمیقی در صورت ایجاد می شود. نکته بسیار مهم اینکه نبودن این چین ها نشان از وانمود کردن به شادی و خنده است؛ همچنین اگر چین ها به دور چشم سرایت کند و ناشی از چین خوردگی طبیعی نباشد، یا همراه با پف کردن اطراف چشم باشد، می تواند نشان دهنده وانمود کردن به شادی است.
• ناراحتی و اندوه: ابروها به بالا کشیده می شود، دو طرف لب ها به پایین کشیده شده و حالت خمیده به دهان می دهد، ابروها به سمت مرکز پیشانی و به پایین کشیده شده، حالت مایل پیدا می کنند . در بیشتر موارد نیز نگاه فرد رو به پایین است.
• تحقیر: در این حالا یک طرف لب به بالا کشیده شده و مثل این است که شخص نیشخند می زند . در موارد شدید نیز یک طرف لب به بالا کشیده شده و سمت دیگر به پایین کشیده می شود
• نفرت و انزجار: ماهیچه های بالای لب ها به همراه لب بالایی به بالا کشیده می شوند، بینی چین می خورد، چشم ها کمی جمع می شود و چین های افقی روی پیشانی ظاهر می شود. این حالت اگر بیش از یک ثانیه در چهره فرد مقابل تداوم داشته باشد، نشان دهنده وانمود کردن است.
• ترس: ابروها به بالا رفته، حالت صاف و تخت به خود گرفته و کمی به سمت یکدیگر جمع می شوند، چین هایی در وسط پیشانی و بین ابروها شکل می گیرد ، پلک بالایی کشیده شده و پلک پایینی جمع می شود، بیشتر سفیدی چشم از بالای آن دیده می شود، دهان کمی باز و لب ها کشیده می شوند.
• خشم و عصبانیت: ابروها به یکدیگر نزدیک شده و پایین آورده می شود، چین های عمودی در پیشانی و بین ابروها ظاهر می شوند، لب ها به هم فشرده شده و گوشه های آنها به پایین آورده می شود.

قدم دوم: دقیق نگاه کنید:
گاه ما چنان مشغول صحبت یا درگیر کار هستیم که اصلاً به چهره اطرافیانمان نگاه نمی کنیم. چه بسا یک تماس چشمی ساده بتواند احساسات فرد مقابل را برای ما بازگو کند؛ بنابراین پس از تمرین تجلیات هیجانی و شناسایی انها، سعی کنید به چهره اطرافیانتان خوب و دقیق نگاه کرده و این تجلیات هیجانی بسیار ریز را در چهره آنها بیابید.

قدم سوم: واقعیت را محک بزنید:
قدم نهایی برای تشخیص حالات هیجانی افراد این است که زبان چهره فرد را با آنچه خود فرد می گوید، تطبیق دهید. اگر هر دو یک حرف را می زنند، بیانگر صداقت طرف مقابل است؛ اما اگر هیجانی که چهره فرد بیان می کند، با آنچه او به زبان می آورد، همخوانی ندارد؛ به خود بگویید:«متاسفم!» چون فردی که در مقابل شماست ، به دلایلی دارد به شما دروغ می گوید!


سمیه عزیزی ، دانشجوی دکتری روان شناسی

بازدید 2215 بار
آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 مهر 1393 ساعت 23:08

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.