آرامیس مشاور
تعریف روان شناختی حسادت عاشقانه مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

حسادت نسبت به همسر چیست؟ چه ملاک هایی دارد و ما از کجا باید بدانیم همسرمان بددل است؟ دانیل اولیری، ریچارد هیمن و ارتور جانکسما سه روان شناسی هستند که در کتاب ، روان درمانی زوجین، که به فارسی نیز ترجمه شده است، برای این مسئله ملاک های زیر را برشمارده اند:

1. نگرانی درباره از دست دادن عواطف، توجه و علاقه همسر به وسیله یک رقیب
2. افکار و وسوسه آمیز یا تهمت های دائم یکی از زوجین درباره بودن همسر با فرد دیگر یا ارتباط کلامی صمیمی و یا جسمانی با شخص دیگر
3. نظارت بر فعالیت های همسر (نظیر کنترل کیلومتر شمار، قرار ملاقات ها، مسافرت ها، پول های خرج شده) که بر پایه سوءظن به ماجرای عشقی همسر استوار است.
4. کنترل فعالیت هابا محدود کردن فعالیت همسر (تقاضای ماندن در خانه از همسر، محدود کردن مقادیر پول در دسترس همسر) که مبنای ان ترس از دست دادن توجه همسر است.
5. احساس خشم و عصبانیت در اثر فقدان توجه، زمانی که توجه همسر به دوست یا خانواده جلب شده، و به اندازه کافی وفاداری و توجه به همسر خود نشان نمی دهند.
6. طغیان خشم به طور متناوب ، به سوی همسر.
7. سرزنش همسر مبنی بر اینکه او قابل اعتماد و درستکار نبوده است.
8. احساس افسردگی ناشی از احساس فقدان توجه و تمایل و علاقه همسر.
9. ترس از تنها شدن و عدم توان مقاومت در برابر تنهایی.
10. اضطراب عمومی و علائم فیزیولوژیکی دورهای مثل اختلالات خواب، طپش قلب، تعرق زیاد، تنفس بریده بریده، سرگیجه، رخوت واحساس خالی بودن معده.
اعتماد به نفس گمشده
روان شناسان معتقدند ریشه حسادت ضعف اعتماد به نفس است، به این معنا که به دلایل روان شناختی ، بعضی افراد اعتمادبنفس پایینی دارند، هویت خود را از دورن خویش دریافت نمی کنند و نیازمند و وابسته به تایید دیگران هستند. در واقع، افراد حسود به دلیل ضعف اعتمادبنفس و عدم امنیت به رقابت های ناسالم دست می زنند. آنها مدام در تلاشند موازنه منفی ایجاد کنند و به جای کوشش برای رسیدن به سطوح بالاتر، آنهایی را که در سطح بالا هستند پایین بکشند تا به اصطلاح ، با هم در یک مقطع قرار بگیرند.
گاهی حسادت در روابط میان زن و شوهر ها دیده می شود که جنبه ای بیماری زا دارد. برای نمونه ، مردی به زیبایی همسرش حسادت می کند و ناخودآگاه او را به نازیبا شدن ترغیب می کند . در زنان نیز حسادت دیده می شود و اغلب در مواردی که همسرشان برجسته و مورد توجه باشد حسادت خود را نشان می دهند. اما بیشتر اوقات چون آقایان تمایل دارند همسرشان همیشه در برخی زمینه ها از انها پایین تر باشند و این موضوع را قانون می دانند ، به همسر خود حسادت یا گاهی ادامه تحصیل وی جلوگیری می کنند. دادن اعتماد به نفس و بالا بردن حس امنیت طرف مقابل از وظایف شماست.
حسادت عاشقانه چه بلایی بر سر همسران می آورد؟
از اضطراب تا جدایی
اضطراب : اولین هیجانی که همسر بدبین تجربه می کند، اضطراب است. این اضطراب زمانی که مکان همسر نامشخص است با او به تماس های تلفنی پاسخ نمی دهد، بیشتر می شود . «فلیشمن»، «اسپیتزبرگ» ، «اندرسون» و «روس» ، چهار روان شناس آمریکایی ، در تحقیق شان در سال 2005، دریافتند که رفتارهای نامناسبی همچون تعقیب همسر ، شنود مکالمات تلفنی و گشتن وسایل او برای از بین بردن این اضطراب است که اغلب هم در کاهش آن تاثیری ندارد.
کاهش اعتماد به نفس: در همسرانی که به هم اعتماد دارند اعتماد به نفس هر یک از آنها به دلیل برخورداری از عشق، توجه و پذیرش مداوم افزایش می یابد. اما تحقیقات روان شناسان از جمله پژوهشی که دکتر «جنیفر سواوولت»، روان شناس و استاد دانشگاه دلاویر امریکا در سال 2010 انجام داده است نشان می دهند؛ توجه مداومی که فرد مبتلا به حسادت عاشقانه به همسر خود دارد ، نتیجه معکوس دارد. زیرا این توجه به جای پذیرش ناشی از بدگمانی است و موجب کاهش اعتماد بنفس می شود.
تنش همیشگی در رابطه : وجود بدبینی و حسادت به همسر یک فرآنید پیشرونده است که معمولاً تا زمانی که برای مقابله با ان اقدامی نشود، از گسترش یافتن باز نمی ایستد. به همین دلیل هر روز به هر بهانه ای تنش بین همسران بیشتر می شود. در یک تحقیق که توسط دکتر «علی عدالتی» و همکارانش ، اساتید دانشگاه MPU مالزی، تحت عنوان حسادت و پرخاشگری بین همسران در سال 2009 انجام شده است. نتایج این تحقیق نشان می دهد که یک رابطه معنی دار و قوی بین میزان حسادت عاشقانه و پرخاشگری همسران نسبت به یکدیگر وجود دارد.


زهرا جعفر زاده ، ماهنامه سپیده دانایی، شماره 55

بازدید 1757 بار
آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 مهر 1393 ساعت 07:41

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.