آرامیس مشاور
چگونه برای اوقات فراغت فرزندانمان برنامه بریزیم؟ مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

این روزها بسیاری از پدر و مادرها در فکر ثبت نام فرزندان شان در کلاس های گوناگون تابستانی مثل کلاس های ورزشی ، هنری و تفریحی هستند. گاهی وقت ها هم بچه ها را در کلاس های تقویتی ثبت نام می کنند که برای آنها بسیار خسته کننده است.

در خصوص ثبت نام بچه ها در این کلاس ها انگیزه های متفاوتی میان خانواده ها وجود دارد؛ از جمله اینکه بسیاری از والدین دوست دارند از تعطیلات تابستانی شان برای استراحت بیشتر در خانه استفاده کنند. به همین خاطر برای در امان بودن از شیطنت های خاص بچه ها، انها را در کلاس های تابستانی ثبت نام می کنند. دراین بین خانواده هایی هم پیدا می شوند که صرفاً از روی چشم و هم چشمی با دیگر خانواده ها عمل می کنند، مثلاً والدینی را در نظر بگیرید که بدون ارزیابی استعداد فرزندان شان در زمینه موسیقی ، تنها به این دلیل که فلان خانواده، این کار را کرده، بچه شان را در کلاس موسیقی ثبت نام می کنند. در اینجا پدر و مادر این چه اصلا به توانایی ها و استعدادهای بچه خود توجه نکرده اند. این وضعیت بر روحیه بچه اثر منفی خواهد گذاشت.
به هر روی، واقعیت این است که برای اوقات فراغت بچه ها باید برنامه ریزی کرد. برای این منظور پیش از هر چیز، بهتر است این برنامه (تابستانی) محتوای خشک درسی نداشته باشد تا بچه بتواند حس خوبی تابستان را درک کند. اگر قرار باشد تمام تابستان بچه ها، در کلاس های مثلا تقویتی خلاصه شود، آنها هیچگاه در سال تحصیلی جدید حال و هوای ورود دوباره به مدرسه را نخواهند داشت. بنابراین بهترین برنامه تابستانی برنامه ای است که همزمان از محتوایی تفریحی و آموزنده برخوردار باشد. نکته بعدی این است که باید به استعدادها و توانایی های بچه ها به طور واقع بینانه نگاه کرد. اینکه فلان بچه مثلا در کلاس شنا توانسته موفق باشد، دلیلی برموفقیت و پیشرفت فرزند ما نخواهد بود. در این زمینه می توان از مربیان و معلمان درباره استعدادها و قابلیت های فرزندمان نظر خواهی کنیم و ببینیم که آیا مثلا ثبت نام فرزندمان در کلاس شنا یا والیبال متناسب با استعداد و علاقه اوست یا نه؟
به نظر من در کنار کلاس های تابستانی مفید، بهترین شیوه گذران اوقات فراغت برای بچه ها، شرکت انها در اردوی تابستانی است. در اکثر کشورها و خوشبختانه در کشورما هم این قبیل اردوها برگزار می شوند. شرکت در این اردوها هم کسب تجربه یا مستقل از خانواده بوده و هم به موازات بازی، تفریح و آموزش ، نوع متفاوتی از ارتباطات اجتماعی به شمار می رود. نکته آخر اینکه تابستان جزو زیباترین خاطرات کودکی همه ما به حساب می آید. بنابراین اگر بچه ها این فرصت را پیدا کنند که مثلا به شهری یا جایی سفر کنند، خود همین مسافرت به مراتب آموزنده تر و جذاب تر برای آنها خواهد بود تا ننشستن بر سر مثلا کلاس های تقویتی.

دکتر آناهیتا خدابخشی، مشاور خانواده

بازدید 1622 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.