آرامیس مشاور
نا آگاهی باعث تردید در ازدواج مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

تشکیل زندگی هنر است.
معمولاً برای تردید در ازدواج باید به عوامل متعدد توجه کرد. شخصیت افراد است؛ افرادی که معمولاً در تصمیم گیری دچار مشکل هستند در هنگام تصمیم گیری برای ازدواج نیز دچار مشکل می شوند.
آمارها در جامعه ما نشان دهنده آن است که بیشتر طلاق ها و جدایی ها در 5 سال ابتدایی زندگی رخ می دهد که معمولاً نیز براساس تصمیم گیری های نادرست یا تزلزل در تصمیم گیری صورت می پذیرند.

اگر فردی از نظر شخصیتی متزلزل باشد، تصمیم گیری برای او بزرگ تر جلوه کرده و دچار شک و تردید می شود. گاهی نیز معیارهای افراد این است که با ازدواج ممکن است موقعیت های خود را از دست دهند یا اینکه تردید دارند از اینکه قدرت تشکیل یک زندگی را دارند یا خیر. این گونه افراد معمولاً برای ازدواج مردد می مانند.

باید این موضوع حتما بررسی شود و مشخص شود که هدف از ازدواج کردن چیست؟
اگر تنها برای خوشی ازدواج می کنند یا برای مسائل مادی و ... باید مراقب باشد، چرا که افرادی که به مرحله بلوغ ذهنی و شخصیتی رسیده باشند و هدف خود را در زندگی بدانند، دچار این مشکلات نمی شوند.
در ازدواج باید توقعات از زندگی مشخص باشد، گاهی این توقعات نیز موجب شک و تردید است. همچنین آشنا بودن با شخصیت و معیارهای طرف مقابل و چگونگی برخورد با آن می تواند به این شک و تردیدها پایان دهد. دانستن هدف طرف مقابل و مطرح کردن موضوعات بین طرفین، گاهی موجب بروز حالت تردید در افراد می شود.
کمکی که بزرگ ترها در این مواقع می توانند انجام دهند، گوش دادن و صحبت کردن با طرفین و کشف دلیل به وجود آمدن این تزلزل است.
راه حل رهایی از این تردید نیز کمک گرفتن از مشاوره و شناسایی دلایل تردید است.
معمولاً برای تشکیل یک زندگی مشترک، عواملی وجود دارد که اگر تطابق آنها زیادتر باشد، افراد کمتر دچار شک و تردید می شوند. از جمله سن، شغل، میزان تحصیلات، فرهنگ اخلاقی، اقتصادی و اعتقادی دو خانواده. این عوامل می تواند کمک کننده باشند، اما گاهی این عوامل با یکدیگر مطابقت دارد اما افراد باز هم دچار تردیدند، این موضوع دیگر به شخصیت طرفین باز می گردد.
تشکیل یک زندگی هنر است، چگونگی شروع آن و برقراری توازن، موضوعی است که هر کسی از عهده آن بر نمی آید. داشتن انعطاف، درک متقابل، داشتن شناخت کافی، صحبت کردن های زیاد، احترام گذاشتن، موضوعی است که اگر وجود داشته باشد، می تواند به شک ها پایان دهد.
دختران ما در ایران بیشتر رویایی فکر می کنند. آنها فکر می کنند، با ازدواج صاحب آزادی عمل بیشتری خواهند شد و ... اما باید دانند که ازدواج موضوع مهمی است، نباید رویایی فکر کنند. این دختران باید تمام جنبه ها را بسنجند و اگر به شناخت کافی رسیدند، با رها کردن شک و تردیدها تصمیم گیری کنند.

دکتر بهروز بیرشک، روان شناس و عضو هیات علمی انستیتو روان پزشکی تهران

بازدید 2328 بار

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.