آرامیس مشاور
بهبود مهارت های مکالمه ای مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

خوشختانه می توان مهارت های مکالمه ای را یاد گرفت و بهبود بخشید. افرادی که در برقراری گفتگو مشکل دارند، اغلب شکایت می کنند که چیزی برای گفتن پیدا نمی کنند. این مشکل سه راه حل دارد: اول داشتن انتظارات واقع بینانه مهم است. افرادی که زیاد حرف می زنند معمولا یاد گرفته اند بسیاری از عقاید و افکار خود را قبل از بیان کردن سانسور نکنند. آن ها همچنین یاد گرفته اند توقعات خود را در مورد انجام مکالمه معنی دار پایین آورند و به صحبت های کوتاه نیز رضایت دهند. هدف از صحبت کوتاه این است که دیگران متوجه شوند شما به آن ها علاقه مند هستید. وقتی برای اولین بار شخصی را می بینید لازم نیست برای اینکه علاقه خود را برای مکالمه به او نشان دهید ، به مدت طولانی صحبت کنید. رابطه عمیق و معنی دار بعداً ایجاد خواهد شد.

راه حل دوم برای بهبود بخشیدن مهارت های مکالمه ای خود، آشنایی با ویژگی های مکالمه خوب است. یک ارتباط بین فردی خوب شامل دو مولفه اصلی است: کیفیت ارتباط و عمق و ارزش ارتباط (اسپرچر و داک، 1994) کیفیت ارتباط به صحبت کردن به شیوه ای که بیانگر احساس آرامش، توجه، غیررسمی بودن، پذیرش ، درک و فهم و علاقه مندی باشد، اشاره دارد. افرادی که ارتباطشان با دیگران از کیفیتی بالا برخوردار است، می دانند که چه موقع سکوت را بشکنند و به طرف مقابل خود بفهمانند که او را درک می کنند. منظور از عمق و ارزش ارتباط ، ارتباطی است که شخصی، عمیق، دقیق و ارزشمند است. یکی از راه هایی که باعث می شود دیگران حس کنند مکالمه شان برای شما عمیق و با ارزش است، نشان دادن توجه خالصانه و صادقانه به چیزهایی است که برای ان ها مهم و معنی دار است.
راه حل سوم برای افرادی که در برقراری گفتگو مشکل دارند، تمرین حرف زدن با دیگران است. در زیر راه هایی برای تمرین مهارت حرف زدن ارایه می شود. (زیمباردو، 1997) .
- استفاده از تلفن: به کتابخانه عمومی تلفن بزنید و از مسئول کتابخانه اطلاعاتی به دست اورید، به سالن تئاتر زنگ بزنید و زمان نمایش ها را بپرسید. بینید آیا می توانید تلفنی کسی را بخندانید؟ با یک برنامه رادیویی تماس بگیرید و نظر خود را بیان کنید و به واکنش گوینده توجه نمایید.
- سلام گفتن: به افرادی که در سرکار یا مدرسه می بینید سلام کنید یا صبح به خیر بگویید، به افرادی که از خیابان می گذرند لبخند بزنید و سلام بگویید و به واکنش های آن ها توجه کنید.
- سوال کردن: در مورد وسایل افراد از قبیل کفش ، رادیو دستی، دوچرخه و ماشین سوالاتی بپرسید. آمادگی یادگیری چیزهای تازه را داشته باشید و بدانید که افراد دوست دارند درباره فعالیت ها و تفریحات خود صحبت کنند.
- در میان گذاشتن تجارب مشترک: ببینید با کسی که می خواهید ملاقات کنید در چه مواردی مشترک هستید و در آن مورد صحبت کنید. می توانید درباره آب و هوا یا طولانی و شلوغ بودن صف اتوبوس صحبت کنید.
- خواندن، پرسیدن و گفتن: سعی کنید روزنامه، نقد فیلم ها و کتاب های جدید را بخوانید . همچنین در مورد مسایل سیاسی جهان و رویدادهای جامعه خود اطلاعاتی کسب کنید . نظر افراد را در مورد این مسایل جویا شوید و اطلاعات خود را با آن ها در میان بگذارید.


برگرفته از کتاب مهارت های زندگی
مرکز مشاوره آموزشی، پژوهشی و درمانی آرامیس

بازدید 3758 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.