آرامیس مشاور
انتخاب نادرست همسر،رابطه پسران با دختران مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مقالات عمومی

روابطی که به جایی نمی رسد.
معمولاً پسرهایی که با دخترها رابطه بر قرار می کنند دیگر جنس مخالف، برای آنها آن جاذبه ابتدایی را نخواهد داشت. رابطه پسرها و دخترها غالباً به منظور کسب محبت و بر طرف کردن کمبودهای عاطفی است و حتی کسب تجربه. مردها تا آنجایی که امکان دارد و ضروری نیست نباید با جنس مخالف ارتباط از نوع دوستی دختر و پسر برقرار کنند و باید از این ارتباط دوری کنند. به این دلیل که در زمان ازدواج معمولاً جنس مخالف برای مرد باید جاذبه داشته باشد و تا زمان ازدواج این جاذبه باید برای مردها حفظ شود.

یعنی معمولاً پسرهایی که با دختر رابطه بر قرار می کنند دیگر جنس مخالف برای آنها آن جاذبه ابتدایی را نخواهد داشت. زیرا مردی که برای بار اول با خانمی ارتباط می گیرد و او را به همسری می پذیرد ،با توجه به نداشتن تجربه قبلی درباره جنس خانم ها، همسر او برایش بسیار لذت بخش خواهد بود،اما اگر برای چندمین بار این ارتباط بر قرار شده باشد ،دیگر تازگی نخواهد داشت .
اما بیش از هر چیزی باید اصل خود رابطه را در ارتباط با مبانی و معیارهای مشخص در نظر گرفت مهمترین معیارها رابطه دختر و پسر را باید در ضرورت و نیاز طلائی به رابطه با نیاز اجتماعی دید و میزان رابطه و حتی مجاز بودن رابطه دختر و پسر را بر اساس عقل و معیار فرهنگ اجتماعی که دین و مذهب در جامعه ایران به خصوص یکی از ملاک های فرهنگی اجتماعی است، تعیین کرد. در مواردی که دختر و پسر در ارتباط با یکدیگر دچار وابستگی عاطفی می شوند و احتمال آسیب روانی برای یکدیگر ایجاد می کند، طبیعتاً چنین رابطه ای درست نیست. در جامعه دیده می شود که بعضی از پسرها در ایجاد رابطه با دخترها همان اول مطرح می کنند که قصد ازدواج ندارند و رابطه برای آنها تنها یک رابطه دوستی است. خوب بعضی دخترها هم می پذیرند که تنها دوستی باشد، اما به دلیل نیاز جنسی که در هر دو جنس وجود دارد، در بیشتر این موارد رابطه از حد فراتر می رود و به ارضای نیاز جنسی یکدیگر می پردازند و بعد از آن احساس افسردگی ایجاد می شود بدون قصد ازدواج حتماً مردها دچار اشتباه می شوند و حتی احساس گناه می کنند. معمولاً در ارتباط های نزدیک دختر و پسر، پسرها و دخترها در اثر روابط زیاد با یکدیگر اصطکاک پیدا می کنند و مردها به خصوص نمی توانند مشاجرات زنانه را بپذیرند و این به از بین رفتن رابطه و آسیب های روانی بعدی منجر می شود . مهم ترین آسیب روانی برای دختر و پسر در نتیجه از بین رفتن رابطه و شکست عاطفی انتخاب نا درست همسر در آینده و یا فقدان تصمیم گیری درست در انتخاب همسر و مهمتر از آن به وجود آمدن بدبینی به جنس مخالف هم در دختران و هم در پسران است. معمولاً بعد از شکست های عاطفی مردها تصور می کنند هر دختری که می خواهند انتخاب کنند، نا پاک است و با پسر ها در ارتباط بوده است و بر عکس هر دختری که می خواهد پسری را انتخاب کند، دچار تزلزل و شک می شود و ادعا می کند همه پسرها ناپاک هستند .معمولاً پسرها و دخترها بعد از شکست های عاطفی در انتخاب های خود دچار مشکل خواهد شد. اما باید توجه داشت که اگر ارتباط به وجود آمد و به هر دلیلی به هم خورد باید از آسیب های شخصیتی ،تحقیر یکدیگر ،تهدید و توهین به یکدیگر جلوگیری کنند و در یک رابطه محترمانه و در سایه احترام مقابل از بروز برخی آسیب های روانی مانند بدبینی ،اضطراب ،نگرانی و احساس حقارت پیشی بگیرند .یا باز داری کنند یکی از راه های پیشگیری از بروز چنین آسیب هایی استفاده از تجربه بزرگ ترها به خصوص پدر و مادر به طور ویژه است پسرها و دختران باید نظارت پدر و مادر را بر رابطه خود بیشتر کنند و اگر وجود ندارد، این نظارت را ایجاد کنند.


دکتر محمد باقر کجباف/روان شناس

گردآوری مرکز مشاوره روان شناسی آرامیس

بازدید 1945 بار
آخرین ویرایش در سه شنبه, 09 مهر 1392 ساعت 20:05

نظر دادن

جهت ارتباط بعدی با شما، خواهشمند است ایمیل صحیح وارد نمایید.
کلیه اطلاعات شما نزد ما محرمانه خواهد بود.
لطفا نظرات خود را به زبان فارسی تایپ کنید.