آرامیس مشاور
پیش بینی کننده های ازدواج های موفق مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

رازهای طلایی
یکی از دغدغه های افرادی که می خواهند ازدواج کنند ، پیدا کردن پیش بینی یک ازدواج موفق یاری می کند. سوال کلیدی آنها از روان شناسان و مشاورانی که برای مشاوره بیش از ازدواج به آنها مراجعه می کنند، این است که آیا ازدواج ما ازدواج موفقی خواهد بود؟
پیش بینی کننده های ازدواج موفق به دو گروه روش های شناختی و مهارتی تقسیم می شوند. روش های شناختی راه هایی هستند که می توانیم به وسیله آنها فرد مقابل را بشناسیم و روش های مهارتی، آموختن شیوه ای درست ارتباط با همسر و مهارت های همچون حل مسئله و مواجهه با تعارضات است که می توانند موفقیت زندگی آینده ما را ضمانت کنند.

روش های شناختی برای ازدواج موفق


1- زوج های موفق در مورد مشکلات ازدواج انتظارات واقع بینانه ای دارند؛ زوج های موفق چشم بسته و ساده لوحانه ازدواج نمی کنند.
2- آنها در مورد چالش های ازدواج خود را فریب نمی دهند؛ آنها می دانند که اگر با یکدیگر همکاری کنند، می توانند یک ازدواج شاد و قوی ایجاد نمایند و ان را برای همیشه نگهداری کنند.
3- احساس خوب داشتن درباره همسر آینده؛ به عبارت ساده تر دوست داشتن خالصانه کسی که می خواهیم با او ازدواج کنیم از اهمیت فوق العاه ای برخوردار است. اگر بر اساس تمایل خانواده ی دوستانتان و یا به دلیل فشارهای اجتماعی به پیشنهاد ازدواج فردی پاسخ مثبت داده اید و با شناختی که هم از او کسب کرده اید هنوز هیچ حس مثبتی نسبت به او ندارید. برای ازدواج قدری تامل کنید. این باور قدیمی که بعد از ازدواج احساس تان مثبت می شود ممکن است در مورد شما درست باشد و ممکن است درست نباشد. پس براساس یک احتمال اقدام به ازدواج نکنید. دراین مورد با روان شناس صحبت کنید.
4- توافق در اعتقادات مذهبی و ارزش های اخلاقی؛ همسران موافق از نظرات اعتقادات مذهبی و ارزش اخلاقی با یکدیگر تناسب دارند، ارزش های اخلاقی و مذهبی مشترک اساس مهمی برای ایجاد و نگهداری روابط زناشویی است. تقاوت در ارزش ها می تواند بعداز ازدواج مشکلاتی را برای همسران ایجاد کند


روش های مهارتی برای ازدواج موفق
1- ارتباط خوب: توانایی زوج ها برای خود بیانگری موثر در ارتباط متقابل یک امر حیاتی برای تعامل موفق است. مهارت های ارتباطی مهم ترین مهارت های زندگی هستند.
2- حل موفقیت آمیز تعرض ها: نداشتن توافق در ارتباط اجتناب ناپذیر است. زوج ها نمی توانند در هر زمینه ای موافق هم باشند، اما آنها باید یاد بگیرند چگونه این تعارض ها را با موفقیت حل کنند. حل اختلافات پیش از ازدواج لذت بردن از زندگی بعد از ازدواج را بیشتر می کند.
3- داشتن نقش های ارتباطی برابر؛ زوج های شاد از توازن قدرت و مسئولیت پذیری متعال برخوردارند. همسران به سهم یکدیگر برای یک ارتباط خوب احترام می گذارند و به صورت منصفانه و آزادانه در تصمیم گیری ها مشارکت می کنند. هر کدام از همسران در ابراز عقیده و رهبری خانواده سهمی دارند.


ازدواج موفق ربطی به تشابه شخصیتی همسران ندارد.
روان شناسان آلمانی در یک بررسی جدید تاکید کردند زوج ها برای داشتن یک ازدواج موفق به شباهت های شخصیتی نیازی ندارند. این روانشناسان می گویند حتی تفاوت های شخصیتی بین همسران نیز ملاکی برای پیش بینی ازدواج موفقی برای آنها نیست. این مطالعه روی زوج هایی انجام گرفته که حداقل 40 سال در کنار هم زندگی مشترک داشته اند.
آنها می گویند: امروزه روشی در سایت های همسریایی رایج شده است که کاربران در آن سایت ها به دنبال همسری با ویژگی های شخصیتی شبیه به خودشان می گردند . این در موفقیت نهایی رابطه زناشویی آنها تاثیر بسیار ناچیزی دارد و تضمین کننده نیست.
به گزارش مجله آنلاین لایوساینس، این کارشناسان با بررسی جوانب مختلف در زندگی زوج های شرکت کننده در آزمایش دریافتند احتمالا علت تداوم پیوند ازدواج این همسران در طولانی مدت تفاوت های شخصیتی آنها بوده که در واقع آنها را به نیروهایی مکمل هم برای مواجه با چالش های زندگی تجهیز کرده است.


روح الله حدادی، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

بازدید 2443 بار
آخرین ویرایش در جمعه, 27 دی 1392 ساعت 16:54

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.